Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Annem ve babamdan kalan mirasın şiddet gordüğüm abimle paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 09-10-2008, 10:13   #1
Konuk

Varsayılan Annem ve babamdan kalan mirasın şiddet gordüğüm abimle paylaşımı

2001 yılında anne ve babamı 6 ay arayla kaybettim. Babamın vefatı ardından birkaç gün sonra abim miras kalan ticari aracı beni dayak ve zorlamaya tabi tutarak isteyim dışında imza ve vekaletimi üzerine geçirerek kendi üzerine aldı.2005 yılına kadar abimin beni tüm miras haklarımdan bertaraf etmeye çalışması,şiddete maruz bırakması, aynı evde barındırmaması, en acısı beni sürekli dışarıya atması sonucunda aynı yıl içinde istemediğim bir evlilik yapıp evden ayrıldım.Halen daha abim anne ve babamızdan kalan evde oturmakta..2001-2008 yılları arasında dayak sonucu almış olduğum adli tıp raporları neticesinde abimle görülen davalarımız oldu.Abimin ne yazık ki konuştuklarıyla davranışları hiçbir zaman tutarlı olmadı,beni yanına her götürüşünde bir öncekinden daha kötü oldu.Son dönemde yanına gittiğimde beni öldürmekle tehdit etti.Şu anda belediyeye bağlı bir kurumda kalmaktayım.Bundan sonra yapmak istediğim tek şey muris babamdan kalan mirasın eşit olarak paylaşımının gerçekleştirmek.. Muris babamın bankada bulunan hesabını da abim haksız yoldan üzerine aktarmış. Beni ‘babamızdan kalan maaşını alabilmem için gerekli evrakları bankaya giderek imzalaman gerek’ diyerek bankaya götürüp babamın hesabındaki parayı üzerine alabilmesi için gerekli olan evrakı imzalatmış. Şu anda ticari aracın 2001 yılında benden vekaletimi alarak abimin üzerine geçirdiğini trafikten bir türlü öğrenemiyorum ve kanıtlayamıyorum. Bu konuda ne yapabilirim?Abim halen o plakayı kullanmakta. 2001 yılında gerçekleştiği için avukatım(belediye yardımcı oldu) araçla ilgili konunun zaman aşımına uğraması neticesinde itiraz süresinin dolmuş olduğundan herhangi bir hak talep edemeyeceğimi söyledi. Ancak, yine de başka hukukçulara da danışmamı önerdi.Yardımcı olabilir misiniz lütfen?Şu an çalışmıyorum, 2 sene önce eşimden boşandım,abimin bana zarar vermesinden korkuyorum.Birkaç aydır da belediyenin misafirhanesinde kalıyorum.Psikolojim iyi değil,çalışamıyorum.Maddi açıdan zordayım uzun zamandır.Istediğim ailemden kalan mirası abimle eşit olarak paylaşabilmek..en azından bu ticari taksinin yarı hakkını alabilmek..bu konuda ne yapabilirim?Çok teşekkürler..
Old 09-10-2008, 18:20   #2
Themis99

Sayın konuk,
Bir avukatınızın olması bizim tarafımızdan da istenen ve sizin açınızdan oldukça olumludur. Avukatınız konuya ilişkin olarak tüm sorularınızı ayrıntısı ile yanıtlamaya çalışacak , gerekeni yapacaktır.

Abinizin size olan davranışları nedeni ile cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulabilirsiniz. Anladığım kadari ile böyle bir başvurunuz olmuş .Sonucunu takip etmeniz yararlı olabilir.

Sorun bizzat sizin yapmış olduğunuz vekaletname ve izin verme işlemlerinden kaynaklanmaktadır.

Ancak abinizin bu işlemleri yaptırırken kullandığı yönetemler, hile, korku yaratmaya vb yönelik işlemler olarak değerlendirilebilir.

Borçlar kanunun hata ,hile, tehdit, gabin gibi iradeyi sakatlayan durumları düzenleyen hükümlerine dayanmanız gündeme gelebilir. Ancak burada karşınıza zaman sorununun çıkması olasıdır. Zira burada 1 senelik süreler öngörülmüştür.Ancak sürenin başlangıç tarihinin önemli olduğunu düşünüyorum.
Hileyi nezaman öğrendiniz? Korkunuz ne zaman geçti? gibi...

Bu bilgiler genel olup,
Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosundan bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep etmeniz, haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir. Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi