Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Askeri Hakim Ve Savcılık

Yanıt
Old 01-03-2002, 23:06   #1
Ertugrul

Varsayılan Askeri Hakim Ve Savcılık

İ.Ü. hukuk fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim.Askeri hakim ve savcılığa giriş koşulları hakkında bilgi edinmek istiyorum.Askeri okullarla herhangi bi ilgim yok,bu durum herhangi bir zorluk yaratır mı?Bayanlarında giriş koşulları hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler...

29-01-2001 19:01:08
Old 01-03-2002, 23:06   #2
(sadece) tuğrul

Sayın Ertuğrul,
Okul bitirme derecesinin PEKİYİ olması gibi bir ayrıntı vardı
eskiden. Şimdilerde de var mı bilmiyorum. Öncelikle bu konuyu
araştırmanızda fayda var.

Saygılarımla.

30-01-2001 19:55:02
Old 07-06-2006, 12:09   #3
anka

fakülteyi bitirdikten sonra askerliğini as teğmen olarak yaparken askeriyenin açmış olduğu askeri savcılık ve hakimlik sınavına başvuru yapıyosun.eğer kazanırsan askeriye seni 1 yıl süre ile staja tabii tutuyor.stajı tamamladıktan sonra hakim asteğmen olarak göreve başlıyosun.bu görev yerleri askeri mahkemelerin olduğu belli başlı 8-10 yer arasındadır.şu anda bende 5. kolordu askeri savcılığında askerliğimi yapıyorum.benimde amacım askerlik bittikten sonra bu sınavlara girmek.
Old 07-06-2006, 12:38   #4
Admin

Alıntı:
Yazan anka
şu anda bende 5. kolordu askeri savcılığında askerliğimi yapıyorum.benimde amacım askerlik bittikten sonra bu sınavlara girmek.
Bildiğim kadarıyla askerliğinizi er/kısa dönem olarak yapmışsanız, bu sınava artık girme hakkınız olmuyor (askerlik bittikten sonra bile). Uygulama değişmiş olabilir ancak en azından bir zamanlar öyleydi.
Old 12-06-2006, 21:02   #5
urteil

askeri hakimlik ve savcılıga bayanların girmesi hususunda bir bilgisi olan var mı?
Old 13-06-2006, 00:13   #6
Tractatus

Sivil vatandaşlardan askeri hakim ve savcılık sınavına girebilecek olanlar:

-Kıtada başarı göstermiş ve bir hukuk fakültesi bitirmiş bulunan yedek subaylardan askerlik görevleri sırasında istemde bulunanlar.Sicil notu en az %85 olmalı. (Kısa dönem askerlik yapanlar, bu sınava giremez)
-Hukuk fakültesini mezunu bayanlar.

Görüldüğü üzere, erkeklerden farklı olarak, bayanların sınava girmesi için ek bir şart yoktur.
Old 13-06-2006, 11:31   #7
anka

[quote=Ertugrul]İ.Ü. hukuk fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim.Askeri hakim ve savcılığa giriş koşulları hakkında bilgi edinmek istiyorum.Askeri okullarla herhangi bi ilgim yok,bu durum herhangi bir zorluk yaratır mı?Bayanlarında giriş koşulları hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler...

bayanlar içinde aynı koşullar geçerli.yani hukuk fakültesini bitirmek ve askere hakimlik ve savcılık sınavını kazanmak gerekiyor.
Old 19-06-2006, 08:53   #8
bertrand

Selam,

Arkadaşlarıma bir ekleme yapmak istiyorum. Askerliğimi yedek subay olarak yaptığım dönemde Askeri Hakimlik ve Savcılık sınavı için Genel Kurmay'dan kıtalara gönderilen yazılı bir emir ulaşmıştı elime. Ancak emir içeriğinde "Askeri okul ve akademi mezunu olupta hukuk fakültesini bitirenler" şeklinde bir kıstas konulmuştu. Genel olarak orduda çok acil ihtiyaç doğmadıkça kendi personeli dışında hakim ve savcılık için başvuru açılmıyor. Çok istisnai bir durum yakalarsanız eğer ve ayrıca ordu içerisinden bu tip yazılı emirlerden sizi haberdar edecek biri varsa sanırım girebilirsiniz. Bir arkadaşımızın belirtiği gibi Türkiye'de askeri mahkemelerin sayısının sınırlı sayıda olmasıda genellikle dışarıda hakim savcı alınması ihtiyacını azaltan bir durum. Yinede moralinizi bozmayıp sıkı sıkıya takip etmenizde fayda var.

Saygılar...
Old 26-06-2006, 18:30   #9
ulkut

Soru sağlık şartları

Askeri hakimlik ve savcılık için gerekli olan sağlık şartları hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Özellikle göz problemleri ne derece engel teşkil eder?
Old 27-06-2006, 14:37   #10
Tiocfaidh

Alıntı:
Selam,

Arkadaşlarıma bir ekleme yapmak istiyorum. Askerliğimi yedek subay olarak yaptığım dönemde Askeri Hakimlik ve Savcılık sınavı için Genel Kurmay'dan kıtalara gönderilen yazılı bir emir ulaşmıştı elime. Ancak emir içeriğinde "Askeri okul ve akademi mezunu olupta hukuk fakültesini bitirenler" şeklinde bir kıstas konulmuştu. Genel olarak orduda çok acil ihtiyaç doğmadıkça kendi personeli dışında hakim ve savcılık için başvuru açılmıyor. Çok istisnai bir durum yakalarsanız eğer ve ayrıca ordu içerisinden bu tip yazılı emirlerden sizi haberdar edecek biri varsa sanırım girebilirsiniz. Bir arkadaşımızın belirtiği gibi Türkiye'de askeri mahkemelerin sayısının sınırlı sayıda olmasıda genellikle dışarıda hakim savcı alınması ihtiyacını azaltan bir durum. Yinede moralinizi bozmayıp sıkı sıkıya takip etmenizde fayda var.

Saygılar...

Ben de aynen bu şekilde biliyorum akeri hakim-savcı alınırken Genelkurmayın politikasını. Öncelik her zaman için askeri liseleri bitirdikten sonra hukuk eğitimi almış kişilere veriliyor. Zaten ordunun hakim-savcı ihtiyacı teknik bir çok alandan(örneğin makina veya elektrik mühendisi) daha az olduğu için bu pozisyon için askeri lise ile bağlantısı olmamış kişilerin dışarıdan askeriye bünyesinde hakim-savcı olarak görev alması çok düşük bir olasılık. Akseri liseleri bitirdikten sonra hukuk fakültesinde okumuş öğrenciler bizzat Genelkurmay'ın bursu ile okuduktan sonra askeri hakim-savcılığa başlıyorlar(ki askeriyenin ihtiyacını bu kişiler karşılıyor zaten).

Bu arada askeri lise kökenli olmadan askeri hakim savcı-olmak isteyenler için bildiğim bir diğer yol var..

Bunun için Ankara il sınırlarındaki hukuk fakültelerinden birinde 2. sınıfı alttan kalmış hiç bir dersiniz olmadan bitirmeniz gerekiyor. Sınava girmek için ön şart bu, bundan sonra da askeriyenin belirlediği ihtiyaç doğrultusunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığının açtığı sınava müracaat ediyorsunuz. Sınavı kazanmanız halinde fakültenin 3. ve 4. sınıflarını askeriyenin bursuyla okuyup, okul bitikten sonra da gereken staj devresinin ardından göreve başlıyorsunuz. Ancak bu da personel ihtiyacının askeri lise kökenli öğrenciler tarafından karşılanamadığı istisnai durumlarda söz konusu olabiliyor.
Old 27-06-2006, 14:44   #11
Tiocfaidh

Alıntı:
Askeri hakimlik ve savcılık için gerekli olan sağlık şartları hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Özellikle göz problemleri ne derece engel teşkil eder?

Göz sağlığı konusunda kesin bilgi sahibi olmamakla beraber izlenimlerim sonucu edindiğim intibayı aktarayım..

Şimdiye kadar iki askeri hakim, bir de askeri savcı tanıdım. Hakimlerin birisinin 2 numara miyop, savcının ise 1.25 astigmat göz kusuru vardı ve her ikisi de gözlük kullanıyorlardı. Bu yüzden sanırım göz probleminin askeri hakim-savcıların işe alınmasında engelleyici bir rolü yok.

Zaten göz sorunu olmayan hukukçu bulmak ıslanmadan tutulmuş balık bulmak gibi bir şey

Aramızda göz problemi olmayan hukukçu var mı?
Old 08-07-2006, 13:23   #12
özlem özdemir

arkadaşlar benim bildiğim bayanlar askeri hakim ve savcı olarak giremiyor...hocamız derste söylemişti ayrıca bende internette araştırdım öyleydi...sadece erkekleri alıyorlar ve hukuk fakültesi mezunu olmak ve askerliğini yapmıs olmak şartını arıyorlar...değişiklik olduysa süper...
Old 27-09-2006, 15:21   #13
onur acır

dışarıdan aday alınması zannediyorum ilk defa oldu geçen hafta fiziki mülakat yapıldı arkadaşım girdi ve geçti şimdi ekimin 22 sinde yazılı sınav var ayrıca onu geçenler için birde mulakat var.bu sınava 600 kişi başvurmuş 150 civarı fiziki mülakatta elenmiş.yalnız sınav ilanı sadece alımı yapan kuvvet komutanlıklarının internet sitelerinde ve memurlar .net te yer almış.
Old 01-10-2006, 00:35   #14
cenderme çavuş

Varsayılan bayan askeri savcı

benim teanıdığım sivil bir bayan askeri savcı olarak görev yapıyor kendisine sorduğumda sınav açıldığını kendisinin yazılı ve sözlü sınavı geçerek girdiğini söylemişti yani bayanlarda askeri hakim ve de savcı olabiliyor.
Old 01-10-2006, 11:58   #15
ncoban

sanırım bayanlar eskiden askeri hakim ve savcı olamıyorlardı.bu durum değişti.artık bayanlar da olabiliyor.
Old 01-10-2006, 21:55   #16
kAAn

Mutlu Askerİ Hakİmlİk

Askerliğimi hava kuvvetlerinde yedek subay olarak yaparken bize de böyle bir sınavla giriş imkanı gelmiş ve ben de şansımı denemiştim.Askerliğini yedek subay olarak yapanlar dışında kimse alınmamıştı.O sıralarda dolaşan dedikodu bundan sonra askeri hakimlik sınavına hukuk fakültesi mezunu olan ve başvuran herkesi alınacağı yönündeydi bayanlarda dahil ama şimdi koşullar neler tam bilimiyorum.bu konuda bilgilenmek isteyenler Genelkurmay, hava kuvvetleri yada Karakuvvetleri komutanlığı Personel daire başkanlıklarını arayıp bilgi alabilirler....
sınava ilk önce spor sınavı ile başlıyorlar.3.600 metre koşu tabi belli bir zamanla sınırlıydı.Koşuyu geçenlere şınav ve makik çektiriliyordu.Tabi bu işlemlerde de zaman sınırı vardı.Bu sınavı gecenler öğleden sonraki yazılı sınava alınıyordu.Bizim girdiğimiz sene yazılı sınav çok zor değildi ama Askeri ceza kanunu nu iyi bilmek gerektiğini sınav bittiğinde anlamıştık ne yazıkki.
Yazılı sınavı kazqanalar mülakat için çağrılıyordu.mülakatı geçenler ise 2 yıllık subaylık ve hakimlik eğitimine tabi tutuluyor sonra görev yeri kurası çekip atanıyordu.....

Umarım sınava girenler benim gibi hüsrana uğramaz.Başarılar...
Old 02-10-2006, 08:17   #17
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Admin
Bildiğim kadarıyla askerliğinizi er/kısa dönem olarak yapmışsanız, bu sınava artık girme hakkınız olmuyor (askerlik bittikten sonra bile). Uygulama değişmiş olabilir ancak en azından bir zamanlar öyleydi.

Evet bende geçenlerde Askeri Hakimlik Sınavı ile ilgili bir form almıştım hevesle ama ''Askerlek Yapmama'' koşulunu görünce şaşırdım.. Her yerde askerlik yapma koşulu aranır Askeriyede yapmama koşulu arıyor. enteresan ama tabi kendilerince sebepleri var.
Old 03-10-2006, 19:49   #18
SHODAN

Merhaba arkadaşlar.21 Ekimdeki askeri hakimlik yazılı sınavına giricek arkadaş varmı?
Old 31-10-2006, 16:19   #19
mulin

Varsayılan iltimas var

bu askeri hakimlik sınavı en son 22.10.2006 tarinde yapıldı ve sınav çıkışında herkese sınavdan herkes geçti dendi kontenjanın ne olduğu belirsizdir ve sadece mulakata alınacak dendi
Old 24-12-2006, 01:26   #20
istanbul hukuk

arkadaşlar askeri hakimlik sınavı senede kaç defa yapılıyor. Başvuru nasıl oluyor ?
Old 24-12-2006, 13:22   #21
Kavaz

http://www.kkk.tsk.mil.tr/PersonelOg...limi/SozMuvSb/ bu adreste Kara Kuv.Kom. ilan verir.Onları takip etmek gerekir.Sanırım Ocak ayında bir başvuru daha açacaklar ama tam bilmiyorum.Gecen sene sanki ocak gibi bir ilan görmüştüm gibi hatırlıyorum.Basvuru koşulları vs.hepsi orada yazar.
Old 24-12-2006, 22:35   #22
istanbul hukuk

teşekkürler ilkinç .. vermiş olduğun bilgi çok yardımcı oldu.

doktora yapanların adli hakimlikte sadece büyük şehirlere tayin olduğunu duydum acaba bu askeri hakimlik için de geçerli mi?
bu konuda bilgisi olan yazarsa sevinirim.
Old 25-12-2006, 09:15   #23
akgulhukuk

Kitap

Askeri hakimlik sınavına girebilmek için askerlik hizmetini yedek subay olarak yapmış olmak ya da daha yapmamış olamk gerekiyor sevgili arkadaşlar. Ben askerliğimi kısa dönem erbaş olarak yaptığım için sınava başvuramadım. Askeri hakimler kanununda da zaten bu husus şu şekilde izah edilmiş;

KAYNAKLAR:
Madde 2. – Askeri hakim ve askeri savcı ihtiyacı aşağıda belirtilen kaynaklardan sağlanır:

A) Muvazzaf subay olan isteklilerden, üniversitelerce aranıyorsa, hukuk fakültelerine giriş sınavlarını veya testlerini kazananlardan bu fakültelere gönderilip öğrenimlerini başarı ile bitirenler,

B) Askeri liseleri bitirerek harb okullarına kabul olunan isteklilerden, üniversitelerce aranıyorsa, hukuk fakültelerinin giriş sınavlarını veya testlerini kazananlardan bu fakültelere gönderilip öğrenimlerini başarı ile bitirenler,

C) Kıtada başarı göstermiş ve bir hukuk fakültesi bitirmiş bulunan yedek subaylardan askerlik görevleri sırasında istemde bulunanlar.

D) (Ek bent; 19.01.1981 – 2372 / 1 m.) (Değişik fıkra; 01.06.2005 – 5359 / 1 m.) Harp okulu mezunu ya da en az dört yıllık fakülte veya yüksekokulu Türk Silâhlı Kuvvetleri nam ve hesabına okuyarak muvazzaf subay nasbedilenlerden veya 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanunu hükümlerine göre dış kaynaktan muvazzaf subay nasbedilenlerden hukuk fakültesi mezunu üsteğmen rütbesinde veya yüzbaşı rütbesinin ilk üç yılında bulunanlar. Bu subayların taşımaları gereken diğer özel şartlar yönetmelikle belirlenir.

E) (Ek bent: 22.09.1983 – 2894 / 1 m.) (Değişik fıkra: 01.06.2005 – 5359 / 1 m.) Kendi hesabına hukuk fakültesini bitiren bayanlar ile aynı durumda olan ve henüz askerliğini yapmamış erkek vatandaşlardan istemde bulunanlar.

F) (Ek bent: 24.05.1989 – 3562 / 1 m.) Liseleri bitirerek hukuk fakültelerine devam hakkını kazanmış olanlar ile hukuk fakültelerinde okudukları sınıfı başarı ile geçenlerden lüzum ve ihtiyaç duyulduğunda askeri öğrenciliğe kabul edilip, öğrenimlerini tamamlayanlar.
(Değişik fıkra: 19.01.1981 – 2372 / 1 m.) Bu kaynaklardan faydalanmaya ilişkin şekil ve esaslar, Genelkurmay Başkanlığının teklifi üzerine, Milli Savunma Bakanlığınca tespit olunur.
Old 10-01-2007, 22:01   #24
Filiz Özbek

Arkadaşlar birşey öğrenmek istiyorum ;fiziki sınav 4678 sayılı kanuna ilişkin çıkartılan yönetmeliğe göre====>
"""Madde 30- Sözleşmeli subay ve astsubay aday adayları Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının belirleyeceği makamlara, çıkarılacak yönergede belirtilen usullere uygun olarak müracaat ederler. Müracaatları kabul edilenler fiziki yetenek, değerlendirme testi, genel kültür ve meslek bilgisi ile mülakata tabi tutulurlar. Bu sınavlarda göz önünde tutulan değerlendirme kriter ve esasları, Kuvvet Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından çıkarılacak yönergelerde belirlenir.

Yapılacak değerlendirmeler sonucunda başarılı olanlardan tam teşekküllü askeri hastanelerden sınıfında “Sözleşmeli Subay veya Astsubay Olur” kararlı sağlık raporu alanlardan ihtiyaç kadarı ile ön sözleşme yapılır, bunlar sözleşmeli subay veya astsubay adayı olurlar."""
diyor eğer daha önce sınava giren birisi var ise sorum şu.fiziki yeterlilk ve hastaneden alınan subay olur raporu arsındaki fark nedir.şunun için soruyorum mesala benim gözlerim bozuk bu fizii yeterlilk içinde mi değerlendirilecek yoksa sağlık raporuna göre mi degerlendirilecek yine aynı şekilde bir ardaşım da bun sınava girmek istiyor ama "düz taban" bu fiziki yeterlikle ilgilimi sağlık raporuyla ilgilimi...
eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürlür.
not:yönetmeliği incelemek isteyenler için linki:http://www.google.com/search?q=cache...r&ct=clnk&cd=1
Old 10-01-2007, 22:01   #25
Filiz Özbek

Arkadaşlar birşey öğrenmek istiyorum ;fiziki sınav 4678 sayılı kanuna ilişkin çıkartılan yönetmeliğe göre====>
"""Madde 30- Sözleşmeli subay ve astsubay aday adayları Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının belirleyeceği makamlara, çıkarılacak yönergede belirtilen usullere uygun olarak müracaat ederler. Müracaatları kabul edilenler fiziki yetenek, değerlendirme testi, genel kültür ve meslek bilgisi ile mülakata tabi tutulurlar. Bu sınavlarda göz önünde tutulan değerlendirme kriter ve esasları, Kuvvet Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından çıkarılacak yönergelerde belirlenir.

Yapılacak değerlendirmeler sonucunda başarılı olanlardan tam teşekküllü askeri hastanelerden sınıfında “Sözleşmeli Subay veya Astsubay Olur” kararlı sağlık raporu alanlardan ihtiyaç kadarı ile ön sözleşme yapılır, bunlar sözleşmeli subay veya astsubay adayı olurlar."""
diyor eğer daha önce sınava giren birisi var ise sorum şu.fiziki yeterlilk ve hastaneden alınan subay olur raporu arsındaki fark nedir.şunun için soruyorum mesala benim gözlerim bozuk bu fizii yeterlilk içinde mi değerlendirilecek yoksa sağlık raporuna göre mi degerlendirilecek yine aynı şekilde bir ardaşım da bun sınava girmek istiyor ama "düz taban" bu fiziki yeterlikle ilgilimi sağlık raporuyla ilgilimi...
eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürlür.
not:yönetmeliği incelemek isteyenler için linki:http://www.google.com/search?q=cache...r&ct=clnk&cd=1
Old 13-01-2007, 00:59   #26
akgulhukuk

Varsayılan fiziki yeterlilik

Düz tabanlık için; fiziki yeterlilik sınavında göz önüne alınan ve gözle yapılan muayene neticesinde şüphelenilen şahısların ayaklarını suya soktuktan sonra düz bir zeminde yürütülerek düz taban olup olmadığının tespit edildiği bir durum söz konusu. Göze ilişkin ise sadece renk körlüğü ve şaşılık için fiziki yeterlilikte bakılırken, miyopi, hipermetropi ve astigmat olma durumları ve bunların mesleği yapmaya engel olup olmadığı ancak sağlık raporunun alınması aşamasında değerlendirilmektedir.. umarım yardımcı olabilmişimdir!

basarılar
Old 13-01-2007, 19:02   #27
av.sgenc

bir de şu açıdan değerlendirebiliriz. fiziki yeterlilik; askeri kurumca yapılan beden sınavı yani koşu, şınav, mekik gibi..sağlık şartı ise hastanelerden muayene sonucu alınan rapor türü belgeler... diye düşünüyorum.
Old 06-05-2007, 21:44   #28
Av.L. Şahin

Varsayılan Hayat paylaştıkça güzel

Sayın meslektaşım bende askeri hakimlik ve savcılık sınavına girmek istiyorum. Bu nedenle biraz araşırma yapmıştım.Öncelikle belirteyim ki vereceğim bilgiler henüz bir kaç haftalık yeni bilgilerdir.Askeriye artık hakim ve savcı ihtiyacını dışırdan alarak gidermeyi tercih ediyor. Çünkü kendi personelini yetiştirmek masraflı oluyor.Yani bu hususta şansımız var.Ancak bir üyeninde yazdığı gibi ihtiyacı olunca ve nadiren bu sınavlar açılıyor. Bu yaza doğru böyle bir sınavın açılacağını DUYDUM. Kesin değil yani. Ayrıca bu sınava girmek için asker olmak gerekmiyor. Yani yedek subay olanların dışında da sınava girebiliyorsunuz.Bu konuda bir yaş sınırlaması var. Yani asker kişi değil iseniz sivil olarak bu sınava girmenin bir asgari ve azami sınırı var.Bu bilgilerin yanında Askeri Hakimlik ve Savcılık Kanunun da ve bu kanuna dayanan yönetmeliğin ilk 15 maddelerinde tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Ben ankaradayım. Yarın yani 07.05.2007 tarihinde bu konuda askeri bir makamdan bilgi almak için başvuruda bulunacağım.Daha fazla birşeyler öğrenirsem tekrar yazarım.
Saygılarımla...
Old 02-07-2007, 18:48   #29
istanbul hukuk

askeri hakimlik ve savcılık sınavı hakkında herhangi bir duyuru var mı? silahlı kuvvetlerin sitesinde sözleşmeli subay temini için açıklama var ama hakim ve savcılar yok içinde. acaba benim kaçırdığım bir şeyler mi var diye merak ettim. bilgilendirirseniz çok memnun olurum.saygılarımla..
Old 29-05-2008, 23:45   #30
ekinsenturk

Alıntı:
Yazan urteil
askeri hakimlik ve savcılıga bayanların girmesi hususunda bir bilgisi olan var mı?

oda arkadaşımın kuzeni türkiyenin ilk kadın askeri savcısı.. girilebiliyor ama nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi