Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşınmaz satışlarında izlenmesi gereken sıra ve bazı sorunlar

Yanıt
Old 20-01-2018, 18:36   #1
moltisanti

Varsayılan Taşınmaz satışlarında izlenmesi gereken sıra ve bazı sorunlar

Merhaba sayın meslektaşlarım,

Taşınmaz satışı ile alakalı bazı sorularım var. Kitaplardaki taşınmaz satışında izlenmesi gereken sıralamaya baktığımda kıymet takdiri ve tebliği; açık arttırma ilanının tebliğinden sonra neredeyse son aşamada iken, uygulamada haciz-103 tebliği-kıymet takdiri gibi bir sıra izlenmekte.

Ancak benim anladığım izlenmesi gereken sıra; haciz, 103, mükellefiyetler listesi ve tebliği, kıymet takdiri ve tebliği, son olarak da satış ilanı ve satış. Acaba bu doğru bir sıra mı?

Yine bu minvalde kafama takılan diğer soru; kıymet takdiri haciz alacaklılara da tebliğ edilmeli ancak bazı dosyalarda haciz alacaklılar her gün artıyor. Ben her yeni haciz alacaklısına tebliğ mi yapmalıyım?
Old 21-01-2018, 06:07   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yasal sıralama

Sayın meslektaşım,

Yasa ve Uygulama...

1.Taşınır ve Taşınmaz malların haczi (m.85)
2.Kıymet takdiri (m.87)
3.Tapu siciline haber (m.91)
4.Hacizden haber (m.92 /2)
5.Haciz tutanağı tanzimi (m.102)
6.Davet (m.103)
7.Hacze iştirak halinde davet (m.104)
8.Satış talebi (m.106)
9.Satış müddeti(m.123)
10.Şartname – İçeriği Tebliğler (m.124 vd.)
11.Mükellefiyetlerin listesi (m.128)
12.Kıymet takdirine ilişkin şikayet (m.128/a)
13.İhale (m.129)

Kahve molası...

Saygılar
Old 21-01-2018, 10:53   #3
moltisanti

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın meslektaşım,

Yasa ve Uygulama...

1.Taşınır ve Taşınmaz malların haczi (m.85)
2.Kıymet takdiri (m.87)
3.Tapu siciline haber (m.91)
4.Hacizden haber (m.92 /2)
5.Haciz tutanağı tanzimi (m.102)
6.Davet (m.103)
7.Hacze iştirak halinde davet (m.104)
8.Satış talebi (m.106)
9.Satış müddeti(m.123)
10.Şartname – İçeriği Tebliğler (m.124 vd.)
11.Mükellefiyetlerin listesi (m.128)
12.Kıymet takdirine ilişkin şikayet (m.128/a)
13.İhale (m.129)

Kahve molası...

Saygılar

Üstadım,

Öncelikle ilginize teşekkür ederim.

Sıralamanızda özellikle kafama takılan husus şu; Kanunkoyucunun, İİK 128/1 ve 2'de: ''İcra müdürü satışa başlamazdan evvel taşınmaz üzerindeki tapu siciline mukayyet veya resmî senede müstenit olan mükellefiyetlerin hepsinin bir listesini yapar ve bu listeyi haczedenlerle borçluya tebliğ eder ve itirazlarını bildirmeleri için üç gün mühlet verir. 96 ve 97 nci maddeler hükümleri burada da caridir.

İcra dairesi taşınmazın kıymetini takdir ettirir, taşınmaz kıymetinin takdirinde, taşınmaz üzerindeki mükellefiyetlerin kıymete olan etkisi de nazara alınır. Taşınmazın önceden takdir edilen kıymetini etkileyen mükellefiyetlerin ortaya çıkması hâlinde, icra dairesi satışa esas olmak üzere taşınmazın kıymetini yeniden takdir ettirir. Kıymet takdirine ilişkin rapor borçluya, haciz koydurmuş alacaklılara ve diğer ipotekli alacaklılara tebligatın yapıldığı icra dosyasındaki, ayrıca bildirilmiş bulunması hali müstesna olmak üzere, tapudaki mevcut adresleri esas alınmak sureti ile tebliğ edilir....''

şeklinde bir düzenleme yapmasından mütevellit, mükellefiyetler listesinin düzenlenme ve kesinleştirme sırasının kıymet takdirinin öncesine almak istemiş olduğu anlamını çıkartıyorum.

Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Old 22-01-2018, 04:40   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Alıntı:
mükellefiyetler listesinin düzenlenme ve kesinleştirme sırasının kıymet takdirinin öncesine almak istemiş olduğu anlamını çıkartıyorum.

Sayın meslektaşım,

Ben de

"...Taşınmazın önceden takdir edilen kıymetini etkileyen mükellefiyetlerin ortaya çıkması hâlinde, icra dairesi satışa esas olmak üzere taşınmazın kıymetini yeniden takdir ettirir. " (m.128/2)

Saygılar
Old 22-01-2018, 12:07   #5
moltisanti

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın meslektaşım,

Ben de

"...Taşınmazın önceden takdir edilen kıymetini etkileyen mükellefiyetlerin ortaya çıkması hâlinde, icra dairesi satışa esas olmak üzere taşınmazın kıymetini yeniden takdir ettirir. " (m.128/2)

Saygılar

Üstad,

Teşekkür ederim. Peki ikinci konu hakkındaki görüşünüz nedir acaba?
Old 23-01-2018, 04:50   #6
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Alıntı:
Ben her yeni haciz alacaklısına tebliğ mi yapmalıyım?

İİK.m.128/son hükmünden anlaşılan icra dairesi bunu yapmak zorunda. Siz de takip etmek...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi