Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

18 yaşın ikmali ile iştirak nafakası kalkar mı?

Konuyu Kilitleyin
Old 09-11-2016, 10:42   #1
Konuk

Varsayılan 18 yaşın ikmali ile iştirak nafakası kalkar mı?

Dava: Şikayet (İcra Memur Muamelesi)

İddia: Davacı dilekçesinde özetle xxx x. icra müdürlüğünün xxx/xxx esas sayılı dosyası ile nafaka ilişkin olarak takip yapıldığını, maaşından kesinti olduğunu, nafaka verdiği oğlunun 18 yaşını doldurduğunu beyanla nafakanın kaldırılmasına ve maaşından yapılan kesintisinin durdurulması ile kesilen 02.05.2015 tarihinde kesilen paranın iadesine karar verilmesini talep etmiştir.

Dosyanın bir bütün olarak değerlendirilmesinde:

xxx x. icra müdürlüğünün xxx/xxx esas sayılı dosyasında davalı alacaklı tarafından davacı borçlu hakkında ilama dayalı takip başlatıldığı, takibin kesinleştiği, dava dilekçesinde belirtilen gerekçelerle oğlunun 18 yaşını doldurduğunu beyanla nafakanın kaldırılmasına ve maaşından yapılan kesintinin durdurulması ile kesilen 02.05.2015 tarihinde kesilen paranın iadesinin talep edildiği, icra dairesinden gelen yazı cevabında davacı borçlunun oğlunun 18 yaşını doldurduğu tarihte 4.628.71 TL bakiye borcunun bulunduğu anlaşılmakla davacının şikayetinin reddine karar vermek gerekmiş ve aşağıdaki şekilde hüküm kurma yoluna gidilmiştir.

Hüküm: 1 - Davacının şikayetinin reddine gibi maddeler yer alıyor.

Fakat burada nafaka artık verilmeyecek mi? Neler yapılacak? 4.628.71 TL bakiye borcunu ben mi ödeyeceğim? Yani nafakayı alan taraf benim ve aklımı karıştırdı bu kağıtta yazanlar.
Old 09-11-2016, 11:03   #2
Av.Özgür KARABULUT

Merhaba;

4.628,71.-TL için endişe edilecek bir durum yok, bu sizin değil eski eşinizin ödemesi gereken bir miktar. Bu miktar eski eşinizin maaşından kesilerek size ödenmeye devam edilecek. Eski eşiniz maaşından kesinti yapılmasını durdurmak için Mahkemeye başvurmuş ve başvurusu reddedilmiş.

Çocuğunuz 18 yaşını doldurduğunda, iştirak nafakası yükümlülüğü kendiliğinden kalkar. 18 yaşını dolduran çocuğunuz, babaya Yardım Nafakası davası açabilir. Nafakanın devamını sağlayabilmek için bir avukattan profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim.

İyi günler...
Old 09-11-2016, 11:13   #3
Konuk

Çok teşekkür ederim. Yalnız şöyle birşey de var;

Bu kağıt geldikten sonra nafaka gelmeye devam etti. Yani çocuğum 18 yaşını doldurmasına rağmen nafaka geldi. Sanırım 2 veya 3 defa daha geldi.
Old 09-11-2016, 11:32   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

[/quote]
Alıntı:
davacı borçlunun oğlunun 18 yaşını doldurduğu tarihte 4.628.71 TL bakiye borcunun bulunduğu anlaşılmakla
Bu bakiye borç bitene kadar nafaka gelmeye devam edecektir. Nafakanın devamı için Meslektaşımın bir üst mesajda yazdıklarını takip ediniz.

Saygılar
Old 09-11-2016, 11:58   #5
Konuk

Ama şöyle bir şey var. Hesap ettim az önce banka dekontlarıyla.
Bu yazıya göre 4.678 TL alacak var değil mi? Evet.
Fakat ben bu yazıyla beraber daha 7 kere nafaka almışım. Yani çocuğumun 18 yaşına girmesinin sonrasında. 850 TL nafaka alıyorum 3 ayda bir.

7 kere daha nafaka almışım ve toplamda hesaplanıldığı zaman 5.500 TL'nin üzerinde para çıkıyor. Aynı şekilde kontrol ettiğimde yani e devlet üzerinden kontrolünü sağladığımda nafaka dosyasının halen açık olduğunu görüyorum. Bunun haricinde icra daireside nafakanın açık olduğunu söylüyor aradığımda.
Old 11-11-2016, 14:44   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Meslektaşlarıma aynen katılıyorum.

1-Çocuk için iştirak nafakası çocuğun 18 yaşına kadar devam eder.
Bu dosyada ödenmeyen nafakalar bitene kadar da dosya açık kalır.

2- Eğer çocuk eğitime devam ediyorsa kendisi veya bir avukat aracılığı ile yardım nafakası davası açmalıdır.

3-İcra dosyasındaki hesaplamayı İcra Müdürlüğünün yapmasında yarar var.Zira ödenen borçlu nafaka öderken tahsil harcı,alacaklı da cezaevi harcı ödemektedir.

Uygun bir zamanda İcra Müdürlüğüne giderek dosya kapak hesabını yaptırabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.

KAHDEM 'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi