Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kredi Kartları Şimdi Ne Olacak?

Old 30-03-2003, 13:46   #31
simon

Merhabalar,
Sitenize yeni üye oldum.Hukuk konusunda böyle sitelerin sayısının artması bizleri, yani hukukçu olmayanları oldukça mutlu etmekte.Eminim bu şekilde yer alan bilgilendirme kanalları,haklarımızı aramaya ve kollamaya bizleri daha fazla teşvik edecektir.

Benimde kredi kartı konusunda sorunlarım var.Ancak durumun biraz karışık olduğunu ve bu yüzden de profesyonel yardıma ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.
Bir haftadır işimle evim arasındaki hukuk bürolarından birine girip derdimi anlatmak istiyorum ama tıpta ve mühendislik dallarında olduğu gibi herhalde hukuktada uzmanlık konuları vardır.Ve bu konuda benim hiç bir tanıdığım ve bilgim olmadığı için sizlerden kredi kartları konularında çalışan avrupa yakasında(mümkünse maslak-taksim arasında bir güzergahta) bulunan avukatlık bürosu tavsiyenize ihtiyacım var.

Önerileriniz için bana kişisel mesaj atabilirseniz çok memnun olacağım

Simon
Old 31-03-2003, 08:58   #32
emre

Sn. Ege

Yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim.

Bu işlemleri takip için bir avukat meslekdaşınız ile anlaşmıştım.
Maalesef sizin kadar iyimser davranmadı.Kendiside bana banka avukatlarının söylediklerini yapmamız gerektiğini söyledi.
Sizin verdiğiniz görüşleri fikir vermesi için kendisine ilettiğim de ise savcının davayı ertelemeyeceğini, bu yüzden erteleme için başvuru yapmamızın gereksiz olduğunu, taksit yaparak borcu ödersek infazın gerçekleşeceğini söyledi. Inanın ne yapacağımı bilmiyorum. Hukuk gibi önemli bir konunun bu kadar yoruma açık olacağını düşünmemiştim.
Old 31-03-2003, 16:28   #33
Av.S.EFE

Sayın Emre,
4822 sayılı yasa kredi kartı mağdurlarına geçmişe doğru %50
faizle hesap ve 12 eşit taksitle ödeme imkanı sağlıyor, geçici madde çok kısa ve açıklık yok, kıyasen uygulanacak başka bir hüküm diğer yasalarda yok. 12 taksit hakkı sadece her taksit
gününde ödendiği takdirde haciz ve icrayı durdurucaktır. Mal beyan cezasının infazı ise Cezaların İnfazı hakkındaki yasaya tabidir. bu nedenle borcun tamamı ödenmedikçe ceza durmaz,
ancakinfaz hukukuna göre davetname ( 7 gün içinde teslim ol yazısı) tebliğinden itibaren 7 gün içinde Savcılığa taleple 4 aya
kadar erteleme isteme hakkınız var.Bu konuda daha fazla fikir
yarıştırmak gerekmez, çünkü yasayı yapanlar böyle önemli bir
konuyu aceleye getirmişler, kanun yapma tekniğine dahi aykırı
hükümler var. Saygılarımla
Av.S.Efe
Old 01-04-2003, 09:44   #34
Tuslu

Merhabalar,
Ben siteye yeni üye oldum, ancak üye olana kadar çıkan hemen her yazıyı okudum ve hala kafamda bir takım sorular var, yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Bende icra takibinde olan kredi kartı mağdurlarından biriyim sorum şu ; Banka önce malarımı haczettirdi sonra 1.600.000.000 ana parayı ödeyince mallarımı geri aldım ve 225 x8 ay taksitlede borcumu kapatmamı söyledi bende 225x4 ödedim şu zamana kadar. Yeni çıkan kanunla birlikte bankanın avukatına dilekçemi verdim ama av. dilekçemi almayıp 335 milyon daha verirsem borcumu kapatabileceğimi söyledi ve bende bu parayı ödemek istemiyorum ve dahası yaptıkları hesabın doğruluğundan şüphe ediyorum, bundan sonra ne yapabilirim ?
Old 02-04-2003, 08:21   #35
bulent

selam arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım ve gördüğüm bir şey varki insanlar ihtiyaç duydukları zaman bilgiye ulaşmak için neler yapmıyor ki, siteye dün üye olmama rağmen burada bulunan ve kredi kartı ile ilgili olan ne kadar yazı varsa okudum.İnanın cidden çok aydınlatıcı bilgiler vermişsiniz hepinize teşekkür ederim meslek olarak tamamen yabancı olduğum bir konu ve ilk defa başıma gelen bir olay olması insanın ne yapacağını şaşırtıyor.Bir çok arkadaşın yaşamış olduğu bir sorunu yaşıyorum kredi kartı borcum var fakat benim ki biraz farklı bahsi geçen bu temerrüt faizini henüz yemedim bunun için son 7 günüm var.Sizlerden ricam bu parayı yatırayım mı yoksa bankaya başvurmam mı gerekiyor.Borcum bundan iki ay önce 1.500.000.000tl. bu güne kadar faiz ödedim aksatmadan fakat bu günki borcum 1900.000.000tl ve son ödeme tarihi 7.4.2003 ve benden ödememi istedikleri rakam 600.000.000tl. bu durumda ne yapmam lazım aslına bakarsanız icra işleme alınsa üstüme kayıtlı hiç bişeyim yok sadece beni üzecek olan aileme icra gitmesidir.Hayatları boyunca evlerine icra gelmemiş ve benim yüzümden de icra gitmesini istemiyorum.Sizlerden ricam bu durumda ne yapmam gerekiyor bu ayın 7'sinde ücreti ödemelimiyim yoksa farklı bir yol mu izlemeliyim.?

Hepinize şimdiden çok teşekkür ederim saygılar...
Old 02-04-2003, 11:24   #36
emre

Varsayılan milliyet 02.04.2003 saat:10:25

milliyet gazetesindeki haber..

milliyet 02.04.2003 saat:10:25
Kredi kartı borçlularına taahhütname imzalatılmayacak...

İcra takibine konu edilen kredi kartı borçlarının yeni ödeme takvimine bağlanması sırasında, tüketicilere peşin ödeme için taahhütname, daha önce yapılan ödemeler için ibraname imzalatılmayacak.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da yapılan değişiklik uyarınca, 14 Mart 2003'te Resmi Gazete'de yayımlanan kanun değişikliğinden önce borçlunun temerrüdü nedeniyle ödenmeyerek icra takibi aşamasına gelen veya icra takibine konu edilen kredi kartı borçlarına getirilen ödeme kolaylığının uygulanmasına açıklık getirdi.
Kanun uyarınca, kanunun yayımından önce borçlunun temerrüdü nedeniyle ödenmeyerek icra takibi aşamasına gelen veya icra takibine konu edilen kredi kartı borçları, temerrüt tarihindeki ana paraya, yıllık yüzde 50'yi geçmemek üzere gecikme faizi uygulanmak suretiyle 12 eşit taksitte ödenecek. Bu kolaylıktan yararlanmak için, tüketicilerin 14 Mart'tan itibaren 30 gün içinde bankalara yazılı olarak başvurmaları gerekiyor.
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğe göre, bu uygulamadan yararlanmak üzere, tüketicilerin, kredi veren kuruma veya şubelerine yaptığı yazılı başvurular kabul edilecek. Yazılı olarak kredi veren kuruma başvuran tüketicilere, kanuna aykırı biçimde peşin ödeme için taahhütname imzalatılmayacak. Başvuru öncesinde, icra takibi aşamasında ve-veya icra takibi öncesinde dosya borcuna istinaden yapılan ödemeleri için ibraname imzalatılmayacak.
Kanunda gösterilen hesaplama tekniği ile belirlenen yeni borç miktarına, her bir taksit için ayrıca yüzde 50 faiz işletilmeyecek.

İKİ UYGULAMA ÖRNEĞİ
Tebliğde, uygulamaya ilişkin 2 tane de örneğe yer verildi.
İlk örneğe göre, bir yıl önce temerrüde düşülmüş ve bu tarihteki anapara borcu 800 milyon lira olan kredi kartı borcu için, yıllık yüzde 50 faiz uygulanarak, (800 milyon+400 milyon lira= 1 milyar 200 milyon lira) tutarında yeni borç çıkarılacak. Yeni hesaplanan toplam 1.2 milyar liralık borç, aylık 100 milyon liralık taksitler halinde, 12 eşit taksitte ödenecek.
İkinci örneğe göre, 2 yıl önce temerrüde düşülmüş ve bu tarihteki anapara borcu 600 milyon lira olan kredi kartı borcu için, yıllık yüzde 50 faiz uygulanarak, 600 milyon+ 600 milyon (2 yıllık yüzde 50 faiz borcu)= 1.2 milyar liralık yeni borç miktarı hesaplanacak. Bu borç tutarı da aylık 100 milyon liralık taksitler halinde 12 eşit taksitte ödenecek.
Kanun uyarınca, kredi kartı borçları nedeniyle gerçekleştirilen her türlü takip, ilk taksitin ödenmesiyle duracak ve son taksitin ödenmesiyle birlikte tüm sonuçlarıyla ortadan kalkacak.
Old 02-04-2003, 12:19   #37
Umit_Unal

Merhaba,
Sitenize dün üye oldum.
Bende kredi kartı mağduru durumundayım.
Üç kredi kartım vardı.
Bunlardan birine 650 milyon kadar borcum varken ödeyemez duruma düştüm ancak ara ara iki defa 200 milyon bir defa 700 milyon yatırdım ancak hala 1 milyar küsür borcum olduğu söylenmekte.
Diğer iki tanesine ise son bir yıldır hep iki ayda bir ödeme yapmak durumunda kaldığım için son bir yıldır ana paradan fazla para ödediğim halde borcum hala bitmedi, tabiri caizse kafayı yiyeceğim.. Bu kredi kartlarım içinde dilekçe verebilirim sanırım değil mi? Bunaldığım için artık doğru yorum yapamaz oldum kusura bakmayın...
1 milyar borcum olduğumu söyleyen bankaya başvurdum benden dilekçe aldılar ama bilgilendirici hiç bir açıklama vermiyorlar, insanın ağrığa gidiyor.
En son yukarıdaki yazıyıda dikkate olarak bankalara nasıl bir başvuruda bulunabilirim. İade etmek durumunda kaldıkları parayı nasıl bir ödemede bulunuyorlar..
Açıklarsanız sevinirim..
Saygılarımla...
Old 02-04-2003, 12:24   #38
simon

"Kanun uyarınca, kredi kartı borçları nedeniyle gerçekleştirilen her türlü takip, ilk taksitin ödenmesiyle duracak ve son taksitin ödenmesiyle birlikte tüm sonuçlarıyla ortadan kalkacak."

Her türlü takip kelimesi biraz benim kafamı karıştırıyor.Bi hukukçu değilim ama benim anladığım, kredi kartı borcundan dolayı mal beyanı yapmadıysan çıkacak hapis kararı da duruyor(buda sonuçta o kredi kartı borcuna bağlı olarak doğan bir olay).Son taksit ödendiğinde de ortada bir borç kalmayacağından tüm sonuçlar ortadan kalkmış olacak.

Keşke kanun yapıcılar bu konuya da bir açıklık getirse..
Old 02-04-2003, 17:43   #39
İSMET

Yeni Fikir

Merhabalar

Kredi kartı mağduru olarak burada değerli bilgilerini bizlerle paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Kredi kartı mağdurları olarak daha fazla bilgi ve detay alabileceğiniz www.tuketiciler.org adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederim burada yapılacak tüm işlemler hakkında detaylı bilgiler tüm ayrıntıları ile verilmekte.

saygılarımla,
Old 03-04-2003, 00:09   #41
ege

Merhaba;

Bugünkü yayınlanan tebliğ konusunda yine bir çok tartışma ve yanlış aktarılma söz konusu oldu.

Tebliğde öncelikle açıklanan
temerrüt tarihinden başvuru tarihine kadar hesaplanacak olan faizin , 12 takside bölündüğünde taksitler için ayrıca faiz hesaplanmayacağı açıklanmış. yani başvuru tarihi itibari ile yapılan hesaplamanın sabitlendiği açıklanmış.
Tartışmalar ana paranın ne olduğu yönünde de oldukça yoğun geçiyor.
Ana para; temerrüt ihtarına konu olan miktardır.

bir diğer tartışma konusu ise;
bu tebliğname öne sürülerek,sadece anapara+faiz ödeneceği yolundaki yorumlar.

Yasa;
sadece "faiz oranı" belirtmiştir .anaparaya başvuru tarihi itibari ile %50 faiz uygulanacaktır.
Ancak takip için yapılan,icra harç ve masrafları,vekalet ücreti,dava harç ve masrafları ve sonuçları "bu rakama eklenecektir".
bunlarla birlikte bulunan rakam başvuru tarihi itibari ile sabit olacaktır.
Varsa aradaki ödemeler bu rakamdan düşülecek ve 12 taksite bölünecektir.
Aradaki ödemeler bu rakamı geçiyorsa;borcun başvuru tarihi itibari ile tasfiyesine karar verilip,dosya kapanacaktır.

Bugünkü tebliğ; ilk gün yaptığımız açıklamada olduğu gibi yasal takip aşamasındaki yada yasal takipteki kredikartı borçlularına "faizsiz bir yıl vade" tanındığını teyid etmiştir.

bu;kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve hakkında yasal takip açılanlar için "verilmiş bir ödül" dür.

Bugünkü ekonomik koşullarda daha yüzbinlerce kişi 15 nisandan sonra ama 14 hazirandan önce ,ne yazıkki %375 faizlere muhatap olup borç ödemek zorunda kalacaktır.

saygılarımla.

ege
Old 03-04-2003, 08:31   #42
emre

herkese merhaba,

çıkan kanunla ilgili olarak bir konuda bir şey daha sormak istiyorum. Mesela, ihtarname geldiğinde (2002 Nisan) 400 milyon lira borcum vardı. ihtarname'den sonra 3-4 ay içerisinde parça parça 250 milyon lirasını ödedim diyelim.

1.)Yazacağımız dilekçe şu şekilde mi olmalı?

.. BANKASI
.. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’ NE,

4822 sayılı kanunla değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun geçici 1. maddesinden yararlanmak istiyorum.
Bu nedenle anılan madde gereğince XXXXXXXXXXX
nolu kredi kart borcuma yapmış olduğum ödemeler düşülerek borcumun hesaplanarak tarafıma bildirilmesini talep ederim.

2.)Peki burada hesaplama nasıl olacak
ödemelere kadar ki zaman ayrıca %50 nin aylığı olan %4 küsürden hesaplanarak aylık aylık şekilinde mı olacak yoksa 400 üzerinde %50 hesaplanacajk 600 milyon. bu arakamdan 250 milyon mu çıkartılacak.?

İyi çalışmalar,
Old 03-04-2003, 08:44   #43
Funda

Varsayılan Tebliğ'den sonra ne olacak?

Arkadaşlar,
Garanti'nin avukatı bana iki kartım için bir hesap çıkardı, toplam 12 ayda 9.600 milar ödemem gerektiğini söyledi ve bana ödeme planını imzalattı. Borcu bileşik faize göre hesapladı, gelecek 12 ay için de faiz koydu.

Oysa tebliğdeki örnekler avukatın hesaplamasından farklı. Şimdi benim ne yapmam gerekiyor?
Old 03-04-2003, 12:36   #44
ege

Sayın Funda;
Rakamlarınız konusunda yorum yapabilmemiz tabiiki mümkün değil,anlattığınız kadarı ile anlamaya çalışıyorum.
Ancak;
Dün yayınlanan tebliğ gereği;
faiz hesaplaması temerrüt tarihindeki ihtarda yazılı miktara başvuru tarihinize kadar yıllık %50 faiz olarak yapılması gerekli.
Bu rakama icra harç ve masrafları ile vekalet ücreti eklenecek.bulunan rakam 12 takside bölünecek.
Buna aykırı bir işlem söz konusu ise, Tüketici mahkemesine müracaatla dava açmanız gerekli.
Bulunan rakamdan şimdiye kadar yaptığınız ödemeler düşülecek.
Uygulamalardaki karmaşa bir hayli fazla.
kolay gelsin derim.
Old 03-04-2003, 17:39   #45
Funda

Sayın Ege,
Cevabınız için teşekkür ederim. Net duurm şöyle;
Benim Garanti bankasının 2 kartına borcum var, haftasonu avukatlarıyla konuştum ve bana bir ödeme planı çıkardı. Ana borcu 2.707 milyon olan kartım için aylık 518 milyon X12 ay(Temmuz 2001'den itibaren ödeyemedim), anaborcu 935 milyon olan borcum içinde aylık 218 milyon X12 ay(Haziran 2001'den itibaren ödeyemedim) diyor. Ben rakamın bu kadar yüksek olmaması gerektiğini söyledim, bana bileşik faize göre hesaplandığını söyledi. Ve bana bu ödeme planını imzalattı. Bileşik faiz uygulması doğru mu? Şimdi tebliğ 2 Nisan'da çıktı ve ben bu anlaşmayı 21 Mart'ta imzaladım. İtiraz edip tebliğe göre yeniden hesaplanmasını talep edebilir miyim?

Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Old 04-04-2003, 18:29   #46
Av.S.EFE

Sayın Funda,
İki kredi kartınıza ayrı ayrı dosya ve hesaplama yapmak gerekir.
Bahsettiğiniz bileşik faiz bu yasaya göre mümkün değildir. Bu hesabı kendiniz dahi yapabilirsiniz. Size hesap kat edildiğinde gelen noter ihtarnamesinde yazan borcu alacak asıl kabul ederek
ihtar tarihinden (21.03.2003 taahhütname tarihine) kadar yıllık %50 faiz hesabı ile alacak asıl toplamını 12 taksite bölünce (icra
gideri ve av.ücr hariç) taksit tutarı ortaya çıkacaktır. Noter ihtarından sonra ödemeleriniz varsa ödeme miktarını ödeme tarihi itibari ile alacak asıldan düşerek bakiyesine faiz işletilecektir. Bazı
bankalar BK.md 84 uygulaması yapmaya çalışsa da yasaya aykırıdır, ödemeler alacak asıldan mahsupla ödeme tarihi ile bakiyelere kademeli % 50 faiz hesaplanacaktır. Bankaya yeni bir
dilekçe ile bileşik faizin yasaya aykırı olduğunu bildirin. 21.03.2003
itirabı ile borcunuz 12 taksite sabit hale gelecektir, ayrıca ileri doğru 02.04.2003 tebliği gereği faiz işletilmesi mümkün değildir.
Yasalara herkes uymak zorundadır, bu yasaya aykırı hareket
edenler cezai yaptırımlarla karşılaşabilir, Bakanlık tereddütleri
gidermek için 02.04.2003 tar.tebliği yayınladı.
Av.S.Efe
Old 07-04-2003, 17:37   #47
Funda

Cevabınız için teşekkür ederim.

Birşey daha sormak istiyorum. Biliyorsunuz İktisat bankası fon'a devredildi. Bir arkadaşım için avukatlarıyla konuştum hatta tartıştım. Çünkü B.K Mad. 84'e göre işlem yapıyorlar ve anaparaya faiz işletmeye devam ediyor. " Yaptığınız yeni tebliğe yani yasaya aykırı" dedim. Avukat hanım bana istediğim yere gidip şikayet etmemi söyledi.

Bu durumda kime nasıl şikayet etmemiz gerekiyor?
Old 08-04-2003, 10:06   #48
Tuslu

Varsayılan Sayın Ege,

Borçlu bulunduğum bankaya noterden ihtarnameyi çektim, ve bir kopyasınıdilekçe ekinde dosyamın bulunduğu icra dairesine götürdüm. Ancak icra dairesi dilkeçemi muhatabınız biz değiliz diye almadıç Şimdi ne ypamalıyım ? 1.600.000.000 ana parayı ödemiştim ve 225 milyon x 8 ay ödemem vardı. 4 ayı ödedim kalan sıradaki taksidin ödeme günü geldi ancak borcumu son çıkan kanunla ödediğim düşünüyorum ne yapmalıyım ? Lütfen yardım...
Old 08-04-2003, 10:31   #49
Umit_Unal

Selam,
Size bir şey sormak istiyorum.
İki aydır ödemeyediğim kredi kartını taksitlendirmek istediğimi söylediğimde banka avukatlıkdurumda olmadığım için bunu yapamayacağımı söyledi.
Bu doğrumu acaba mutlaka avukatlık mı olmak gerekiyor iki aydır ödeyemiyor olmamın hiçbir etkisi yokmu?, zaten hesap hareketlerime baksalar hep sıkıntılı ödediğimi göreceklerdir. Bunlar yeterli kriter olmuyor mu?Acaba???
Old 08-04-2003, 11:31   #50
Av.S.EFE

Sayın Ümit Ünal,
İki aydır ödeyemediğiniz kredi kartı borcu bu yasa kapsamında
değil, çünkü temerüde düşenler yararlanıyor.Temerrüdün yasa
anlamı ödemede gecikmektir, temerrüde düşmek ise ödenmesi
gereken borcun borçlusu ihtar ile (ihtarname tebliği ile) olur. Size
ihtar tebliğ edilmemiş, siz yeni yasanın 14.06.2003 'te yürürlüğe
girecek maddesinden faydalanacaksınız, size akti faizin %30'undan fazlası ile faiz yürütülecek, şu anki aylık ortalama %6 faizle yıllık %93 faiz hesaplanacak.
Av. S.EFE
Old 08-04-2003, 11:56   #51
Umit_Unal

Sayın Av.S.EFE
İlginize ve bilgilendirmenize çok teşekkür ederim.
Son bir sorum daha var.
Bir kredi kartımdan böyle bir ihtarname geldi. O dönemde 1 milyar 250 milyon gözüken borcuma 700 milyonm yatırmıştım (gerçi öncesinde farklı farklı zamanlarda ödemelerde yaptım) ve kalan borç ihtarnamede 570 milyon görünüyor. Bu bankaya bankanın matbu dilekçesi ile başvurdum ancak hala bir cevap yok. Bu arada yapmam gereken başka bir şey var mı? Borcum bu kalan 570 milyon üzerinden mi hesaplanacak?
İlginize şimdiden çok teşekkürler.
Old 08-04-2003, 12:07   #52
Umit_Unal

Sayın Ege
Ben sorumun cevabını yorumlarda buldum teşekkürler...
Old 10-04-2003, 08:43   #53
yelkenci

Acil Ynt

Sayın Yetkili
Bugüne kadar ne yapıp ne edip mutlaka askari ödemesini yaptığım kredi kartları sahibi bir kişiyim.Ancak, artık ödeme yapamıyacağımı farketmiş bulunmaktayım.
Kredi kartları için yapılan yeni düzenlemelerin,daha önce hiç temerrüde düşmemiş ancak, bugünden sonra, temerrüde düşecekler ile ilgili kısmında söyle deniliyormuş:...siz yeni yasanın 14.06.2003 'te yürürlüğe
girecek maddesinden faydalanacaksınız,yani 14.06.2003 tarihi ile bugün arasında ne yapın edin,kredi kartınızın minimum ödemesini yapın ve bankanızla herhangi bir temerrüt faizi olayına girmeyin.Eğer girer iseniz çok yüksek bir temerrüt(miktarını bilmiyorum)faizi sizi bekliyorBu doğru bir açıklamamı? benim gibi madur olabilecek insanlar mutlaka vardır ve bu konuyu uzmanına sormanın en iyi yol olduğunu düşünerek siz sayın avukatlarımızdan bizlere yardımcı olabilecek açıklamalar bekliyoruz Yardımlarınız ve yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler teşekkürler,saygılarımla..Alp Yelkenci[boy=3]
Old 13-04-2003, 12:42   #54
uye994

Rahatsiz

Şimdi abicim hadise şudur: Burada üç ayrı kalem var. Birincisi, kredi kartıyla yaptığın harcama tutarı. İkincisi, ticari faiz. Üçüncsü de temerrüt faizi. Ben bankacılarla da icracılarla da konuştum, olay şu şekilde cereyan ediyor: Harcama yaptın ve hiç ödeme yapmadın diyelim. Bu durumda sistem seni 90 gün idare eder. Bu arada sana ihtarname filan da gelir ama 90 gün dolmadan hesabın "kat" edilmez. İhtarnameye ve 90 günün geçmesine rağmen sen hala akıllanmadın ve bankanın parasını ödemedin diyelim, o zaman 90 günün sonunda banka hesabını kat eder. Bir başka deyişle kredi kartın kullanıma kapanır. Tabi bu işler artık otomatikleşmiş ve bilgisayar vasıtasıyla yapılıyor herşey. Peki banka niçin 90 gün bekliyor? Ona değineceğim birazdan ama hemen belirteyim ki bu 90 gün içerisinde banka senin yaptığın harcamaya "faiz" işletiyor. Bu faizin adı "ticari faiz"dir. Dikkat edin "temerrüt faizi" değil. Peki temerrüt faizi ne zamandan itibaren işlemeye başlar? Hesap kat edildiği tarihten itibaren. Uygulama böyle yani. Peki diyelim ki sen hala akıllanmadın ve temerrüt faizi işlemeye başladı. Aradan 6 ay daha geçti. Tabi bu süre içerisinde temerrüt faizi işlemeye devam etti. O arada senin dosyan bankanın "idari takip" bölümüne gider zaten. Bu bölümdeki elemanlar seninle mütemadiyen görüşür. Sen hala akıllanmazsan dosyan artık hukuk bölümüne gider ve icra takibi yapılır. Yapılan takip "ilamsız takip"tir. Şimdi durumun şu: Üç kalem parayı ödememişsin: 1- Kredi kartı harcaması, 2- Üç aylık ticari faiz, 3- Altı aylık temerrüt faizi. Bu arada da Tüketici Kanunu değişmiş ve sen de bundan yararlanmak istiyorsun. Ne demiş Kanun? "Anaparaya yıllık yüzde 50 temerrüt faizi işletilir ve 12 taksitte ödenir". Şimdi bakınız ey azizler, Kanun "anapara" diyor, bu anapara hangi paradır? İcracılar diyor ki, bu 1.kalem yani yalnızca kredi kartı harcamasıdır. Bankacılar da diyor ki, hayır buna 1. ve 2. kalemler dahildir. Yani ben senden harcama tutarı ile birlikte 3 aylık ticari faizi de alırım bunun üzerine de yıllık yüzde elli temerrüt faizi işletirim diyorlar. Tabi bunu sadece "diyorlar". Yoksa böyle mi yapıyorlar yoksa başka türlü mü yapıyorlar orası biraz şüpheli. Niçin şüpheli? Şunun için. Sen Yeni Kanundan faydalanmak istiyorsan gidip banka avukatıyla bir "protokol" imzalayacaksın. Peki gittin bankaya. Karşına avukat diil sekreter gibi birşey çıkacaktır. Ona dedin ki, kardeşim kanun "anapara" filan diyor. Şimdi bana bir hesap çıkar da anaparayı kaç lira üzerinden hesapladın, buna ne kadar faiz işlettin bunu bilelim. O da sana şunu söylüyor. Ben anapara manapara anlamam. Borcun şu kadar. Bunu da bu kadarlık taksitlerle ödeyebilirsin, bundan gayrısına benim aklım ermez. Ya imzalarsın ya da hakkın yanar diyor. Şimdi sen bu durumda ne yapacaksın? İmzalarsan borcun olmayan bir miktarla sorumlu olabilirsin. İmzalamazsan da süre geçer ve kanundaki bu imkandan yararlanamazsın. Bence bu durumda bankaya bir ihtar çekmeli, ilk taksiti de başka bir bankadan havale ettirilerek bankaya ödenmelidir. Ondan sonra da tespit davası açılarak "anapara" ne kadarmış bunun tespiti yapılmalıdır. Çünkü muhtemeldir ki bankalar toplam "üç kalem" üzerinden bir de yüzde 50 temerrüt faizi istiyorlar. Ben bankaya güvenmem abicim herşey beklenir. Madem ki kanuna uygun bir iş yapıyor o halde niçin ne yaptığını benden saklıyor. Çıkarsın hesabını kitabını önüme koysun. Böyleyken böyle oldu desin. Bu yok tabi. Şimdi gelelim 90 gün meselesine. 90 gün üç aydır ve bu konu bileşik faizle ilgili bir konudur. Bilindiği gibi "faizi anaparaya zammederek faize faiz işletmek yasaktır". Tabi bankalar bundan istisnadır. Yani bankalar bileşik faiz uygulayabilirler. Ancak bunun da bir "usulu" vardır. O usul bu işin üç aylık devreler halinde yapılmasıdır. Şimdi bankalar bu durumda işi kılıfına uydurmuşlar. Yahu adam borcunu ödemiyor işte, ne diye 90 gün bekliyorsun ki? Bekler, çünkü faize faiz işletecek de ondan. 90 gün sonunda sen temerrüde düştüğün vakit yaptığın harcama üzerinden değil, "harcama+3 aylık ticari faiz" üzerinden temerrüde düşeceksin. Hadise budur. Peki Tüketici Kanunundaki "anapara" ne demektir? Kanımca bankacılar bu konuda (kanuna göre) haklıdırlar. Yani Kanundaki yüzde 50 faiz harcama+3aylık faiz üzerinden işletilir. Ama bir kaç icra müdürüyle görüştüm onlar aksini iddia ediyor. Eğer bankalar dediğim şekilde yapıyorlarsa doğru yapıyorlar. Ama söylediğim gibi bankaya güvenmemek lazım. Zaten ne yaptıklarını nasıl yaptıklarını söylemiyorlar da..
Old 06-05-2003, 14:02   #55
simon

Bankalara yasadan yararlanmak için başvuruda bulunduk,ve geri dönüşte bulundular. Rakam bana biraz yüksek geldi. Emin olamadım bana rakamın normal olup olmadığı konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.

26/11/2001 tarihinde bankadan son aldığım ekstrede borcum 2.385.000.000 TL idi. Bu tarihten sonra bankaya herhangi bir ödeme yapmadım ,ve ne zaman temerrrüde düştüm onuda bilmiyorum.
Yani Nisan 2003 ayına kadar üzerinden 17 ay geçmiş. Benim karşıma çıkardıkları rakam ise, 6.000.000.000 TL

Bir sorumda avukatlık ücretleri hakkında, banka avukatları benden 600.000.000 avukatlık, 325.000.000 TL de peşin, masraf ücreti istiyor. Bu rakamlara herhangi bir itiraz hakkım var mı?
teşekkürler,
Old 14-05-2003, 02:38   #56
mehtap

Mesaj kredi borcu, itiraz ve yeni kanun

Merhaba Sayın ilgililer,

Benim, acil yanıtlanması isteğimle birkaç sorum olacak, ancak önce durumumu kısaca özetlemeye çalışacağım.
Maaşımı aldığım banka, tüm kurum çalışanlarının maaşlarını kredilendirmişti. Ben bu krediyi kullandım.Bundan sonraki dönemde yatan maaşlarımın bir kısmı kredi borcu olarak kesildi. Ben maaşımın tümünü bankadan çektiğimde, bir kısmını hep kredi kullanmış oldum. İş değişikliğim nedeniyle, Nisan 2000 tarihinden itibaren maaşım artık o bankaya yatmadığı için kredi borçlusu durumuna düştüm. (Ben bunu tamamen unutmuştum.) Birkaç ay sonra beni bankadan aradılar ve borcun tamamını kapatmamı söylediler. Bir kısmını ödedim ama tümünü hemen kapatamadım. Kalan kısmını sonraki ay ödedim. Ancak hesap kapanmadığı için faiz işlemiş ve borcum giderek büyümüş.(Bundan da haberim olmadı) Bankanın haciz istemli icra takibi başlattığını bana gelen ödeme emri ile öğrendim. Miktar o kadar büyüktü ki maaş kredisi faizi ile istenilen arasında çok fark vardı. Temmerüt faizi çok yüksek işletilmişti. Ben icra takibine itiraz ettim(14.11.2001) Banka avukatı itirazın iptali davası açtı. (30.3.2002)Dosya bilirkişiye gitti. Bilirkişi, ödemiş olduğum paraların alacaktan düşürülmesi gerektiği ve sözleşme hükümlerine göre bankanın %126 temerrüt faizi işletebileceğini istenen faizin ve dolayısıyla alacağın yüksek olduğu yönünde görüş bildirdi(Aralık 2002). Banka avukatı buna itiraz edip ek rapor istedi. Ek rapor da (Şubat 2003)ilkinin doğru olduğu yönündeydi. Mahkeme 21.5.2003'te bir duruşma daha yapacak.
Sorularım 1. Benim bu davayı kazanma olasılığım var mıdır? Kaybedersem, itiraz ederek takibi durdurduğun tarihten (14.11.2001) dava sonuçlanıncaya kadar (21.5.2003'te karar verilirse bu tarihe kadar) geçen süre için faiz işletilecek midir?
2. Bilirkişi sözleşme hükümlerine göre %126 temerrüt faizi üzerinden hesaplamayı uygun görmekle birlikte, bilirkişi raporundan sonra yürürlüğe giren 4822 sayılı yasadan yararlanmam söz konusu mudur?
3. Sözkonusu banka yasadan yararlanma süresini 14 mayısa kadar uzattı.(Bugün son gün) Ben bankaya başvurup yasadan yararlanmayı isteyebilir miyim? İstersem, faiz hesabı için hangi rakam esas alınır. Bankanın icra takibinde istediği rakam mı bilirkişinin ödemelerimi gözönüne alarak hesapladığı yeni rakam mı?
4. Mahkeme sonucunu beklemek mi, bankaya başvurmak mı benim açımdan yararlı olur.
İlginiz için teşekkür ederim.
Old 21-10-2006, 00:07   #57
sarabande2000

MERHABA ARKADAŞLAR
BENZER SORUNLAR GÖRÜNCE BEN DE YAZMAYA KARAR VERDM. YARDIMCI OLACAK BİRİ ÇIKARSA SEVİNİRİM.
MİLLİ EĞİTİME BAĞLI KADROLU ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. GÖREV YAPTIĞIM ŞEHİR OLAN VAN’DA İKEN KREDİ KARTI SAHİBİ OLDUM. ALDIĞIM BEŞ KREDİ KARTININ ÖDEMELERİNİ ZAMAN İÇERİSİNDE YATIRAMAZ OLDUM. BUNUN ÜZERİNE BİR BANKADAN KREDİ ÇEKTİM AMA BORÇLARI KAPATMAYA YETMEDİ. KREDİ KART BORÇLARI KAPANMADIĞI GİBİ KREDİYİ DE ÖDEYEMEDİM. BORÇLARIMA SÜREKLİ FAİZ GELDİ. SONRA TAYİNİM İSTANBULA ÇIKTI. BORÇLARIM ÇOK ARTTIĞINDAN HAYATIM KARARDI.
SORUNUMU ÇÖZMEK İÇİN SANIRIM HACİZE BOYUN EĞECEĞİM. AMA BU NASIL OLACAK BİLMİYORUM. ARTIK BAŞKA ŞEHİRDEYİM. İSTANBUL’DAYIM. BU BİR SORUN YARATACAK MUHAKKAK. ACABA BİR ÖĞRETMEN OLARAK AVUKAT TUTSAM MI? BİR ÖĞRETMENİN GELİRİ BELLİ. ACABA BU KONUDA TUTABİLECEĞİM BİR AVUKAT VAR MI. EN ÖNEMLİSİ BUNU YAPMALI MIYIM? YOKSA SONRASINDA AVUKATA DA ÖDENEMEYECEK BORÇLARIM OLUR MU?
  • BİR ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞTIĞIM KURUMDAKİ KONUMUM DA BUNDAN ETKİLENİR Mİ?
  • HACİZ NASIL OLACAK? BANKALAR HEPSİ AYNI ANDA MAAŞIMA HACİZ KOYABİLİR Mİ? BANA HİÇBİRŞEY KALMAZSA BEN NE YAPARIM?
  • NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM, AVUKAT TUTMAK BANA BİR YARAR SAĞLAR MI?

BANA BU KONULARDA YARDIMCI OLURSANIZ SİZE ÇOK MİNNETTAR OLURUM. SEVGİ VE SAYGI HEP SİZİNLE OLSUN.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi