Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Hiç Beklemediğim Bir Şey. aldatma!

Old 13-01-2003, 10:33   #1
ÇARESİZ BABA

Mutsuz Hiç Beklemediğim Bir Şey. aldatma!

Değerli site üyeleri arkadaslar ben 30 yasında 6 yıllık evli bir erkegim. Esimle birbirimizi severek evlendik. 1 hafta öncesine kadar esime olan sevgim ilk günkü gibiydi. Ne olduysa o bir hafta önce oldu. Aslında son 3-4 aydır esimin davranıslarında bazı tunaflıklar hissetmistim ama basıma böyle bir seyin geleceğini aklımın ucundan bile gecirmezdim. Esim 3-4 aydır birisiyle berabermis ve bu süre icinde defalarca iliskiye girmisler en sonda benim evde olmadıgım bir anda eve getirmis. Ben evde buldugum bazı seyleri görünce bunu anladım ve esimi biraz sıkıstırınca aglayarak itiraf etti ve cok pisman oldugunu söyledi. İlk anda ona kötü seyler yapmak istedim fakat aklıma 3 yasındakı cocugumuz geldi ve bu kabul edilemez durum karsısında ona bir tokat dahi atmadan elinden tutarak annesinin evine götürdüm. Aslında esimin ailesi cok iyi insanlardır. Onların cevrelerine mahcup olmamaları icin esimi götürdügümde ne bagırdım nede herhangi bir taskınlık yaptım. Cok medenice ve büyük bir sabırla icim kan aglayarak sadece bu is bitmistir dedim. Ayrıca kendi cevreme mahcup olmamak icin bunu kendi aileme bile anlatamadım. Ayrıca ben kötü alıskanlıkları olan birisi de degilim evime baglı bir insanım.
Bunu neden yaptıgını hala anlayabilmis degilim. Benim sorunum gelince; Su anda sadece cocugumun gelecegini düsünüyorum, bosanma davası actıgımda cocugun velayetini kime verirler. Hem esimin ailesini hemde kendimi ve ailemi cevremize rezil etmemek icin bu konuyu duyurmadan anlasmalı bosanma davası acsam cocugumun velayetini bana verirlermi yoksa mutlaka aldatma, ihanet yada fuhus diye bir davamı acmalıyım. Böyle bir olayın hic bir evli erkegin basına gelmemesini dileyerek. Eger site üyelerimizin arasında hukukcu arkadaslar varsa bana en azından goruslerini yazmalarını rica ederim. Simdiden tesekkür ederim.
Old 13-01-2003, 11:11   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Sabırlı olmaya devam etmelisiniz

Merhaba,

Bu tür olaylar hayatın içinde vardır, mantıklı hareket ettiğiniz için sizi tebrik ederim.

Çocuğunuzun geleceği, sadece eğitim ve iyi bakımla sınırlı değildir. Olayın bir de çocukta bırakacağı psikolojik etkiler olabilir ve gelecekte ancak fark edebileceği bu tür etkenlerden çocuğu arındırabilmek için, şimdiden doğru yöntemi seçmeniz gerekir.

Bunun yöntemi bana göre şöyledir:

Şu ana kadar gösterdiğiniz olgunluğu öncelikle devam ettirmelisiniz. Eşinizle medeni şartlar dahilinde oturup konuşmalısınız. Bu konuşmada çocuğunuzun velayetini istediğinizi, buna rıza gösterdiği takdirde boşanma davasında, boşanma nedenini 'zina' değil, 'şiddetli geçimsizliğe dayalı anlaşmalı boşanma'' olarak belirteceğinizi ifade etmelisiniz.

Sanıyorum, eşiniz; hatalı olduğunu ifade ettiğiniz için buna rıza gösterecektir. Aksi takdirde, zina sebebine dayalı açılacak davanın sadece eşinize yada size değil, özellikle ileride kızınıza da zarar vereceğini düşünmelisiniz. Bu olay eşiniz ve sizin aranızda sonsuza dek sır olarak kalmalıdır. Çocuğun hiçbir şekilde duymaması sağlanmalıdır.

Sorunları aşmanın en güzel ve doğru yolu, Sulh' tur.

Evlilik nihayetinde başlangıcında tarafların yaptığı bir akittir. Bu akde aykırı davranıldığında nasıl ki akitten vazgeçmek doğalsa, bu olay da doğal, hayatın bir parçası sayılmalıdır.

Serin kanlı ve akılcı hareketinizi devam ettirmenizi dilerim.

Saygılarımla.
Old 13-01-2003, 11:16   #3
ÇARESİZ BABA

Sn. Mehmet S. Tikici degerli görüsleriniz icin tesekkür ederim. Size bir sey daha sormak istiyorum. Bu durumda esimle konusup ona bir sans dana vermemmi mantıklı olur yoksa bosanmak ikimiz icin dahamı iyi olur. Tesekkürler
Old 13-01-2003, 11:21   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Elbette ki affetmek ve inanıyorum ki bir anlık hataya bağlı bu olayı unutmak, çocuğun geleceğini düşünmek daha doğrudur.

Hepimiz hatalar yapıyoruz. Bu hatalardan ders çıkardığımız ölçüde kalan hayatımız anlam kazanmaya başlıyor.

Eşinize bir şans verip devam etmeniz, çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediyedir. Ancak bir şartla: ' Eşinize bu olayı sık sık hatırlatmaktan kaçmalı ve onunla her zamankinden daha çok ilgilenmelisiniz''

Bunu yapabilecekseniz, olayı unutup bir daha hatırlamayacaksanız devam etmeniz çok büyük bir insani davranış olacaktır.

Sizi yürekten kutluyorum. Eğitimin önemi ve farkı bu olmalı diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 13-01-2003, 11:29   #5
ÇARESİZ BABA

Sn. Mehmet Bey, size son bir sorum olacak eger esimle anlasmalı bosanmaya karar verirsek esimin cocugun bende kalmasını istedigini söylemesi ile hakim cocugun velayetini bana verir mi yoksa kendi takdir hakkınımı kullanır bu konuda nasıl bir yol izlemek gerekir. Degerli vaktinizi ayırarak sorularımı cevapladıgınız icin size cok tesekkür ederim.

Saygılarımla
Old 13-01-2003, 11:32   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Hakimin takdir hakkı öncelikli ve geçerlidir. Ancak uygulamada şu kıstasa dikkat edilir. Çocuğun gelişimi ve bakımı için en uygun koşul hangisidir. Hakim öncelikle buna bakar. Çocuğun yaşı, cinsiyeti ve özel durumları da etkilidir. Fakat, tarafların rızası da çok önemli bir etkendir. %90 anlaşma etkili olur, %10 bu anlaşma dışında bir karar husule gelebilir. Yüzdesel ifadem size kanaat vermesi içindir. Yoksa bu tür bir olayda yüzdesel oran verilemez.
Old 13-01-2003, 12:08   #7
ÇARESİZ BABA

Sn. Mehmet Bey,

Özür dilerim son sorum demistim ama verdiginiz cevapta kafafma takılan bir sey var. Diyelim ki anlasmalı bosanmaya karar verdik ve hakimde takdir hakkını yüzde onluk ihtimalden yana kullandı. O zaman benim ne yapmam gerekir. Zina olayını mı gündeme getirmeliyim. Aslında bunu gündeme getirmeyi hic istemiyorum. Bu yola basvurmadan nasıl sonuca ulasabilirim. Ayrıca esime bir sans daha verme konusundaki önerilerinizide degerlendirecegim. Size is hayatınızda basarılar dilerim.

Saygılarımla
Old 13-01-2003, 13:21   #8
M.AKPINAR

Mutlu

Merhabalar,
Ben hem bir anne, hemde bir avukatım. Tabiki aldatılmak çok kötü bir şey olsa gerek ama; benim şahsi görüşüm şudur.Artık çocuğum varsa ve herşeye rağmen eşim ile aynı evde, azami saygı ve bitmediyse biraz da sevgi ile bulunabileceksem ve resmi bağ olan evlilik benim için bir ayak bağı da değilse.....Yani çocuğum için, yaptığı yanlışı bilen ve tekrarlamayacak olan eşim ile aynı çatı altında kalmaya gayret ederdim. Çünkü üç yaşındaki bir çocuk, çok fazla anne-baba arasındaki tüm sorunları farketmeyebilir ve şu durumda bile birbirinize saygınızı korumak şartı ile, çocuğunuz için uygun bir ortam yaratabilirsiniz. Sizin için en iyi olanı diliyorum.
Old 13-01-2003, 14:27   #9
ÇARESİZ BABA

Sn. M Akpınar

Görüsleriniz ve güzel dilekleriniz icin cok tesekkür ederim.

Saygılarımla
Old 13-01-2003, 18:22   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Alıntı:
Diyelim ki anlasmalı bosanmaya karar verdik ve hakimde takdir hakkını yüzde onluk ihtimalden yana kullandı. O zaman benim ne yapmam gerekir. Zina olayını mı gündeme getirmeliyim

Şunu söylemek istiyorum: Boşanmayı en son düşünün. Şu an bence olayı sükunetle rayına sokmaya çalışın ve dava, mahkeme, velayet vs. gibi sizi uzun süre meşgul ve huzursuz edecek olaydan mümkün olduğunca kaçının.

Benim fikrim bu şekilde.

Hukuki içerikli cevapları yazmıştım. Son sorunuzun cevabını üzgünüm ama dile getirmek istemiyorum.

Sağlıcakla kalın. Umarım, ömür boyu mutlu yaşar ve bu -her insanın yapabileceği- hatayı unutursunuz, affedersiniz. Bilmelisiniz ki, hatayı yapan siz de olabilirdiniz.

Selamlar.
Old 13-01-2003, 23:43   #11
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Karar Aladatan kadın,aynı zamanda kötü bir anne midir?

Sn.Çaresiz Baba

Eşinizle yaşamış olduğunuz sürecin sizi çok üzdüğü anlaşılıyor.Hatta o kadar üzmüş olmalı ki,Çaresiz Eş kodu yerine Çaresiz Baba kodunu seçmiş olmalısınız,Herhalde yanlişlık olmalı...

Eşinizle ne yapacağınız elbette ki sizin bileceğiniz ve sonuçlarını sizin taşıyacağınız bir durum.Fakat dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta müşterek çocuğun velayeti konusunda takındığınız tavır.Velayetin kime verileceği hakimin taktirindedir.Ve buradaki kıstas "çocuğun öncelikli çıkarı" dır.Ve henüz 3 yaşındaki bir çocuğun anne şefkatine olan ihtiyacı da bence tartışmasızdır.Velayetin size verilmesi durumda boşanma gerekçesini şiddetli geçimsizlik olarak ileri sürmek,ama verilmesse "zina" iddiasını ileri sürerim demek biraz şantaj yapmak gibi geldi bana.Öncelikle çocuğun çıkarlarının korunması konusunda dikkatli olmanızı öneririm.Diğer tutumlar ve çözümler tamamen sizin kişisel alanınız.

Saygılarımla
Old 14-01-2003, 09:37   #12
ÇARESİZ BABA

Sn. Habibe Yılmaz Kayar

Öncelikle sorunumla ilgili görüslerinizi benimle paylastıgınız icin
tessekkür ederim. Yalnız "santaj" sözcügünü kabul edemem.
Sizlerin mesleginiz geregi bu tür durumlarla cok sık karsılastıgınızı tahmin ediyorum. Biliyorsunuzki bizim toplumumuzda erkek aldatır ama kadın aldatamaz gibi bir düsünce yaygın. Eger bende bu kadar dar düsünceli birisi olsaydım bu kadar iyi niyetli olmaz. Gazete mansetlerinde her gün cok sık rastladıgımız aile facialarından birini daha görürdünüz. Ben esimin beni aldattıgını ve bir cok kez iliskiye girdigini itiraf etmesinden sonra dahi kendisine bir tokat atmıs insan degilim. Üstelik esimin ailesinin ve kendi ailemin mahcubiyet, utanc ve eziklik icinde yasamaması icin ve cevrelerine rezil olmamaları icin cok sevdigim esimin beni aldatmasını bir sır olarak icimde saklıyorum. Ve bu yüzdende bosanma davasını anlasmalı olarak acmak istedim. Kötü niyetli birisi olsam santaj yapmama gerek yok. Elimdeki bir kac delil ile direkt olarak "zina" davası acardım. Benim cocugumun velayetini isteme nedenime gelince kocasını baska biriyle defalarca iliskiye girerek aldatan ve bunu yaparken bu olayın ögrenildiginde cocugunun geleceginin ne kadar olumsuz olacagını düsünmeyen bir annenin bosandıktan sonra aynı seye devam etmeyecegini kim garanti edebilir. Tabiki her zaman oldugu gibi yine son kararı verecek olan yüce adalettir.
Old 14-01-2003, 11:05   #13
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Aldatan eş,aynı zamanda kötü anne midir?

Sn.Çaresiz Baba

Olaylar karşısında takındığınız soğukkanlı tutumunuzu takdirle karşılıyorum.

Fakat velayet konusundaki tutumun ölçütü,boşandıktan sonra boşanan eşin başka bir erkek arkadaşı olup olmayacağı değildir.
Ölçüt şu;Eşiniz iyi bir annemidir? Çocuğun bakım ve şefkat ihtiyacını karşılayabilir mi?İyi bir anne olmasına mani bir yaşama tarzı varmıdır?

Saygılar
Old 14-01-2003, 11:19   #14
ÇARESİZ BABA

Sn. Habibe Yılmaz Kayar

Bu olay yasama tarzına iyi bir örnek teskil etmez mi?
Ayrıca esimi bir psikatrist doktora götürdük.
Tedaviye devam edecek. Doktorun bana söyledigi sey su; esiniz hypomania denen bir sendrom yasıyor.
Bu uzun sürede devam edebilir. 2-3 ayda da gecebilir. Fakat aynı seyi 1 yıl, 5 yıl yada 10 yıl sonra tekrar yapma olasılıgıda var.
"Hypomania" yada "Hipomani"i kelimesini internetten bulup sizde inceleyebilirsiniz. Esimin neden beni aldatma sebebini bir türlü bulamamıstım belkide sebep bu sendromun yarattıgı etkiler olabilir. Bu yeni ögrendigimiz detay hakkında diger degerli
hukukcularımızda görüslerini benimle paylasırlarsa memnun olurum.

Saygılarımla
Old 14-01-2003, 16:39   #15
ÇARESİZ BABA

Karar TEŞEKKÜR

Sn. Av. Mehmet S. Tikici,
Sn. Av. M. Akpınar,
Sn. Av. Habibe Yılmaz Kayar
Sn. Av. Şehnaz ......

Hic beklemedigim bir anda ve hic ummadıgım bir sekilde yasadıgım sok bir olayla 7-8 günden beri uykusuz geceler ve sıkıntılı günler gecirdim. Dün itibariyle Türk Hukuk Sitesinde sorunumu paylasmak ve degerli hukukcularımızın görüslerini almak istedim. Büyük bir duyarlılıkla sorunuma cevap verdiniz. Ayrıca ne yapacagımı bilmedigim ve caresiz oldugum bu olay karsısında yapıcı ve olumlu tavsiyelerinizle olaya daha pozitif bakmamı sagladınız. Bugün itibariyle esimi affedip ona bir sans daha verme yönündeki düsüncem düne göre biraz daha agır basıyor. İnsallah icimde ve yüregimde esime bir sans daha vererek bu tatsız olayı unutma cesaretini bulup, hic birsey olmamıs gibi yuvamızın yeniden devam etmesini saglarım. Eger bu gerceklesirse kendimde o cesareti bulabilirsem olumlu ve yapıcı tavsiyeleriniz nedeniyle bunda sizlerinde katkısı olacak. Bu nedenle hepinize tessekkür ederim. Ayrıca bürosunda bu konu hakkında görüslerini aldıgım degerli meslektasınız Av. Z. Ünal'ada buradan bana pozitif düsünmemi sagladıgı icin tesekkür ederim. Mesleki kariyerlerinizde her zaman basarılı olmanızı dilerim.

Saygılarımla

Umutlu Baba ve Es
Old 13-02-2007, 21:56   #16
A.Turan

Enteresan...
Old 13-02-2007, 23:35   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Enteresan...

Sayın Turan,

Olay mı yoksa cevaplar mı enterasan?
Old 13-02-2007, 23:39   #18
Tractatus

Geçmiş olsun çok üzücü bir olay. Medeni şekilde ilişkiyi bitirmek istemeniz de erdemli bir davranış.
Old 13-02-2007, 23:50   #19
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Çocuğun özel durumuna , soru sahibinin evliliği sürdürmek yönündeki ikilemine yönelik yapılan yorumların ötesinde, bir de şunu anımsatmakta fayda var:

Boşanma davası açmak yönünde karar kılındığı takdirde, dava nedeninin zina olmaması (aile birliğinin temelinden sarsılması veya anlaşmalı), elbette müşterek çocuk açısından daha iyidir. Ancak bu şekilde karar kurulup, dava sırasında tarafların talep ve kabulleri veya protokol dairesindeki anlaşmaları ile ÜÇ YAŞINDAKİ çocuğun velayetinin babaya verilmesi, ileride doğabilecek olası ihtimaller açısından sakıncalıdır.

Anne karardan sonra temyiz aşamasında veya daha sonra açacağı velayetin el değiştirmesi davası ile velayeti yeniden ve ayrıca dava konusu edebilir. Yargıtay'ın küçük çocuğun geçerli bir neden olmaksızın velayetinin anneye değil de babaya verilmesini bozma nedeni yaptığı çok sayıda kararı vardır. (Tarafların aralarında anlaşmış olmaları bile önemli değildir.)Boşanma davasının davacısı baba, temyiz bozması üzerine veya açılacak velayetin değiştirilmesi davasında bu kez gerçek boşanma nedenini ileri süremeyecektir.

Hatırlatmakta fayda var.

Saygılarımla...
Old 14-02-2007, 00:52   #20
Cest la vie

Ben de bir sey hatirlatmak istiyorum: Olayin tarihi Ocak 2003. Yani cocuk su an 7 yasinda, ve o sureden beri de Sayin Caresiz Baba'dan ses cikmadigindan, babanin caresini buldugunu soyleyebiliriz
Umarim mutlulardir.
Saygilarimla
Old 14-02-2007, 00:53   #21
Av.Ali ÇİTİL

Bu olaya diyecek söz bulamuyorum.Gerçekten evliliğine bu şekilde sahip çıkan bir insanı gönülden tebrik ediyorum.(KUTSAL MÜESSESE bu olsa gerek)
Old 14-02-2007, 00:56   #22
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Ben de bir sey hatirlatmak istiyorum: Olayin tarihi Ocak 2003. Yani cocuk su an 7 yasinda, ve o sureden beri de Sayin Caresiz Baba'dan ses cikmadigindan, babanin caresini buldugunu soyleyebiliriz
Umarim mutlulardir.

)))

Bu harikaydı Ahu! Herkes yazmış diye 13 ocağın sonunun 2007 olduğunu ve henüz bir ay geçtiğini düşündüm nedense Gecenin esprisi yine Amerika'dan!

Herkes her şeyi unutsun öyleyse, en iyisi
Old 14-02-2007, 17:41   #23
Av.Elvan Akkaya

güzel bir hikaye.bırakın bir erkeği bir bayan bile böyle bir durumda evliliğine sahip çıkamaz.çocuğu olsa da..

hayat bir sahne ve hepimiz o sahne üzerinde birer oyuncuyuz.
o halde bu rollerden iyi karakteri oynayan çaresiz/umutlu babayı tebrik ediyorum.
yıllar sonra olsa bile...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi