Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Davanın İptali,/Takipsiz Bırakılması/Tedbirlerin Akıbeti/Temyiz Süreci Ve Nafaka

Konuyu Kilitleyin
Old 23-07-2013, 16:02   #1
Ankara-Yasemin

Acil Davanın İptali,/Takipsiz Bırakılması/Tedbirlerin Akıbeti/Temyiz Süreci Ve Nafaka

Merhaba,
Boşanma davası açmıştım.Oturduğumuz evden çocuklarımla beraber çıkmamak,evsiz kalmamak için açtığım davadan vazgeçtim.Mahkeme öncesi Hakime dilekçemi verdim.
Mahkemede hakim,niye vazgeçtiğimi sordu.Bende evsiz kalacağız,sokağa atılacağız.oyüzden açtığım davadan vazgeçtim dedim.Hakimde dosyanı iptal ediyorum,hiç açılmamış sayıyorum dedi.şimdi sorum şu:
Bu durumda Temyiz mahkemesine gitmeme gerek varmı?
Amacım,dava uzasın ve çocuklarımla evden çıkmayalım.
Dolayısıyla,temyiz'e gidersem mahkemem uzarmı,evde dahamı uzun otururum çocuklarımla? temyiz süresince nafakam devam edermi ve mahkemenin eve koyduğu geçici tedbir temyiz süresince de kalırmı,geçerli olurmu?
Dava sonucu nezaman,hangi aşamada resmi şekilde sonuçlanır,yani nezaman kesin karara varılır?
temyiz dönüşümü acaba? yoksa çoktan sonuçlandımı?
çünkü hakim davanı iptal ediyorum demişti.
teşekkür ederim.
Old 24-07-2013, 23:15   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
Alıntı:
açtığım davadan vazgeçtim dedim.Hakimde dosyanı iptal ediyorum,hiç açılmamış sayıyorum dedi.şimdi sorum şu:
Bu durumda Temyiz mahkemesine gitmeme gerek varmı?

Muhtemelen açmış olduğunuz davanızı takip etmediğinizi söylediniz,hakim de dosyayı işlemden kaldırdı ve üç ay sonra davanız açılmamış sayılacak dedi.

Davanın devam etmesini istiyorsanız ve eğer davanızı takipsiz bırakmış iseniz bir ay içinde harçsız,sonraki iki ay için yeniden harç ödeyerek davanıza devam edebilirsiniz.

Eğer üç ay içinde işlem yapmaz isenizavanın açılmamış sayıldığına ilişkin de mahkemece karar verilecek ve tarafınıza tebliğ edilecektir.

Eğer temyiz ederseniz temyiz süresi kadar süre dosyanız açık kalacaktır.Dolayısı ile varsa tedbirler-nafaka,evin tahsisi vb.-dava kesinleşinceye kadar devam edecektir.

Temyiz etmez iseniz karar bu aşamada kesinleşecektir.

Karar elbette sizin tarafınızdan verilecektir.

Dilerseniz boşanma olmaksızın ve tabi koşulları varsa evin tahsisi ve nafaka için dava açmanız mümkündür.

Tahminlere dayalı olarak yanıt vermek durumunda kaldık.İyisi duruşma tutanağı ile bir avukata doğrudan başvurmaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi