Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadından Şair Olmaz

Yanıt
Old 18-12-2006, 00:30   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Kadından Şair Olmaz

Kadından Şair Olmaz"
--
Alıntı:
Şairliğin ne demek olduğuna ilişkin bütün söylenleri kuşkuyla karşılamak gerekir. Belli mesleklerde bedensel güç yüzünden / sayesinde erkeklerin çalışması daha uygun olabilmektedir; fakat şiir yazmak kas gücü istemediği halde kadından şair olmaz nasıl denebilir
?
BİA Haber Merkezi
16/12/2006 Yusuf ERADAM

Tamamı için:
http://www.bianet.org/2006/12/15/89083.htm
Old 19-12-2006, 12:04   #2
ISIL YILMAZ

Bazıları kadınların soyut düşünme yeteneğinin erkeklere oranla daha düşük olduğuna inanmaktadır da ondan. Bunu da hormonlara bağlamakta ve durumu ispat edilmiş saymaktadırlar. Hatta bu sitede de aldatmanın hormonlarla ilgili olduğuna ilişkin bir araştımanın haberi yayınlanmış ve üzerinde tartışmalar dahi yapılmıştı.

Şiir, soyut düşünme yeteneği gerektirdiği için de kadın şair olmaz demektedirler. Aynı durum kadın filozoflar için de geçerlidir. kadından filozof olmaz denmekte, olanlar da çdk özel örnekler olarak düşünülmektedir.
Old 19-12-2006, 13:37   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Oysa kadınların erkeklerden daha soyut düşünme yeteneğine sahip olmadığını kim kanıtlayabilir? Keza, aksini.

Çoğu kez insan (kadın-erkek ayrımı yapmayarak) , küçük motiflere odaklanarak , büyük resmi kaçırır. Yaşam binbir deseniyle ve (bu motifler itibariyle) karmakarışık çıkar karşımıza. Her gün, -bu açıdan baktığınızda-, çok bilinmeyenli bir denklemdir. Gözünüzün hemen önünde ve elinizin hemen altında olan sorunları çözmeden ilerlemek olmaz. Bu çözümlemelerse, küçük denklemlerin çözümlemeleridir. Denklemin eşitliği, her zaman olumluluk veya yararlılık sunmaz.

Oysa sonuçları her ne olursa olsun, küçük denklemi eşitlemekle büyük denklemi eşitlemek arasında sırrını hala çözemediğimiz (ve çözemeyeceğimizi de sandığım) şaşmaz bir denge vardır (en azından ben öyle olduğuna inanıyorum). İşte bu nedenledir ki büyük tabloyu kaçırdığınızda, küçük motiflerdeki kayıplar, olumsuzluklar karmakarışık olduğunu sandığımız yaşamımızı eni konu altüst eder. Elbet bireysel ve geçici olarak.

Yani kadın ya da erkek olmanın, soyut düşünme yeteneği veya matematiksel zeka ile ilgili olduğu tezine katılmıyorum. Konuya yatkınlık vardır ya da yoktur.

Kadından şair olmaz, bakın tüm ünlü şairler erkektir denir. Kadına şiir yazmak yakıştırılmamıştır. Dahası kadına yaşamak hakkı tanınmamıştır. daha doğru bir ifadeyle, insanca yaşamak hakkı tanınmamıştır. Furuğ aşağıdaki 3 mısrasında bunu en sade haliyle ne güzel vurgular:

"budur benim payıma düşen
benim payıma düşen
bir perde asılmasının benden aldığı gökyüzüdür"

Sosyal yaşamdan koparılıp, ev içlerine hapsedilen kadın, yegane aşkınlık olanağı olarak eşlik ve/veya hane "sözde" sahibeliğiyle kimlik edinmeye çalışır. Bu savaşımın normal sonucuysa zaten mağlubiyettir.

Simone de Bevaoir, kadınlık sürecini üç ayrı ana bölüme ayırarak yazdığı ardışık üç kitabında, bu durumu acıklı birm parodi halinde betimler. Doğası gereği aşkınlığı gereksinen kadın, sabahtan akşama kadar abartılmış bir temizlik hastalığına duçar olur, en sık karşılaşılan haliyle. Sonra geri çekilir ve gururla evine bakar. Aşkınlığının somut delili olduğuna inandığı eşyaların pırıl pırıl parlamasıyla övünür. Oysa bu gerçek bir faaliyet değildir. Nitekim eve gelen eş ve çocukların ardından eserinin yokoluşunu, benliğinin tehdit edilişi olarak algılayarak izler. "Eser"i , acımasızca katledilmektedir. Nankör bir hal sözkonusudur.

İran kadın şairlerini anlatan bir yazı okumuştum. Sayıları azımsanacak gibi değildi. Ama yazılanların ne kadarı günyüzüne çıkmış, çıkabilmiş, bunu kaçı göze alabilmiştir, bilmek mümkün mü?

Belirttiğim son yazıda, bir kısım kadınınsa, hücre ev mantığını, bir rahim olarak algıladığını okumuştum.

Doğum yapanlar, bugün isimlerini sayabildiklerimiz olmalı.

Saygılarımla...
Old 19-12-2006, 19:12   #4
Ahmet Turan

Burda sorun şu, kadından elbette şair olur ama iyi şair olur mu?
Olur mu diye soru sormak ise gelecekten haber vermek gibidir bunun cevabı muhaldir.
O halde varmıdırı sormalıyız.
Var mıdır? Kadın şair.
Vardır.
Hem de çok.
internete girip tarayın görürsünüz.
Old 20-12-2006, 15:05   #5
seyitsonmez

kadından tabi şair olmaz.....onlar adamı şair yaparlar
Old 20-12-2006, 18:42   #6
_NALAN_

Kadınan iyi şair olur ama ünlü şair pek yok ....
Old 20-12-2006, 22:27   #7
minee.mine

'Kadından şair olmaz'' demek önyargılara esir olmakla mümkündür. Oysa kadın duygusal ve ince yapısıyla aslında erkekten çok daha uygundur şair olmaya. Kadın, hayatı özümserken duyguların hepsini yaşar.Şiir de zaten hayatı duygularla ifade edebilmek değilmidir.
Kadın şairleri erkeklerden daha az görüyorsak,tek sebebi günışığına çıkmayan nice kadın şairlerimiz olduğundandır.
Old 23-12-2006, 07:43   #8
Müyesser Saka

Acaba kadından şair olmaz , kadından şu olmaz, bu olmaz denilerek neyi kanıtlamak istiyorlar. Acınılacak bir durum kadın ve erkek diye insan neslini ayırmak. İnsan insandır. Ne kadın, ne erkek.Kadından iyi şair olur ama ünlü şair pek yok .... sevgili arkadaşım, neden acaba? ünlüleri diğer cins mi belirliyor. Ünlü olma koşulu nedir?
Old 23-12-2006, 17:22   #9
Gemici

Alıntı:
"Kadından Şair Olmaz"
BİA Haber Merkezi
16/12/2006 Yusuf ERADAM
--------------------------------------------------------------------------------
BİA (Ankara) - Okurumdan özür diliyorum bu fallosantrik önyargıyı kullanarak yazıya dikkatlerini çektiğim için.

Başlık tırnak içinde çünkü bir erkek şair tarafından söylendi. Saçma da olsa üstünde düşünülesi çünkü fallosantrik insanlık ya da yazın tarihi ya da meta tarihi bu önyargıya "bıyık altından gülen" örneklerle doludur.

Dr. Christian Barnard dünyaca ünlü bir kalb cerrahıdır. Dünyaca ünlülüğünün sebebi 1967 yılında ilk kalb naklini yapmış olmasıdır. Ünlü bir cerrah olan Dr. Christian Barnad bu özelliğinden dolayı ünlü ve büyük bir adamdır. Ünlü ve büyük adamlar büyük sözler söylerler. Yıllar önce okuduğum için şimdi tam olarak aklımda olmayan büyük sözlerinden birisi aşağı yukarı şu anlama geliyor: 'Siyah ırk beyazlar tarafından yönetilmeye mahkumdur, çünkü siyahlar uzun süre beyazlar tarafından yönetilmiş ve bu yönetilme sonucunda da köleliğe alışmışlardır, kölelik kanlarına işlemiştir'

Bu büyük adamın bu büyük sözünü ben ırkçı düşüncenin dışa vurması olarak nitelendiriyorum.

'Kadından şair olmaz' diye büyük bir söz söyleyen şairimizin sözü neyin dışa vuruşudur dersiniz? Şairimiz büyük mü bilmiyorum ama söylediği büyük söz haber olduğuna göre büyük olsa gerek.

İnsanların en büyük zaaflarından birisi, belirli bir konuda ün yapmış kimselerin, diğer konularda da büyük olduğuna inanmalarıdır bence. Böyle olmasaydı iyi bir tıp doktoru olan Dr. Barnard'ın uğraşı alanı olmayan başka bir konuda söyledikleri haber olarak verilmezdi.

Saygılarımla
Old 23-12-2006, 21:07   #10
medeni

kadından şair olurmu olmaz mı sorusunun cevabına bakmadan önce kadından iyi yazar olurmu olmaz mı sorusuna bakmak gerekir kanımca . Niye kadın eserleri kütüphanesi var acaba bu bir ayrıcalık mı ,ayrımcılık mı yoksa bir zaafiyetin gostergesimidir ?
Old 23-12-2006, 22:11   #11
Sezgin ÜNSEL

Varsayılan Kadından ne olur ne olmaz

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Bazıları kadınların soyut düşünme yeteneğinin erkeklere oranla daha düşük olduğuna inanmaktadır da ondan. Bunu da hormonlara bağlamakta ve durumu ispat edilmiş saymaktadırlar. Hatta bu sitede de aldatmanın hormonlarla ilgili olduğuna ilişkin bir araştımanın haberi yayınlanmış ve üzerinde tartışmalar dahi yapılmıştı.

Şiir, soyut düşünme yeteneği gerektirdiği için de kadın şair olmaz demektedirler. Aynı durum kadın filozoflar için de geçerlidir. kadından filozof olmaz denmekte, olanlar da çdk özel örnekler olarak düşünülmektedir.

Sayın Işıl Yılmaz
Erkeklerin Hormonları vs. bahane ederek kadınların erkeklerden zayıf yaratıklar gibi göstermeye çalışmaları tamamen safsatadan ibarettir,
Ben erkek olmama rağmen kendimden çok daha yetenekli çok daha güçlü, çok daha akıllı, çok daha şair nice bayanlar biliyorum
Bu tamemen kişinin içinde bulunduğu durumla alakalıdır,
Kadın şiir yazar ama yayınlatma şansı yoktur, kocası, ağabeyi, babası veya bu şiiri bir şekilde eline geçirmiş bir başka kişi şiiri yayınlatır, şiiri yazan kadındır ama yayınlatan erkektir,
Benim 19 yaşında kızım var çok güzel şiirler yazar, (babasına çekmiş)
yani kadından şair olabilir, Filozof olabilir, Matematikçi olabilir, her şey olabilir, zira olanları doğuranlar kadındır, genler yoluyla bazı özellikler anneden yada babadan oğula yada kıza geçebilmektedir, bu da bilimsel bir gerçektir.
demekki kadından şu olmaz bu olmaz diye tartışmanın bir anlamı yoktur.
Belki fiziksel güç itibariyle kadınlar erkeklere oranla daha güçsüz olabilirler, ama bu onları ikinci sınıf insan durumuna getirmez, fiziksel güç olarak güçsüz erkekler de vardır, hasta, zayıf, zeka geriliği bulunan vs. erkeklerde toplumda mevcuttur, ama bunları göz önüne alarak hiç kimse erkeklerden şair olmaz diye bir (çok afedersiniz) dangalaklık yapmaz.
Bu sözü söyleyen kişi de muhtemelen kadınları aşağılamaya hevesli bir kişidir ve böyle bir patavatsızlık yapmıştır, affedin, Affetmek büyüklüğün şanındandır.
Saygılarımı sunarım
Old 24-12-2006, 01:48   #12
Av.Ergün Vardar

Varsayılan şair

Şair olmaz,ama iyi bir ilham kaynağı olur.Gülle bülbülün aşkında olduğu gibi...
Old 25-12-2006, 20:02   #13
yağmurdamlası

Varsayılan neden olmasınnnn...

Evet ilham kaynağı biziz adamı şair yapan da biziz ama bizim duymak istediğimizi biz daha iyi biliriz...Ya da yaşanılan acıları daha duygulu aktarabiliriz insanlara...dUYGUSALLIK BİZDE VAROLUR BİZ DE ÇOŞKUYA SELAM DURUR..,
Yazdıklarımız-yazdıklarınız bölümünde yağmurun dizelerine de göz atmanizi rica ederimmmmm
Old 25-12-2006, 22:50   #14
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Adamları biz şair yapmayız Yağmurdamlası. Adam şairse şairdir. Kadınlar için de aynısı geçerli

Saygılarımla.
Old 25-12-2006, 23:11   #15
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan yağmurdamlası
Evet ilham kaynağı biziz adamı şair yapan da biziz ama bizim duymak istediğimizi biz daha iyi biliriz...Ya da yaşanılan acıları daha duygulu aktarabiliriz insanlara...dUYGUSALLIK BİZDE VAROLUR BİZ DE ÇOŞKUYA SELAM DURUR..,
Yazdıklarımız-yazdıklarınız bölümünde yağmurun dizelerine de göz atmanizi rica ederimmmmm

Kadın cinsine haksızlık ettiğinizi ve size ezberletilen "kadın nasıl olmalı" yalanlarını savunduğunuzu düşünüyorum.
Old 26-12-2006, 09:13   #16
ISIL YILMAZ

Şair olmak sadece bir duygu derinliği ile ilgili değil bence. Şiir yazmak çok zor bir iş, iyi şiir yazmak ise ondan daha zor.

Şiir sadece bir duyguyu anlatmakla yetinemez ki. Şiirin bir matematiği, bir dil ritmi vardır. Şiir öyle bir yazın türüdür ki biçim yanlışı anlatılan duygunun/ düşüncenin önemini silip süpürüverir. Aslında sanata ait herşey böyledir : önce biçim! Biçimin ardına anlamı koymak ise gerçek bir ustalıktır. İkisinden biri eksik oldu mu güdük kalır sanat. Biçimi görmek ve anlamak ise "duygulandım bi şiir yaziyim" fikrinden oldukça farklıdır. Onun için bu memleketin her üç kişisinden biri maalesef şairdir. ( Bunu Aziz Nesin mi söylemişti? )

Böyle bir duyguyu ve biçimi yakalamanın tek bir cinse özgüleneceğini düşünmüyorum. Ünlü ve önemli kadın şairler var. Sappho'dan, Slyvia Plath'ten Gülten Akın'a kadar birçok isim sayılabilir.

Yusuf Eradam'ın sözünü de yanlış anlamamak gerek. kendisi, kadından şair olmaz lafını uygun bulmadığını belirtiyor aslında.

Kadın, şiirin esin kaynağıdır deniyor. E, olsun. Bu durum kadının şiir yazamayacağını göstermez ki. Zira, şiirin tek esin kaynağı kadın değildir. birileri bir kadından esinlenip şiir yazmışsa ne ala, yazsın. İyi bir şiirse onu da okur, beğeniriz.

Saygılar.
Old 26-12-2006, 12:00   #17
seyitsonmez

dosdlar......"kadından şair olmaz onlar adamı şair yaparlar" demiştim en son...

gecen okuduğum bir bilimsel incelemeyi sizinle paylaşmak istedim....kadınların günlük işlerde daha paratik ve yaratıcı olduğunu bunuda ileriyi görmeyi engelleyici bir duruma yol açtığını bunun sebebininde beyin yapılarının farklılığından kaynaklandığını okudum"

arkadaşlar farkındamısınız ne kadar gereksiz bir konuya kafa yoruyoruz, tam da halkın gözündeki entel okumuş takımı misali..

tek gerçek var insanız....ademi yaratanda havvayı yaratanda biziz, söz de biziz öz de biziz.
Old 26-12-2006, 12:06   #18
hukukcuadayı

Alıntı:
Yazan Kaan1
Şair olmaz,ama iyi bir ilham kaynağı olur.Gülle bülbülün aşkında olduğu gibi...

dostum kadının ilham kaynağı olması konusunda.gülle bülbülün aşkını örnek göstermişsin de.bu ikileme de hangisi kadın hangisi erkek??erkek ya da kadın gül ayrımı mı var?konuyla alakalaı olarak söylemiyrum sdece örnek bana ilginç geldi de..
Old 27-12-2006, 13:35   #19
yağmurdamlası

Varsayılan cümbür cemaat...

Sevgili Şehper Hanım,
Sevgili Ayşegül Hanım,
Sevgili Işıl ablacımmmmmmmmmmmmmmm
Şehper hanım haklısınız aslında ama ben şu bakımdan bir yorum yapmak isterim sizin yazdıklarınıza bayanlarda şair olabilir şehper hanımda erkeklerden şair daha çok çıkıyor...Kadınlar da şair olabilir bu duygu işidir.Duyguları kelimeler dökebiliyorsan o kelimeleri de kalemin siyah lekesinde hayata geçirebiliyorsan ve okuyucularında o şiiri yaşatabiliyorsa ne mutlu sana.....
Sayın Ayşegül hanım biraz daha ayrıntılı şekilde yorumunuzu yapabilirseniz sevinirim.Yazılarımda ya da yorumlarımda bayanlara yönelik kalıpçı bir tarz mı izlediğimi düşünüyorsunuz anlamadım efendim...
Sevgili Işıl ablacım sana hak veriyorum şiir öyle kolay iş değil.Hem yetenek lazım hem de kurallarına uymak
Old 28-12-2006, 22:24   #20
Av. Meral Akçınar

Alıntı:
Yazan Müyesser Saka
Acaba kadından şair olmaz , kadından şu olmaz, bu olmaz denilerek neyi kanıtlamak istiyorlar. Acınılacak bir durum kadın ve erkek diye insan neslini ayırmak.

buna katılmamak mümkün değil. Kimin neyi iyi yapacağını o kişinin karakteri, meziyeti, zekası veya fiziksel özellikleri belirler. Cinsiyeti değil. Ve insanlar neden hala kadınlar şöyle erkekler böyle diyor ki? Biz birbirimizi sevmiyor muyuz her koşulda..
Old 26-01-2007, 05:43   #21
suskun_juliette

Kadınları hayatın birçok alanında soyutladılar ama bari edebiyattan soyutlamaya kalkmasınlar.hissetmekten öte hissettiklerini en iyi şekilde dışa vurabilen kelimelerle resim çizebilen dizeleri dizmekle maharet göstermeyip onu güzel ve nizami bir şekilde insanlığa sunabilenlere şair diyoruz.ama bakın burada bir cinsiyet ya da belli bir sınıftan bahsedilmiyor.çünkü her insanın hissedişi algılayışı farklıdır belki kadınlar daha duygusal yaklaşıyor olabilirler belki daha hayalperest bakıyorlardır olaylara.ama bu demek değildir ki onlardan şair olamaz.kalemi kim daha güzel kullanıyorsa şairlik sıfatını o hak ediyordur.ister kadın olsun ister erkek olsun...
Old 03-02-2007, 17:07   #22
Opioid

kadından şair olur.içindeki genlerin erkek genlerine yakınlığıyla doğru orantılı olarak ama.
Şiirler, cesaretli insanların kaleminden akar beyinlere. Şairlerin her cümlesi, bir doğum sancısıdır. Acılarla, olaylarla yüzleşmek kolay nane değildir. Birini çok seversin, şiir yazarsın. Ne kadar sevdiğini anlayınca gene bir korkuya kapılırsın. Sevgilinden ayrılırsın, şiir yazarsın. Uzaklara gidip, eğlencelerin arasında sevgilini unutmak dururken şiir yazman, intihar idmanı sayılır. Son noktayı koyduktan sonra şiirdeki kelimelere, yaşayıp yaşamayacağını kimse bilemez şairin. Zaten o şiiri yazdıktan sonra, ilaç dolu bir kutuyu ağzına atmıştır. Zehiri almıştır. Yaşasa bile, ölüm, yaşam kadar hızlanır.
şair olmak ruhu riske atmaktır. kadınlar da yapı itibarıyla ruhu çok fazla riske atmazlar. atanlar gerçekten şair olabilirler.
bana kadınların daha duygusal olduğunu söylemesin kimse(şiir yazanları ayrı tutuyorum). Ağlamak, duygusallık paralelinde değildir. En derişik gözyaşı şiir değil midir? erkekler gözyaşlarını kağıda, kadınlar selpak mendile dökerler. şiir duygu yoğunluğunun açık kanıtıdır. gözyaşları anlatmaz her şeyi.

Kırlarda yaşayacaktık,bulutlarda ölecektik
Üstüne her bastığımızda narin kır çiçeklerinin
Daha çok açacaklardı
Yüreğinin her çarpışında bulutlardan
Semavi bir yağmur yağacaktı kurak yerlere

Sen olacaktın hep en asil, en gri, en nazlı göklerde
Sen demedikçe hiçbir sarmaşık hiçbir dala sarılmayacaktı
Hiçbir yaprak gözlerinden yeşil olmayacaktı
Hiçbir toprak kabul etmeyecekti hiçbir ölüyü sen istemedikçe
Senin dokunmadığın hiçbir çiçek kokmayacaktı bahar gibi
Ve sen olmayınca olmayacak bu tabiat, insanlar yaşayamayacak...

Tanrı bir kuytuda,evrenin bir yerinde hıçkırıklara boğulacak
Usul usul yıldız yağacak gökten ateşler içinde, çığlık gibi

Sönecek tapınakların tüm ateşi sen olmayınca
Hayvanlar her gün ağlayacak, kahrolacak
Sana dünyanın en güzel duaları edilecek
Her dilde, bütün evrende, aynı kutsallıkta.

Senin mezarına diktiğim mor menekşeye imreneceğim
En çok sen kokacak dipleri
Kollarım olacak kökleri
Toprağı yarıp inecek aşağı senin öylece uzandığın yere
Saracak sımsıkı o soğuk vücudunu
Sonra senin ılımış kanını çekecek içine
O kanla beslenecek, büyüyecek
Göklere ulaşacak mor menekşe

Senin huzur içinde arp çaldığın cennete
Tanrının yalnız ikimiz için hazırlamış olduğu yere.

Ve ben başlayacağım tırmanmaya beş sene on beş sene…
Koca bir ömür boyu geleceğim sana yılmadan, usanmadan
Sonra ben de öleceğim yorgunluktan, en çok da sensizlikten
Aşağı düşeceğim
Bana biraz yer açmak için kenara çekileceksin mütevazı bir suskunlukla
Senin kefenine sığdırmaya çalışacaklar ikimizi vasiyetin üzerine
Biraz toprak da benim üstüme atacaklar küreklerce hiç ürkmeden
Bedenlerimiz çürüdükçe, ruhlarımız ölümsüzleşecek
Gene yan yana yatacağız, dizlerimiz bükük senle kabirde
Ama ruhlarımız hep koşacak, hep koşacak
Yukarılarda bir yerlerde….

Tayfun
Old 03-02-2007, 22:36   #23
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Bektaş,

Güzel şiirinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Yorumlarınız da şiir tadında. Amma ve lakin, ilk cümleniz ve son bir kaç cümlenize katılmak ne mümkün Elbette kadının şair olabilme yeteneğini, genlerinde erkek geni bulunması koşuluna bağlamış olmanız eğer bir mecaz idiyse, bir önceki cümlemi geri almaya da hazırım.

Şairin şiirinin doğumundan sonraki duygu durumunu yansıtan şu cümleniz ise, başlı başına bir şiir gibi :

Alıntı:
Yaşasa bile, ölüm, yaşam kadar hızlanır

Bir dize ile onlarca çağrışım.

*

Alıntı:
Şiirler, cesaretli insanların kaleminden akar beyinlere. Şairlerin her cümlesi, bir doğum sancısıdır

Bu cümlelerinize ise, -hatalar barındıran genellemeleri ayrık tutar isek- katılmadığımı belirtmeliyim. Ve yine hatalar barındıran ve dolayısıyla sizin de katılmama hakkınız olan, bir başka genellemeden sözetmeliyim:

"Yazmak yaşamdan kaçmaktır bazen. Yaşamanın ağırlığındansa yazmayı yeğler yazar/şair. Yaşayamadıklarını, ancak yaşamayı düşlediklerini, ya da yaşayamadıklarının tortusunun isyanını kaleme döker. Yani yazmak her zaman cesaretin değil, bizatihi cesaretsizliğin de öyküsü olabilir" de denebilir kimi zaman.

Ancak yine "genel anlamda" şiirin, yaşanmışlığın (ya da yaşanamamışlığın) gebeliğinde çekilen sancıların ürünü ve bu anlamda her şiirin (iyi ya da kötü), birer doğum olduğu çıkarsamasına, tümüyle katılmaktayım.

Saygılarımla...
Old 04-02-2007, 16:12   #24
Opioid

Karar

Sevgili Şehper;
genel anlamda teşekkür ediyorum o ahu yorumlarınız için.
"bir gen bir hipotez" izahımda kullanılan üslup, pekala mecaz-ı mürsel'dir
yaratılış olarak daha önde olan unsurlar vardır kadın ve erkekte. bu, gün kadar açıktır. bu iki cins yalnızca hukuken eşittir. yiğidi öldürüp hakkını verme taraftarıyım. kadınların daha iyi olduğu konularda da,kadınları sonuna kadar hep savunan biriyimdir. ama bu şiir konusunda daha fazla kelama ne hacet. lütfen

Alıntı:

"Yazmak yaşamdan kaçmaktır bazen. Yaşamanın ağırlığındansa yazmayı yeğler yazar/şair. Yaşayamadıklarını, ancak yaşamayı düşlediklerini, ya da yaşayamadıklarının tortusunun isyanını kaleme döker. Yani yazmak her zaman cesaretin değil, bizatihi cesaretsizliğin de öyküsü olabilir" de denebilir kimi zaman.
benim yazdıklarımda hatalı bir yer göremiyorum. bakınız:yaşayamamanın isyanını kaleme dökmenin ne denli cesaret gerektirdiğini tartışmayacağız sanırım. tamam. yaşamanın ağırlığından kaçmak cesaretsizliktir ama onu şiire dökmek, kafasının bir yanında hep o yaşayamadıklarıyla beraber dizelerle uğraşmak gerçekten cesaret işidir Şehper Hanım. neden? çünkü yaşayamadığını düşünen insanın,yapılabilecekler listesinde bir de "hiç bir şey yapmadan, şiir yazmadan, beynini kandırarak, fonksiyonları baskılayarak kös kös oturup kabullenme" diye bir madde de vardır. Şair bunu asla yapmaz. yüzleşir yaşayamadıklarıyla. o bakımdan tehlikelidir, o yüzden doğum sancısıdır.
o insanın en baştaki öyküsünde cesaretsizlik öyküsünü okuyabiliriz yaşamında fakat iş yazıya gelince, cesaretsizliğin -siz yapım ekini, elinde tuttuğu kalemin arkasındaki silgiyle siler.

nöbet gecelerimin bir tanesinde, 4 duvar arasında kaldığımla ilgili düşünüp dururken bir anda şöyle bir şey gelmişti aklıma. aslında kimse 4 duvar arasında kalmaz. mutlaka bir de kapı vardır o odada. o anda şunları yazmıştım:

Hey nowhere bana elini ver!

4 duvar değil
3 duvar bir kapı
kimse kalamaz o kadar arada
ama ben bir sigara yakarım
orada
arada sırada..

o odadan kaçıp kantinde hastabakıcı arkadaşlarla geyik yapmak dururken,
ben kağıda bunları yazmaya uğraştım alt alta.
en sonunda kabul etmiştim
ve belki de zoraki(cesaretimle) girmiştim 4 duvar arasına..
saygılarımla..
Old 15-02-2007, 22:20   #25
Hekimbaşı

Varsayılan Ah, başlarında erkekler ve çocuklar olmasa ... neler olur neler

Sn.Katılımcılar,

Aslında kadın hakları forumuna yazmak istemiyorum, çünkü insan hakkından öte bir hak, hele de cinsiyete dayalı farklılaştırılmış bir hak benim görüşlerime aykırı; ama buradaki hareketlilik beni cezbediyor. Forum yöneticisinin maharetinden midir, katılımcıların canlı ve hararetli kişiliklerinden midir, bilemiyorum. Biraz da arada bizim foruma (Fikri haklar ve bilişim) uğrasanız diyorum.

Meslekdaşım Sn.Bektaş ile aynı düşünceleri paylaşmıyoruz muhtemelen, ama aynı sonuca yol açan şeyler söyleyeceğim. Yani şu 'erkek geni' meselesine değineceğim; daha doğrusu o terimin aslında neyi ifade ettiğine.

Kadınlarla erkeklerin soyut / somut şeyleri algılama yeteneklerinde bir fark olmadığı kanıtlanmıştır. En basitinden, çocuklarına cinsiyetlerine göre farklı muamele etmekten kaçınan entellektüel ailelerin kız ve erkek çocuklarının sınav sonuçları bunu göstermektedir. Üstelik, kız çocukları daha erken konuşur, daha erken yürür, konuşmaları daha önce düzelir, erkeklerden çok daha önce gelişirler.

Fakat, kadınlarla erkeklerin arasında ortaya çıkan o garip farkların; yani daha az şair, roman yazarı, matematikçi, filozof vs çıkması da bir gerçektir. Bilim bu konuyu araştırmış ve şu sonuca varmış:

Kadınlar eş zamanlı olarak birden fazla işle uğraşmakta, en azından ilgilenmektedir; bunun yanında birbirinden de çok farklı nitelikte, ufak tefek fakat çok fazla sayıda işin sorumluluğunu almaktadırlar. Erkekler ise genellikle bir işe gitmek ve oradaki sınırlı sayıda, birbirine çok yakın niteliklerde görevi yerine getirmektedirler.

Bu yaşam biçimi, kadınların bir konu üzerinde kesintisiz olarak uzun süre odaklanmasına olanak tanımamaktadır. Bu nedenle, kadınların böylesi odaklanma gerektiren konularda kendilerini geliştirme fırsatları olamamaktadır. Örneğin, bilgisayar programcısı kadın sayısı erkeklerin yarısından da azdır; ama o kadınlar her zaman en az diğer kadınlar kadar temiz, düzenli ve güzel olmaya zaman ayırmaktadırlar. Evleri de daima temiz, düzenli ve iç açıcı görünümdedir.

Öte yandan, erkekler herşeyi boşverecek kadar bir konu üzerinde odaklanabilmekte, traş olmadan, saçını taramadan, pantolonunu ütülemeden, hatta dişini bile fırçalamadan ortalarda gezmekte sakınca görmemektedirler. Evlerinin neye benzeyebileceğini de siz hayal edin artık.

Kısacası, toplumun kadına verdiği rol, özellikle de çocuk doğurma ve hem çocuğa, hem erkeğe, hem de eve sahiplenme duygusu, onları odaklanma isteyen birçok işte geri bırakmaktadır. Aslında ileri filan gitmek yerine başka işler yapmayı istedikleri içindir bu sonuç. İstedikleri taktirde, ileri gidebilmelerinin önünde hiçbir engel yoktur.

Çocuklar ve erkeklerden başka ... (desek mi acaba?)

Saygılarımla,

Not: bu arada, 'kadından şair olmaz' lafını kim söylemiş bilmiyorum, ama sözün mutlaka önü ve ardı vardır, yalnız o parçadan ibaret olamaz; hele de söyleyen kendini şair olarak nitelendiriyorsa, asla!
Old 19-02-2007, 20:44   #26
güler ataş

kadından çok şeyin iyisi olmadığı söylenir hep.sanırım bizden iyi eş ve anne olur mu demek gerekir.
iyi şairi tanımlayan arkadaş sanırım bunu demek istemedi bize.şiirim diye ortada dolaşan okadar çok şiirimsi şeyler varken.varsın bizden iyi şair çıkmasın.
kadın ne zaman herşey de iyi olacak sizce.
bana göre erkekle aynı dili kullanmaya başladığında..yani bir duyguyu anlatmak için onlarca duyguyu süzgeçten geçirmediğinde.( gerçi bu halde kadının daha güzel yazdığını belgeliyor, tekdüzeliği aşabiliyor olduğu için )
elbette iyi şiir tanımı sadece kadın için değil, erkek içinde kullanmak gerekiyor..kelimeleri seviyorsanız, onlarda sizi sevecek ve okuyucuya iyi şiir olarak çıkacak.
bir mısra geldi aklıma' bir sevişmek gelmişti aklıma'( tabi bunu yazan bir kadın değil.işte o şiiri bir kadın yazsaydı eminim iyi bir kadın şair olacaktı..( yazamazdı çünkü kadındı ) kapısı aşınırdı sonra..ama bir gün yazacak emin olabilirsiniz.
Old 19-02-2007, 22:24   #27
Güldal

Varsayılan Ne Kadar Adİl

Herşeyi ayırıyoruz kadınını erkeğini bir tarafa sıralıyoruz...bu kadının bu da erkeğin başarısı diyoruz kadından ne olur ne olmaz bilmiyorum aklımda bazen ciddi anlamda soru işaretleri kalıyor.Acaba biz kadınlar kadının haklarını savunurken farkında olmadan kadın erkek ayrımını keskinleştiriyor,daha büyük bir çatışma mı yaratıyoruz. ama yine de geçmişe dönüp baktığımda aklımdaki en büyük soru erkekler kadınlardan bu kadar mı korktu oluyor.aslında yazacak çok şey var ama ben hep aynı şeyleri söylemekten sıkıldım.AMA BU BİR YARIŞSA GERÇEKTEN BU BİR MÜCADELEYSE GERİYE DÖNÜP BAKMAK GEREKİYOR KADINLA ERKEK AYNI ÇİZGİDEN BAŞLAMADI BU YARIŞA...
Old 19-02-2007, 23:21   #28
Hekimbaşı

Varsayılan Ne kadar doğru bir saptama

Sn.Gulan,

'Kadın hakları' denen şeyin ve öyle bir şeyi savunanların kadın erkek ayrımını keskinleştirdikleri görüşünüze üzülerek katılıyorum. İlahi (yüce) adalet duygusu ve oradan hareketle insan hakları aslında herşeyi çözmeye yeter. Tek önkoşul, insanlara bunların öğretilmesi, anlamalarının sağlanması ve özümsemeleri. Ancak ondan sonra; önyargısız, önkoşulsuz, dengeli ve sağlıklı bir topluma erişebiliriz. Diğer seçeneklerse sürekli çatışma, hayal kırıklığı ve hüzün getirir; dengeli veya dengesiz.

Umarım birgün bu hayale erişilebilir demekle yetineceğim.

Saygılarımla,
Old 23-02-2007, 20:58   #29
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler

Kadın şair tartışmasına ben katılmayacağım ama aşağıdaki adresi vereceğim. Haberde adı geçen Sayın Şair Şehper Ferda Demirel sitemizin üyesidir.

http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/ha...haberno=501792

Saygılarımla
Old 23-02-2007, 21:38   #30
Jeanne D'arc

Şehper'le gurur duyuyorum!

Nasıl sevindim, nasıl! Daha yazının tamamını bile okumadım ama buraya hemen bir şeyler yazmalıyım dedim.

Sevgili Şehper,
Beğenide Murathan Mungan'la aynı cümlede yer almak nasıl bir duygu?

Sayın forum takipçileri; aşağıdaki yazıda sayılan şair ve şiirler, seçkiden seçkidir biline!

Alıntı:
Yazan Turan Gazetesi/Zaman Gazetesi

Asiltürk, 76 dergiyi izleyerek, yanlış saymadıysam, 115 şairden birer şiir almış yıllığa. Örnekler, şairlerin doğum tarihlerine göre sıralanmış. Bu toplam içinde daha bir öne çıkan ürünleri söylersem diğerlerine haksızlık etmiş olmam umarım. Kitaptaki sırayla Arif Damar, Sait Maden, Süreyya Berfe, Nurettin Durman, Metin Cengiz, Hüseyin Ferhad, Murathan Mungan, Salih Bolat, Mahmut Temizyürek, Hüseyin Atlansoy, Cevdet Karal, Mehmet Can Doğan, Gonca Özmen, Şehper Ferda Demirel, Ahmet Yılmaz imzalı ürünler daha iyi. En çok da, doğum tarihleri belirtilmeyen Ş. F. Demirel'in 'Eylül'ünü ve Ahmet Yılmaz'ın 'Önsöz'ünü sevdim. Benim için şaşırtıcı bir not, yıllar sonra Nurettin Durman'dan iyi bir şiir okudum.

Kadından şair olmazmış!?! Hıh!

Şair Şehper'i tekrar tebrik ediyorum!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi