Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatlık ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-09-2014, 18:06   #1
ladre

Varsayılan avukatlık ücreti

Sayın meslektaşlar, vekil olarak bulunduğum 8 adet icra takip dosyalarından çok büyük bir kısmı tahsil edildi ve küçük bakiyeler kaldı. Alacaklı vekalet ücretini vermemek adına sürekli oyaladı, gelen tahsilatları aldı. Sonunda vekalet ücretini hiç ödemek istemediğini anladım. Hatta öyleki vekalet ücreti dahil ödenmiş ve kapanmış icra dosyalarındaki karşı yan vekalet ücretini dahi alamadım. Birçok iş kolunda faaliyet sürdüren müvekkilin sahibi olduğu beyaz eşya mağazasından bilgisayar aldım. Bilgisayar ücretinin tahsili için başka bir avukata senedi göndermiş. Meslektaşımın icra takibine geçileceği yönünde beni araması üzerine dava açmaya karar verdim.
1) Dava belirsiz alacak davasımı olmalıdır?
2) Müvekkil başka avukatlarla çalışmakta ve benle bağını kesmiş durumdadır. Öyleki yargıtaya kazanmış olduğum davada duruşmaya girmek için gittiğimde yanında diğer avukat ile geldiğini gördüm ve duruşmaya bu şekilde girdik. Hiçbir masraf ödememekte, devam eden işlerde bilgi vermemektedir. Dosyalardan istifa etsem haklı istifa nedeni olurmu? Teşekkürler
Old 11-09-2014, 10:38   #2
sebepsiz zenginleşme

1-Müvekkil ile aranızda vekalet sözleşmeniz var mı
2-Haklı nedenle istifa olur
3-Borçlar Kanunu. Tek taraflı sona erdirme
MADDE 512- Vekâlet veren ve vekil, her zaman sözleşmeyi tek taraflı olarak sona erdirebilir. Ancak, uygun olmayan zamanda sözleşmeyi sona erdiren taraf, diğerinin bundan doğan zararını gidermekle yükümlüdür.
4-avukatlık kanununda Avukat, üzerine aldığı işi kanun hükümlerine göre ve yazılı sözleşme olmasa bile sonuna kadar takip eder.
Avukata verilen vekaletnamede başkasını tevkile yetki tanınmış ise, yazılı sözleşmede aksine açık bir hüküm olmadıkça, işi başka bir avukatla birlikte veya başka bir avukata vererek takip ettirebilir. Vekaletnamede, bunun düzenlendiği tarihten sonra açılacak veya takip edilecek bütün dava ve işlerde vekalete ve başkasını tevkile genel şekilde yetki verilmişse, avukat, bu tarihten sonraki dava ve işlerde müvekkilinden ayrıca vekalet almaya lüzum kalmaksızın işi başka bir avukatla birlikte veya başka bir avukata vererek takip ettirebilir.
İkinci fıkradaki hallerde, avukatın müvekkile karşı sorumluluğu devam eder. Birlikte takibettiği veya işi tamamen devrettiği avukatların kusurlarından ve meydana getirdikleri zarardan dolayı müvekkile karşı hem şahsen hem de diğer avukatla birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur. Şu kadar ki, bu hüküm, 12 nci maddede yazılı bir iş sebebiyle başka bir yerde çalışmak zorunluğunda olduğu için işi tamamen başkasına devreden avukatlar hakkında uygulanmaz.
Avukat tarafından işe başka avukatlar teşrik edilmiş ise, avukat bundan dolayı ayrı bir ücret istiyemiyeceği gibi, işi birlikte takip eden avukat da müvekkilden herhangi bir ücret istiyemez. İş tamamen başka bir avukata bırakılmış ise, tevkil eden ve tevkil olunan avukatlar ücret sözleşmesindeki miktarı aşmamak şartiyle, harcadıkları mesaiye karşılık olan ücreti müvekkilden istiyebilirler. Ancak, tevkil eden avukat müvekkilden peşin ücret almışsa, harcadığı mesaiye karşılık olan miktarın fazlasını tevkil ettiği avukata ödemekle yükümlüdür
Old 11-09-2014, 10:40   #3
sebepsiz zenginleşme

meslekdaşım aslında 172.maddeyi yazmam gerekirdi karıştırmışım İş sahibinin işi başka bir avukata vermesi:
Madde 172 - İş sahibi, ilk anlaşmayı yaptığı avukatının yazılı muvafakatı ile, başka avukatları da işin kovuşturma ve savunmasına katabilir. İş sahibi, ilk avukatın muvafakatını kendisine tevdi veya tebliğ edilecek bir yazı ile en az bir haftalık süre vererek talep eder. Avukat bu süre içinde cevap vermemişse muvafakat etmiş sayılır. İlk avukatın muvafakat etmemesi halinde, vekalet akdi kendiliğinden sona erer. İş sahibi, muvafakat etmeyen avukata ücretin tamamını ödemekle yükümlüdür.
Old 11-09-2014, 10:42   #4
sebepsiz zenginleşme

meslekdaşım icra takip dosyalarından icra memurunun yaptığı işlemi şikayet edin icra vekalet ücetini müvekkilinize veremez o sizin ücretinizdir bir arkadaşımın başına gelmişti müdürn yanına gitti icra vekalet ücretini vermeeyeceğini anlattı müdürde asili çağırttı en azından icra vekalet ücretini tahsil edin
Old 14-09-2014, 14:33   #5
ladre

Sayın meslektaşım müvekkile ihtar çektim. 3 gün süre verdim. Yoksa istifa edeceğimi belirttim. Ödemezse haklı istifa nedeniyle vekalet ücretimi isteyeceğim dava yoluyla. Başka bir avukatla çalışması ve fiilen bağını koparması, masraf ve bilgi vermemesi, alaycı tavırlar, tahsil edilen ve infaz olunan icra dosyalarındaki tahsil edilmiş olan karşı vekalet ücretini dahi vermemesi, kendisine yapılan tahsilatları tarafıma bildirmemesi gibi birçok nedenden dolayı zaten istifa etmem şart. Zor meslek
Old 14-09-2014, 16:29   #6
sebepsiz zenginleşme

Hem çok zor hem çok riskli ama istanbul barosunun eğitiminin ilk dersi hocanın adını hatırlamıom sağolsun şunu demişti en büyük düşmanınız müvekkiliniZdir şimdi daha iyi anlıyorum ama şükredin halinize ya çalışamasaydınız o kadar okuyup dereceler yapıp iş bulamayıp benim gibi evde otursaydınız
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi