Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hacizden sonra icra dosyasına kefil olmak ?

Yanıt
Old 13-07-2009, 20:18   #1
ozanemrebicki

Varsayılan Hacizden sonra icra dosyasına kefil olmak ?

Selamlar. Staj yaptığım yerde haciz yaptığım bir dosyada borçlu hacizden sonra gelip borça bir arkdaşını kefil olarak göstermek istediğini ve haciz yaptığımız mallarını kendilerine geri verip veremeyeceğini sordu, bu konuda yaptığım araştırmalarda ''haciz anında kefil olma'' ile ilgili bir çok yazı okumama rağmen bu konuda pek bir bilgiye ulaşamadım. Borçlunun iyiniyetinden dolayı yapabileceğim bir şey mümkün müdür ? Tabi ki müvekkilimizinde menfaatlerini riske sokmak istemiyorum. Teşekkürler.
Old 18-07-2009, 17:33   #2
wellan

Varsayılan İcra KefİllİĞİ

Evet haciz sırasında borçlunun göstermiş olduğu kişi lefil olmak istiyorsa TC numarasıda belirtilmek suretiyle icra kefili olarak dosyaya atanıp,haciz tutanağının altına da imzası alınarak kefillik gerçekleşmiş olur ve kefile de tebliga göndererek takibin kesinleşmesini beklemek gerekmektedir.Bu konuda izlenebilecek olan yoolar ve riskleri konusunda düşüncelerimi belirtmek isterim.İlk olarak kefil olan kişiye takip yapılırken yapılan takibe itiraz edip takibi uzatabilir yada mahkemede takibin iptaline karar verebilir(Takibin çeşidi neyse?!) yahut kefilin üzerinde satışa yarar herhangi bir malı olmayabilir.Yani yağmurdan kaçarken doluya tutulma riskiniz yüksetir.Şahsen siizn yerinizde olsam bu tür bir uygulamaya girmek istemem.Anlaşıldığı kadarıyla mallar muhafaza altına alınmış olduğundan dolayı yedieminlik masrafı de sizi cebinizden çıkacağı düşünüldüğünde kefil üzerinden yapacağınız takipte de size ayrıca bir masraf getirecektir.Müvekkiliniz belki bu duruma olumsuz yaklaşabilir.Hacizden sonra da kefiilik olabilir.Bir protokol düzenleyerek icra müdürü huzurunda kefile imza attırarak dosyaya kefil olarak atayabilirsiniz.Biraz riskli ve zor bir yol bence iyiniyetli de olsa malları teslim etmeyiniz.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Tamamen maddi bir durum ve hukuk mantığı olarak bu duruma bakmak gereklidir.SAYGILARIMLA.
Old 19-07-2009, 15:01   #3
ozanemrebicki

Sayın wellan
cevabınız ve yardımlarınız için teşekkürler.Amacım iki tarafıda zor durumda bırakmamak düşüncesiydi bu konuda en azından fikir sahibi olmak ne yapacağım konusunda kafamdaki soruları netleştirmede bana yardımcı olur.
Old 21-07-2009, 22:59   #4
wellan

anlıyorum sizinde kaygılarınızı ama icra hukukunda bazen herşeyi bilmek çözüm olmayabiliyor.Herzaman takibin başında icra dosyasını en kısa yoldan icra dairesine borçluya ödeme yaptırmadan haricen nasıl kapatabilirim düşüncesi hakim olmalı?Bunu yaptığınız sürece maddi anlamda rahat edileceği düşüncesindeyim.Ayrıca forumlarda hep haciz sırasında icra kefilliği geçer,haciz sonrasında icra kefilliği çok nadirdir.Bu sebeple benimde daha önceden uygulamış olmam sebebiyle size bu tür bir yol gösterdim.Yapılacak olan bir kefillik protokolü ile protokolün altnda icra müdürü,alacaklı olan şahsınız yada avukatınız ve borçlunun imzası olması durumunda haciz sonrası borçluyu dosyaya kefil olarak kaydetmiş olacaksınız.Tekrar kolay gelsin diyor başarılarınızın devamını diliyorum.
Old 26-08-2009, 15:08   #5
Kerem Özgündüz

Varsayılan Merhaba

Ben 43 sene 10 ay icra dairelerinin muhtelif birimlerinde katip,müdür yardımcısı ve Müdür olarak görev yaptım.Bu nedenlerle sadece icra konusunda bildiğimi paylaşmaktayım.
Bilgi paylaşımı bence medeni bir davranıştır.Hiç kimsenin kendinde olan bir bilgiyi haps etme lüküsü yoktur diye düşünüyorum.
Gelelim sorunuza İcra dosyasına kefil olmak icradaki dosyanın her aşamasında mümkündür.Binde 7,5 harcı vardır.
İcra dosyasına kefil almak hiç bir hak kaybına sebep olmadığı gibi dosyaya bir borçlu daha eklenmiş olur.
Dikkat edilecek husus borçlunun baldırı cıplak birisi olmaması.
Hacizli malları da yediemin olarak vermenin riski yok değildir.Birdaha o malları bulamama riski vardır.Bunu da göz önüne alıp ona göre hareket etmek gerekir. Bunu da ancak gözlemlemeleriniz belirler.Peşin bir şey söylemenin olanağı yoktur.
Başırı dileklerimle

Kerem Özgündüz
Old 29-08-2009, 18:46   #6
ozanemrebicki

Sayın Kerem Özgündüz
Düşünceleriniz ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi