Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlatlık vermek istediğim çocuğumu geri almak istiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Old 26-09-2013, 21:17   #1
Konuk_ss

Varsayılan evlatlık vermek istediğim çocuğumu geri almak istiyorum.

4 ay önce doğum yaptıktan sonra kızımı babası kayıp olduğu için mecbur kalarak bir aileye verdim. 1 yıl baktıktan sonra mahkemenin hukuki olarak onların nüfusuna geçireceğini ve evlat edinmiş olacaklarını söylediler. benden babasının kayıp olduğuna dair ve kızımın evlat edinilme davasında onların bulduğu avukatın beni temsil için vekaletname aldılar. ben normalde davaya hiç katılmaycaktım ve bu şekilde ayarlandı. onlar ilk olarak kayyum davası açmışlar ama o dava reddedilmiş. bana dava sonucu geldi. gerek olmadığını söylediler kayyuma. başka dava şu an açıldı mı bilmiyorum. ama ben kızımı mecbur kaldığım için, başka çıkış yolum olmadığı için istemeyerek verdim. kızımın hasretine dayanamıyorum. bana düzenli olarak her ay görmem için izin verin dedim ama onların psikolojisini bozacağı için kızımın da etkileneceğini düşündükleri için bunu yapmak istemiyorlar. bana çocuğumu göstermekten yana değiller. davadan sonra hiç göstermeyeceklerinden korkuyorum. 4 aydır hiç görmedim zaten. bir psikiyatriste danışmışlar o da biyolojik annenin çocukla görüşmesi yanlış demiş. 1 yaşındaki davaya katılsam hakim bana görme hakkı verir mi. geri almak istiyorum aslında kızımı. ne yapmam lazım. geri alma hakkım var mı. kızım hala benim sorumluluğumda mı hukuki olarak. geri almak için karakola gidip yardım istemem yeterli mi yoksa 4 ay olduğu için dava mı açmam gerekiyor. lütfen bana yol gösterin. danışabildiğim bir avukat da yok avukata verecek kadar çok param da yok. yardımlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim.
Old 29-09-2013, 19:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Evlat edinmeye verdiğiniz rıza, küçüğün doğumunun üzerinden altı hafta geçmeden önce verilemez.Rıza, tutanağa geçirilme tarihinden başlayarak altı hafta içinde aynı usulle geri alınabilir.Geri almadan sonra yeniden verilen rıza kesindir.

2-Evlatlık verilen çocukla biyolojik anne arasında kişisel ilişki kurulup kurulmayacağına hakim karar verecektir.
Kişisel görüşüm bunun hem çocuk hem anne için temel bir hak olduğu yönündedir.

3-Her iki konu için de baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi