Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yanlış Duruşma Günü Ve Karar...

Yanıt
Old 28-06-2003, 22:01   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Soru Yanlış Duruşma Günü Ve Karar...

Olay:

Maddi tazminat istemli bir davada, davalı vekili usulüne uygun olarak mazeret bildiriminde bulunur.Duruşma gününün kendine bildirilmesi için pul giderini de ekler.
Bir süre sonra kendisine duruşma günü tebliğ edilir.Belirtilen tarihte gittiğinde arada bir kaç duruşma yapıldığını ve dosyanın karara çıkmış olduğunu öğrenir.Karar henüz kesinleşmemiştir.
Duruşma günü hatası kalemde yanlışlıkla yapılmıştır. Fakat hakim tarafından da farkedilmemiştir.

Soru: Bu aşamada ne yapılabilir? Hakim dosyadan elini çekmiş sayılır mı? Tek seçenek temyiz mi?
Old 29-06-2003, 00:56   #2
A.Turan

Maalesef öyle, Hakim dosyadan elini çekmiştir. Tek seçenek temyiz. Karar doğruysada kesin onama. Tecrübeyle sabittir:-)
Old 29-06-2003, 21:27   #3
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler,

Bu konu üzerinde durulmaya değer:

Hakimin ''elini dosyadan çekmesi'' uygulamada sorun yaratan bir kural. Hakimin eli dosyada olmalı ki yanlışlıklar düzeltilebilsin. Dosyayı en iyi bilen kişi yerine, yanlışlıkları düzeltme işini Yargıtay'a yüklememek gerekir..

Hatta öyle şeyler oluyor ki hakimin eli kolu bağlanıyor:

Bazen duruşmada hakim ''davanın kabulune'' dediği halde duruşma katibi ''davanın reddine'' yazıyor. (Bu hiç gülünecek bir şey değil ama dayanamıyorum)

Tutanakta öyle yazdığı için, hakim gerekçeli kararı da tutanağa uygun olarak yazmak zorunda kalıyor. Aksini yapamıyor; gerekçeli karar ile tutanaktaki kararın aynı olması kuralı var. Ve bu karar diğer yüzbinlerce dosyanın arasında Yargıtay'a gidiyor.

Bu gibi gülünecek durumlara düşmemek için hakimin dosyadaki hataları düzeltebileceği bir yöntem bulunmalı. Yeniden tarafları toplamak ve duruşma yapmak pahasına da olsa hatalar yerinde ve anında düzeltilmeli.

Bu konuda teorisyenlerden ve Zihni Sinir'lerden öneri bekliyorum.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 29-06-2003, 22:40   #4
A.Turan

Sayın üyeler,
Bu konuyla ilgili sayılacak bir hususu da belirtmek isterim. Hakim tarafların boşanmalarına karar verip dosyadan elini çekti. Davacı geldi davadan feragat dilekçesi verdi. Hakim ne yapmalı? Boşanma işlerine bakan Yargıtay 2.HD diyorki bu durumda dosya Yargıtaya gönderilir. Feragat nedeniyle davanın reddi gerektiği gerekçesiyle dosya bozulur. Mahkeme yeniden duruşma açıp davanın reddine karar verir. 11 ya da 19 HD nin çok yakın bir zamanda kararını okudum. Sanırım Yargıtay kararlar dergisinde yayınlandı. Feragat dilekçesini alan Hakim 2.HD nin görüşüne göre dosyayı yargıtaya göndermiş bozulmasını beklerken, yargıtay feragat eden kişi hakkından vazgeçmiş olduğuna göre kimseyi de illa hakkını alacaksın diye zoralanamaycağına göre hakim bu dilekçesi üzerine ek karar verip davanın reddine karar vermesi gerekirken yargıtay yollayamaz bu nedenle yerel mahkemece bir karar verilmek üzere temyiz dilekçesinin reddine karar vermiştir.
Sayın Bir dost gördüğünüz gibi daha feragat konusunda bile bir anlaşma sağlanamamıştır. Kaldıki dosyadan elini çeken hakim yeniden dosyayı bir şekilde ele alırsa başına gelecekleri düşünmek bile istemiyorum. Görevi suistimalden tutun disiplin koguşturmalarından çıkın. Adamın hayatını karartırlar kısaca. Çare bulunmalımıya gelince benim şahsi kanaatim bulunmamalı zira bu konu suistimale çok açık bir konudur. Bu konunun en iyi çözüm yolu olarak maalesef hem Adalet bakanlığının hem de yargıtayın çok soğuk baktıkları istinaf mahkemelerinin kurulmasıdır. Bilindiği gibi istinaf mahkemeleri yasa tasarısı meclise sevk edildi ancak ben yakinen biliyorum ki bu kanun tasarısı kadük edilecek.Neden mi? onu da siz bulun:-))
Old 11-01-2009, 17:05   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan A.Turan - 2003 yılı
Bilindiği gibi istinaf mahkemeleri yasa tasarısı meclise sevk edildi ancak ben yakinen biliyorum ki bu kanun tasarısı kadük edilecek.Neden mi? onu da siz bulun:-))
2009 yılındayız. Sayın A.Turan'ın mesajından bu yana 6 yıl geçmiş. Bu zaman içinde istinaf mahkemeleri tasarısı kanunlaştı. Hatta istinaf mahkemeleri kuruldu. Fakat Sayın A.Turan'ın kehaneti yine de doğru çıktı: Mahkemeler kuruldu ama hala faaliyete geçmedi. Yakın zamanda da faaliyet beklenmiyor.

Kimse de bu konuda ses çıkarmıyor. Yoksa istinaf mahkemelerine gerek duyulmuyor mu? Yoksa kanun uygulanmasa da olur mu?

Saygılarımla
Old 11-01-2009, 18:07   #6
Doç. Dr. Özge Yücel

Mahkeme için bina gerek, yargıç gerek, yazman gerek, bilgisayar gerek, çok şey gerek... Ama daha önemlisi bilinç, cesaret ve kararlılık gerek. Bu da bizde yok.
Old 11-04-2009, 22:32   #7
erturkerdal

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14516 bu sayfada benzer bir içtihat var. Yargıtay'ın Bozması ile ilgili.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi