Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardım Fiziki Koşulları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2011, 15:17   #1
Av.ŞAKAKLI

Varsayılan Adli Yardım Fiziki Koşulları

Adli yardımkonusunda bilginize başvurmak istiyorum. Gelen davalara uygulanan ücret, vekalet ücretinin ödenme zamanı, gelen davaların türü, ne kadar yoğunlukta iş geldiği vs konularda bilgilendirirseniz sevinirim. Daha ziyade uygulamada ne gibi sorunları var ne getirileri var, adli yardımda bulunan meslektaşlarımdan öğrenmek istiyorum. Mesleğe yeni başlamış bir avukat olarak bana ne gibi katkıları olabilir?
Old 28-03-2011, 20:40   #2
gülnihal çevik

adli yardım bürosunda görevli olarak baronuza başvuru yapıyorsunuz. sanırım iş yogunlugu baglı oldugunuz baroya göre değişecektir.
Bana izmir barosunda 1.5 yılda 1 dava şeklinde geliyor.3 yıl önce kayıt oldum. şimdiye kadar 2 dava geldi.

ayrıca 2 kez de adli yardım ön bürosunda nöbet tuttum.

ücret tarifesini barolar birliği sitesinde bulabilirsiniz.

adli yardımdan dava gelince, müvekkili telefonla arıyorsunuz, normal müşteriniz gibi büronuza davet ediyor, vekalet çıkarttırıyorsunuz. sonrasında davanızı açıyorsunuz. davanızı açtığınıza dair evrakı adli yardım burosuna teslim ettikten sonra vekalet ücretiniz ödeniyor. en geç 1 ayda parayı alabiliyorsunuz. bu açtıgınız dava ile ilgili ek dava açmanız gerekirse, tedbir nafakası gibi icra takibi açmanız gerekirse, bunlar için de ayrıca ücret alıyorsunuz.

gelen davalar, maddi durumu kotu olan, avukat tutamayacak, para almadan avukatların bakmayı tercih etmeyeceği işlerdir.
mesela, kıdem tazminatı davasını, herhangi bir avukata goturen kişi, peşin avukatlık ücreti veremeyecek olsa bile, davasına bakacak avukat bulma ihtimali vardır, neticede avukat, tahsil edilecek paradan ücretini alabilir.
ancak bir boşanma davasında maddi durumu iyi olmayan bir taraf için adli yardım talebi genellikle kabul edilir. karşı vekalet ücretini tahsil de çoğu zaman sıkıntılı olabileceğinden herhangi bir avukat bulma durumu zordur.

bana gelen ilk dava boşanma idi. ikincisi nufus kaydı duzelme idi. çocuk kendi annesi uzerine degil, başka akdın uzerine kayıtlı idi.

ön büro çalışması ise,
vatandaş başvurularının değerlendirilmesi şeklindedir. kişiler davam var kazanırım diye başvurmaktadırlar. ancak davanın kaybedilme ihtimali varsa, kişi haksız ise, oyle bir hakkı oldugunu zannetmesine ragmen hakkı yoksa bu durumda değerlendirme görüşünüzü yazıyorsunuz.
adli yardım bürosunun iş yukunu hafifletici bir çalışma çok da eglenceli idi tuttugum her iki nöbet de. ayrıca bu nöbetler için de gunluk tatminkar olan bir ücret ödemişlerdi ayrıca yemek parası da vermişlerdi.

adli yardım almak için önbüroya gerekli evrakları toparlamış ( evi olmadığına dair, kazancı olamdığına dair vs ) ama maddi durumu gayet iyi olan öyle çok kişi başvurmakta ki, bu kişiler sırf beleş avukat varken dışardan avukata para mı vereceğim mantığıyla hareket etmekteler, bu kişileri anında anlıyorsunuz, bu gibi kişilerin elemesi de o görev esnasında yapılıyor.

neticede güzel bir iştir adli yardım.

iyi çalışmalar.
Old 29-03-2011, 13:31   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.ŞAKAKLI
Adli yardımkonusunda bilginize başvurmak istiyorum. Gelen davalara uygulanan ücret, vekalet ücretinin ödenme zamanı, gelen davaların türü, ne kadar yoğunlukta iş geldiği vs konularda bilgilendirirseniz sevinirim. Daha ziyade uygulamada ne gibi sorunları var ne getirileri var, adli yardımda bulunan meslektaşlarımdan öğrenmek istiyorum. Mesleğe yeni başlamış bir avukat olarak bana ne gibi katkıları olabilir?

Barolara göre uygulanan ücret değişiyor.Biz davayı açtığımız gün vekalet ücretini alabiliyoruz.Boşanma,nafaka istemli davalar yoğunlukta geliyor.Biraz problemli davalar olabiliyor ama ben çok zevk alarak çalışıyorum.Daha sonra diğer davaları için de gelebiliyorlar.Tecrübe edinmeniz açısından da faydası olur.Uzlaştırmayı da tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi