Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Maddi durum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2013, 14:44   #1
Konuk

Varsayılan Maddi durum

İyi çalışmalar,
Ben 26 yıllık evliliğime eşimin bana şiddet uygulaması ve hakaret etmesi üzerine sonlandırma kararı aldım. 10 aydır dava sürüyor. 24 yaşında bir kızım ve 18 yaşında (yeni girdi)bir oğlum var. Onlar benim yanımda. Mahkeme kararıyla oğlum ve benim için tebdir nafakası aylık 400 TL hesabıma yatırılıyor. Kızım maaşa yeni geçti ve çocuklarımla birlikte kirada oturuyoruz. Kardeşlerim maddi ve manevi bize yardımda bulunuyor. Ancak ben ev hanımıyım, oğlum üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Maddi açıdan kardeşlerime daha fazla yük olmak istemiyorum ve ilerde kızımın kendi hayatını kurmasını istediğimden onun parasının da hepsinin harcanmasını istemiyorum.

Sorum şu; bana maaş bağlanabilir mi? Eğer öyleyse nerelere başvurabilirim? Şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Gerekli araştırmaları yapmaya çalıştım ama çok fazla bilgi kirliliği var o yüzden hiçbir şey anlamadım. Böyle bir hizmet almaya çok ihtiyacım var tekrar teşekkür ederim. Cevabınızı bekliyorum.
Old 23-02-2013, 11:44   #2
üye7160

Sayın Konuk,fiilen çalışmadığınız için devlet tarafından salt boşanmanız sebebi ile size maaş bağlanmaz.

-Maaş alabilmeniz için :

* Evli iken eşin vefat etmesi durumunda dul eşine maaş bağlanabilir.
* Dul olan kadına ölen babasından yada annesinden maaş bağlanabilir.
* Çalışamayacak kadar yaşlı olanlara yine devlet tarafından yaşlılık maaşı bağlanabilir.
* Yada evde bakıma muhtaç(sağlık nedenleri ile)çocuk,eş vs. olması durumunda çalışamayan kimse için bakım parası verilebilir.

Bunlar dışında,Maddi durumu iyi olmayan ailelere Kaymakamlıkların Sosyal Yardımlaşma Fonlarından belli yardımlar yapılmaktadır.
Bu yardım da ancak ciddi şekilde ihtiyaç sahiplerine verilmekte.Sizin durumunuzda böyle bir başvurunuz olursa, yaşınızın çalışmaya elverişli olması,eşinizden nafaka almanız ve birlikte yaşadığınız çocuklarınızın çalışan yada çalışabilecek yaşta olması nedenleri ile başvurunuz kabul edilmeyebilir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi