Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşten Ayrılan İşçinin Ayrıldığı İşyerini Kötülemek İçin Mail Grubu Kurması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2013, 10:03   #1
Semender33

Varsayılan İşten Ayrılan İşçinin Ayrıldığı İşyerini Kötülemek İçin Mail Grubu Kurması

İşten ayrılan işçinin ayrıldığı şirket hakkında mail grubu kurup şirketin müşterilerine ... tanıyın başlığıı altında şirketi ve şirkette çalışmakta olan eski patronlarını kötüleyen mailler atmaktadır.
İşten ayrılan ve şirketin aktif müşterilerini şirketten soğutmaya çalışan bu işçi hakkında tazminat davası açamayı düşünmekteyiz izlememiz gereken yol nasıl olmalıdır?
Old 24-04-2013, 16:34   #2
ahmet varol

İş akdi diğer sözleşmelerden farklı olarak işçi ile işveren arasında kişisel ilişki kuran niteliği itibariyle karşılıklı sadakatin varlığını gerekli kılar.Bu sadakat bağı işçi açısından işverenin ve işyerinin çıkarlarını koruma,işverene ekonomik,ticari veya mesleki bakımdan zarar verebilecek her türlü davranıştan kaçınma borcu biçiminde kendisini gösterir. İK25/2/e'ye göre ''işçi; işverenin güvenini kötüye kullanmak,hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunamaz'' demektedir.Bu hükümde sadakat borcuna aykırı diğer deyişle doğruluk ve bağlılığa uymayan bazı haller örnek olarak gösterilmiş ancak benzer davranışların da bu borcun ihlalini oluşturacağı kabul edilmiştir. Sevgili Meslektaşım bu noktadan hareket ederek; işçi tarafından sadakat borcunun ihlali sebebiyle işverenin uğradığı zararın tazmini için BK 96 vd. maddelerince maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.
Old 25-04-2013, 09:52   #3
Semender33

Alıntı:
Yazan ahmet varol
İş akdi diğer sözleşmelerden farklı olarak işçi ile işveren arasında kişisel ilişki kuran niteliği itibariyle karşılıklı sadakatin varlığını gerekli kılar.Bu sadakat bağı işçi açısından işverenin ve işyerinin çıkarlarını koruma,işverene ekonomik,ticari veya mesleki bakımdan zarar verebilecek her türlü davranıştan kaçınma borcu biçiminde kendisini gösterir. İK25/2/e'ye göre ''işçi; işverenin güvenini kötüye kullanmak,hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunamaz'' demektedir.Bu hükümde sadakat borcuna aykırı diğer deyişle doğruluk ve bağlılığa uymayan bazı haller örnek olarak gösterilmiş ancak benzer davranışların da bu borcun ihlalini oluşturacağı kabul edilmiştir. Sevgili Meslektaşım bu noktadan hareket ederek; işçi tarafından sadakat borcunun ihlali sebebiyle işverenin uğradığı zararın tazmini için BK 96 vd. maddelerince maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.
İlginiz için teşekkür ederim. Ancak benim kafama takılan asıl konu işçinin olaya konu davranışı işten ayrıldıktan sonra yapması yani iş akdinin sonlanmasından sonra sergilediği bir davranış söz konusu hal böyle olunca iş akdinde ki sadakat yükümlülüğü işçinin iş gördüğü süre boyunca mı yoksa işten ayrıldıktan sonra da (iş akdinin sonlanmasından sonra) devam eder mi?
Old 25-04-2013, 10:20   #4
ahmet varol

TBK: II. Özen ve sadakat borcu
MADDE 396- İşçi, yüklendiği işi özenle yapmak ve işverenin haklı menfaatinin korunmasında sadakatle davranmak zorundadır.
İşçi, işverene ait makineleri, araç ve gereçleri, teknik sistemleri, tesisleri ve taşıtları usulüne uygun olarak kullanmak ve bunlarla birlikte işin görülmesi için kendisine teslim edilmiş olan malzemeye özen göstermekle yükümlüdür.
İşçi, hizmet ilişkisi devam ettiği sürece, sadakat borcuna aykırı olarak bir ücret karşılığında üçüncü kişiye hizmette bulunamaz ve özellikle kendi işvereni ile rekabete girişemez.
İşçi, iş gördüğü sırada öğrendiği, özellikle üretim ve iş sırları gibi bilgileri, hizmet ilişkisinin devamı süresince kendi yararına kullanamaz veya başkalarına açıklayamaz. İşverenin haklı menfaatinin korunması için gerekli olduğu ölçüde işçi, hizmet ilişkisinin sona ermesinden sonra da sır saklamakla yükümlüdür.
Zannediyorum ki; bu hükümde altını çizdiğim bölüm başınıza gelen olaya uygulanabilecek bir kural. sonuçta bir grup oluşturarak eski işverenini kötülemesi ve bunu eski işvereninin bağlı bulunduğu camiaya karşı gerçekleştirmesi sır saklama yükümlülüğünü ihlal etmektedir.
Old 25-04-2013, 10:40   #5
Semender33

Alıntı:
Yazan ahmet varol
TBK: II. Özen ve sadakat borcu
MADDE 396- İşçi, yüklendiği işi özenle yapmak ve işverenin haklı menfaatinin korunmasında sadakatle davranmak zorundadır.
İşçi, işverene ait makineleri, araç ve gereçleri, teknik sistemleri, tesisleri ve taşıtları usulüne uygun olarak kullanmak ve bunlarla birlikte işin görülmesi için kendisine teslim edilmiş olan malzemeye özen göstermekle yükümlüdür.
İşçi, hizmet ilişkisi devam ettiği sürece, sadakat borcuna aykırı olarak bir ücret karşılığında üçüncü kişiye hizmette bulunamaz ve özellikle kendi işvereni ile rekabete girişemez.
İşçi, iş gördüğü sırada öğrendiği, özellikle üretim ve iş sırları gibi bilgileri, hizmet ilişkisinin devamı süresince kendi yararına kullanamaz veya başkalarına açıklayamaz. İşverenin haklı menfaatinin korunması için gerekli olduğu ölçüde işçi, hizmet ilişkisinin sona ermesinden sonra da sır saklamakla yükümlüdür.
Zannediyorum ki; bu hükümde altını çizdiğim bölüm başınıza gelen olaya uygulanabilecek bir kural. sonuçta bir grup oluşturarak eski işverenini kötülemesi ve bunu eski işvereninin bağlı bulunduğu camiaya karşı gerçekleştirmesi sır saklama yükümlülüğünü ihlal etmektedir.

Sır saklama yükümlülüğü ile olayı ilişkilendirmek biraz zor duruyor daha çok yapılan eylem şirketin müşterilerilerine karşı şirketi ve şirkette çalışanlarını karalama kampanyası olduğu için haksız rekabet hükümleri çerçevesinde değerlendirmek gerekir.
Old 25-08-2015, 16:03   #6
avukat2323

Alıntı:
Yazan Semender33
Sır saklama yükümlülüğü ile olayı ilişkilendirmek biraz zor duruyor daha çok yapılan eylem şirketin müşterilerilerine karşı şirketi ve şirkette çalışanlarını karalama kampanyası olduğu için haksız rekabet hükümleri çerçevesinde değerlendirmek gerekir.

Merhabalar,
Bu olayın aynısı müvekkilimin başına geldi, ancak açacağım davanın rekabet yasağı mı yoksa özen borcuna aykırılık mı olması gerektiğinden bir türlü emin olamıyorum, siz hangi türde açtınız acaba? Yardımlarınız benim için çok kıymetli, iyi çalışmalar dilerim.
Old 26-08-2015, 09:48   #7
Semender33

Alıntı:
Yazan avukat2323
Merhabalar,
Bu olayın aynısı müvekkilimin başına geldi, ancak açacağım davanın rekabet yasağı mı yoksa özen borcuna aykırılık mı olması gerektiğinden bir türlü emin olamıyorum, siz hangi türde açtınız acaba? Yardımlarınız benim için çok kıymetli, iyi çalışmalar dilerim.

Sn. Meslektaşım soru çok eski tarihli bir soru olduğu için ve o yıllarda sanırsan stajyer olarak çalıştığım bir ofisin müvekkili olduğu için yapılan işlemin akıbeti hakkında malumatım yok ama herhangi bir bilgi edinirsem yazarım.
Old 06-02-2020, 14:26   #8
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan avukat2323
Merhabalar,

Merhaba meslektaşım, siz bu konuda bir netice elde ettiniz mi acaba ne gibi bir işlem yaptınz? Zira müvekkilin işten ayrılan bir işçisi, çalıştıkları firmaları arayarak müvekkili kötülemekte, müvekkil bu durumdan söz konusu firmaların aramasıyla haberdar olmaktadır. Kimi inanmamakta ancak kimi de şüphe duyarak ilişkilerini sonlandırmak istemektedir. Tazminat davası dışında bir yol var mıdır caydırmak için? Öncelikle bir ihtarname göndermek istiyorum ancak sonrasında nasıl bir yol izlerim bilemedim.
NOT:yazılı iş sözleşmemiz yok
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi