Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Emekli ikramiyesinden hak talep edebiliyor muyum?

Konuyu Kilitleyin
Old 23-07-2013, 14:47   #1
Konuk

Varsayılan Emekli ikramiyesinden hak talep edebiliyor muyum?

Evi terk etmeyi dusunuyorum. Artik gecinenmiyoruz. Daha sonra sigortali bir ise girip bosanma davasi acmayi dusunuyorum. Bosanma davasi acarken esimin daha almamis oldugu emekli maasini bosandiktan sonra alda bile dava sirasinda hak talep edebiliyor muyum?(Emekli Sandigi disinda Oyak'tan da ikramiye alacak. Toplamda 210bin tl) Bunun yani sira borsada da belli bir miktar paramiz var bunun uzerinde de hak talep edebiliyor muyum? Soyle bir sorum daha olacak; iki cocugumda universite okuyor ve ben bosandiktan sonra egitim masraflarini karsilayamaszsam esimin cocuklara bakma zorunlulugu var mi? Bakma zorunlulugu icin velayetlerinin babada mi olmasi gerekiyor? Babada olsa bile cocuklar bende kalda mahkeme karari ile cocuklari yanimdan alditarabilir mi? Aklimdaki sorulara yanit bulabilirseniz, yardimci olabilirseniz cok sevinirim
Old 23-07-2013, 16:35   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Eşiniz boşanma davasından sonra emekli olur ve hem maaş hem de ikramiye alır ise bu miktarları mal rejimi tasfiye davasına konu edemezsiniz.

Koşulları varsa bu tahsilatlar nafaka ve tazminat taleplerinin değerlendirilmesinde dikkate alınacaktır.

Borsadaki para,çalışma karşılığı elde edilen gelir ile oluşmuş ise bu miktarın yarısını katılma alacağı olarak talep edebilirsiniz.

2-Çocuklar 18 yaşına geldikten sonra velayet sona erer.Bu aşamada çocuklar eğitim desteği için anne/babaya bizzat kendileri dava açabilirler.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 24-07-2013, 00:48   #3
Konuk

Varsayılan Sn. Yılmaz Kayar

Oncelikle ilginize tesekkur ediyorum. Sormak istedigim birkac soru daha var . Dava sirasinda, hakimin karsisindayken hem kendim icin hemde cocuklarin egitim masraflari icin nafaka istedigimi belirtebilir miyim? Ve son olarak; esim emekli olduktan sonra maddi tazminat davasi acip emekli ikramiyesinden pay alabiliyor muyum?
Old 24-07-2013, 07:51   #4
Av. Can DOĞANEL

Aslında her iki sorunuza da yukarıda cevap verilmiş durumda.
Kendiniz için nafaka talep edebilirsiniz, bu tutanağa geçirilmek kaydıyla sözlü de olabilir, ancak bir dilekçe verilse daha iyi olur. Çocuklarınız üniversite çağında olduğundan bu yaştaki çocuklar kendileri için "eğitim hayatları süresince" yardım nafakası talep edebilirer.
Eşinizin boşanmadan sonra alacağı emekli ikramiyesi üzerinde boşanmış eş olarak herhangi bir hakkınız yoktur. Ancak boşanma davası içerisinde boşanma nedeniyle maddi manevi tazminat elde ederseniz. Bu tazmintları tahsilini emekli olduğunda bu ikramiye üzerine haciz koyarak yapmanız tahsilini kolaylaştırabilir.
Old 24-07-2013, 22:29   #5
Konuk

Onceki mesajda terim anlamli kelimeler oldugu icin pek kavrayamamistim ama simdi netlesti. İlgi ve alakaniza tesekkur ediyorum
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi