Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Takvimden Bir Yaprak, Veciz ve Meşhur Sözler...

Yanıt
Old 22-08-2012, 10:40   #601
Gülümse

Bir insana başkalarının önünde verilen öğüt, öğüt değil "hakaret"tir.
Old 25-08-2012, 00:55   #602
Gülümse

Özgürlük Nedir?;
"Sen her şeye sahip olduğun halde hiçbir şeyin sana sahip olmamasıdır"
Ahmet Durul
Old 03-09-2012, 19:45   #604
Gülümse

Olumlu

Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir.

Leonardo da Vinci
Old 13-11-2012, 11:18   #606
Güzin

Konuşmak bir Sanat, Susmak bir Sanat, Dinlemek bir Sanattır. Konuştuğunda dİnletebilmek ise, bambaşka bir Sanattır...
Old 18-01-2013, 20:00   #607
Av.Ufuk Bozoğlu

"Her birimiz her şey için ve herkese karşı sorumluyuz." Dostoyevski
Old 27-01-2013, 00:27   #608
hukukbilgisi

Sanat, bilginin insanlığı yüzüstü bıraktığı yerde devreye girer’ Schelling
Old 27-01-2013, 13:59   #609
Gemici

Gerçekten çok ortak yanımız vardı; ben o nu seviyordum, o da kendisini seviyordu.

Shirley Schrift (Amerikalı film/tiyatro oyuncusu)
Old 15-03-2013, 12:03   #610
Gemici

Soylu(kàmil-olgun) insan yaşamını düzene koymak için mal varlığını kullanır, cahil insan mal edinmek için yaşamını kullanır.

Konfüçyüs
Old 30-03-2013, 00:23   #611
Gemici

Erkekler ideal kadının peşindedirler; özellikle evlendikten sonra.

Helen Rowland (Amerikalı Gazeteci, 1875-1950)
Old 11-04-2013, 11:11   #612
Av.Ufuk Bozoğlu

Olumlu

"Tanıdığım en güzel insanlar, yenilgiyi, acıyı, mücadeleyi ve kaybı yaşamış olan ve diplerden çıkış yolunu kendileri bulmuş romantik ve anarşist olan insanlardır. Bu kişiler yaşama karşı geliştirdikleri kendine has takdir, direniş, duyarlılık ve anlayışla; şefkat, nezaket, bilgelik ve derin sevgiden kaynaklanan bir ilgi ve sorumlulukla doludurlar. Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar; onlar oluşurlar."

Elisabeth Kubler Ross
Old 03-06-2013, 14:10   #613
Gemici

Hiçbir kimse kendi mutluluk ölçülerine göre mutlu olmama beni zorlayamaz; Herkes mutluluğunu kendi istediği şekilde arayabilmelidir; Yeter ki kendisi gibi mutluluk arayan diğerlerinin özgürlüğünü kısıtlamasın.

İmmanuel Kant (1724 - 1804, Alman Filosof)
Old 21-10-2013, 21:20   #614
Gülümse

Önemli Kadın

Kadın;
Bilmeyene "Nefs",
Bilene "NEFES"tir...
Şems-i Tebrizî
Old 21-10-2013, 22:17   #615
Gülümse

Sen doğru ol da varsın sanan eğri sansın.
Lâkin sakın unutma ki;
Sen kendini birşey sanmadığın sürece doğru insansın.
Yunus Emre
Old 26-10-2013, 00:30   #616
Abalı

Ayakkabılarımızın altı delikti ama üstü her zaman boyalıydı...

Che Guevara
Old 19-11-2013, 13:45   #617
Gemici

Varsayılan Dünya Tuvalet(Kenef, Ayak Yolu) Günü

Bugün 'Dünya Tuvalet Günü' hepimize kutlu olsun desem biraz acaip kaçar herhalde. Kutlasam da kutlamasam da bugün Dünya Tuvalet Günü.
Kavram üzerine: Benim doğup büyüdüğüm köyde tuvalet yoktu. Tuvalet olmayınca da işinizi görmek istediğiniz, yahutta işinizi gördüğünüz yerin de bir adı yoktu. İşini görmek için herkes yazıda yabanda bir taşın, bitki yığınının veya çalılığın arkasına giderdi. Bizim köyün bu konuda en meşhur yeri 'Kara Taş'tı. Kara taş köyün hemen yan tarafında köyden görünmeyen bir yerdeydi.

Tuvaletin ne olduğunu şehre geldikten sonra öğrendim ama tuvalet olarak değil, kenef olarak. Arapçadan Türkçeye geçen kenef kavramı tuvalet kavramına kıyasla biraz daha kaba, daha yontulmamış gibime geliyor. Köye köy yaşamına daha uygun ve daha tabii gibime geliyor kenef. Kenefe kenef demekten vaz geçip Tuvalet dememizi kenefin aklımızda uyandırdğı çağrışıma bağlamak işin kolayına kaçmak gibime geliyor. Avrupaya, avrupalı olmak çabamıza mı bağlasak dersiniz? Kenef derken bile çevreye bir pislik kokusu yayılıyor gibi. Fransa kökenli tuvalet buna karşılık daha nazik ve daha tarafsız. 'Tuvalet ne tarafta?' diye sorduğunuzda size kimse ters ters bakmaz. Kenefte durum değişiktir. Ne Fransızcadan gelen 'Tuvalet', ne de Arapçadan gelen 'Kenef', en doğrusu 'Ayak Yolu' demek daha mı iyi olur acaba?

Tuvalet/Kenef/Ayak Yolu üzerine döktürmeler:
Tuvalet edebiyatı (tuvalet duvarlarına yazılan yazılar) ve tuvalet edebiyatçıları işiniz yaparken sıkılmamanıza ve iyi zaman geçirmenize yardımcı olur. Tuvalet edebiyatını merakla ve zevkle okumama rağmen, tuvalet edebiyatçılığı yapmak içimden gelmedi nedense.
Türkçede bir Alaturka birde Alafranga tuvalet vardır, hangisinde işiniz yaptığınıza bağlı olarak oturuş ve iş yapış şekliniz değişir. Alafranga tuvaltein üzerine tüneyip işinizi yapmazsınız örneğin. Buna rağmen Almanyaya ilk gelen vtandaşlarımızdan bazılarının alafranga tuvalete tünediği söylenir.

Kadınlar yaşamlarının 6 ayını tuvalette geçirirken, erkeler yaşamlarının 12 ayını tuvalette geçiriyormuş. Dunun doğru olup olmadığını bilmek için defter tutmak gerekir zannedersem.
Erkekler tuvalette deliği tuturmak için nişan alırken(dağda bayırda yaparken, kim en uzağa yapar yarışması vardır(sidik yarıştırmak), kadınlar tuvalet kağıdından kuş yuvası yapıyormuş.

19 Kasım Dünya Tuvalet Gününün birde çok ciddi ve sağlığa yönelik bir tarafı var elbette. Dünya nüfusunun yüzde 40 ının doğru dürüst bir tuvalet kullanma olanağı yokmuş örneğin. Yoğun yerleşim bölgelerinde bu durum salgın hastalıklara ve ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Dünya tuvalet günü Birleşmiş Milletler Tarafından desteklenen bir gün; Günün amacı politikayı ve ekonomiyi problem üzerinde düşünüp çözüm yolları bulmaya yönlendirmek.

Saygılarımla
Old 07-12-2013, 18:56   #618
Gemici

Beyazların hakimiyetine karşı savaştım ve siyahların da hakimiyetine karşı savaştım. En değerli idealim herkesin harmoni içinde eşit şanslarla yaşayabileceği özgür ve demokratik bir toplumdur.

Nelson Mandela (18.07.1918 - 5. 12.2013)
Old 05-03-2014, 12:57   #619
Gemici

Yasadışı ortamlarda birbirlerini dinleyenler...
Yasal ortamlarda kimsenin birbirini dinlemeyeceği toplumlar yaratırlar.

Fatih Çekirge, Hürriyet, 3 Mart 2014 Avrupa baskısı
Old 13-04-2014, 12:06   #620
Gemici

Sokrat söyledi diye değil, gerçekte benim mizacıma uyduğu için, belki de coşkun tutkumdan dolayı, bütün insanları vatandaşım olarak görüyorum ve bir Polonyalıyı bir Fransız gibi kucaklıyorum; Benim için insanlık bağı vatandaşlık bağından önce geliyor. Tabiat bizi özgür ve bağımsız olarak dünyaya getirdi: Biz kendimizi ufak bir toprak parçasına hapsediyoruz.

Michel de Montaigne (1533 - 1592), gerçek adı: Michel Eyquem, Seigneur de Montaigne, franzıs Filosof
Old 31-10-2014, 23:48   #621
Gülümse

Olumlu 21.yy cahilleri...

21.Yüzyılın cahilleri, okuma yazma bilmeyenler değil, yanlış öğrendiklerini unutmayan, yeniden öğrenmeye, değişime ve dönüşüme açık olmayanlar olacaktır.
Alvin Tofler
Old 02-11-2014, 01:36   #622
Gülümse

Mutlu

Başkalarından üstün olman önemli değil,
sen dünküne göre kendinden üstün müsün önemli olan o...

Hint Atasözü
Old 23-01-2016, 13:01   #623
Gemici

Internet ve medya haberlerine bakarsanız Suudi Arabistan Baş Müftüsü Abdülaziz bin Abdullah el-Şeyh birçok değişik konuda fetvalar vermiş. Bu fetvalardan bazıları insana tövbe tövbe böyle fetva mı olur dedirtecek cinsten. Fetva vermek, bu arada insanın aklını karıştıracak cinsinden fetva vermek sadece Suudi Arabistan müftüsüne has değil elbette. Diğer müslüman ülkelerin müftüleri de fetva veriyor. Bu fetvalardan bazılarının uydurma olduğu, gerçekte böyle bir fetva olmadığı sonradan ortaya çıkıyor. Diğer bazıları ise, inanılmıyacak olsa bile, doğru elbette.
Medya haberlerine göre Suudi Arabistan Baş Müftüsü Abdülaziz bin Abdullah el-Şeyh'in son fetvası şöyle:
Satranç zaman ve para israfıdır, İslama aykırıdır. Haberi veren The Guardian Suudi Arabistan'da satrancın Suudi Arabistan’da yasaklanacağı, satrancın da müzik gibi ‘küçük günah’ statüsünü alacağı tahmininde bulunmuş.

Saygılarımla
Old 21-04-2016, 09:32   #624
Av.Ufuk Bozoğlu

Bir avuç toprak, biraz da su'yum ben, neyimle övüneyim, işte buyum ben. Yunus Emre
Old 04-06-2016, 11:06   #625
Av.Ufuk Bozoğlu

Olumlu Teşekkürler Şampiyon..

"Louisville’de insanlar hala pis zenci diye çağırılıp köpek muamelesi görüyorken ve en basit haklarından bile mahrumken benden üzerime bir üniforma geçirip 10000 mil ötedeki bir ülkede bomba atıp kurşun sıkmamı nasıl beklerler? Hayır, 10000 mil öteye gidip beyaz köle efendilerinin beyaz olmayan başka bir millet üzerine baskı kurmalarına, onları öldürmelerine, evlerini yakmalarına yardımcı olmayacağım. Gün böyle kötü işlerin sona ermesinin günüdür. Böyle bir tavır içinde bulunmanın bana milyonlarca dolara mal olacağını söylediler. Ama daha önce de söyledim ve yine söylüyorum. Benim halkımın gerçek düşmanı burada, Amerika’da. Kendi özgürlüğü, kendi adaleti ve eşitlik için savaşan o insanları köleleştirme de kullanılan bir maşa olmayacağım. Dinimi, halkımı ve kendimi küçük düşüremem. Eğer bu savaşın benim 22 milyonluk halkıma özgürlük ve eşitlik getireceğini düşünseydim kendim gidip orduya katılırdım. Kendi inandığım değerler için direniyorum. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Beni hapse atacaklarmış, ne olmuş sanki? Zaten 400 yıldır hapisteyiz." (Vietnam savaşına çağırıldığında)

MUHAMMET ALİ CLAY. (1942-2016)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 3 (0 Site Üyesi ve 3 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi