Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

bir miras olayında terekenin hesaplanması

Yanıt
Old 25-03-2007, 22:59   #1
mertt_onn

Varsayılan bir miras olayında terekenin hesaplanması

merhabalar...hocamız bize bir olay sorusu verdi ama cevabını da tam olarak kimse anlamadı,sizler yardımcı olursanız çok sevinirim...
OLAY
(M)üslüm 09.09.1989 tarihinde ölmüş,geride yakınları olarak annesi (A)yşegül,kardeşi (B)ekir ve Bekir'in kızı (C)eyhan'ı bırakmıştır.(M)üslüm sağlığında (B)ekir'e miras hissesine mahsuben 20.000 ytl değerindeki evini temlik etmiş,(A)yşegül' de 08.08.1988 tarihinde 10.000ytl değerindeki otomobilini karşılıksız vermiştir.fakat daha sonra kardeşi (B)ekir ile arası bozulan (M)üslüm ,bir vasiyetname düzenleyerek kendisine ağır sözler söyleyerek söven (B)ekir'i mirasından mahrum ettiğini,ona düşecek miraspayını çok sevdiği eşeği (K)arakaçana bıraktıgını açıklamıştır.
(M)üslümün öldüğü tarihte 40.000ytl değerinde bir yazlıgı,bankada 10.000ytl taliki şarta baglı olmak üzere 19.900 ytl borcu oldugu anlaşılır.(M)üslüm 'ün cenazesi için 100 ytl masraf yapılır.

sorular:1-)çıkarılacak değerleri ve eklenecek değerleri gerekçeli olarak göstermek suretiyle (M)üslüm'ün terekesini hesaplayınız?
2-)(M)üslüm'ün düzenlediği vasiyetnamede yer alan ölüme baglı tasarrufların hukuki niteliği nedir?gerekçeli olarak açıklayınız?

özellikle ilk soruya yardımcı olursanız çok sevinirim...teşekkürler
Old 29-04-2007, 18:48   #2
mdelen82

marmara hukuk miras hukuku hocası sn. faruk acar hocanın eşin yasal mirasçılığı addlı doktora tezi bu konuyu çok sade bir dille anlatmış.hem sınavda hemde uydulamada işine çok yarayacağına eminim.nitekim ben burdan çalıştım ve yüksek not aldım.İstanbuldaki kitapçılarda bulabilirsin.
Old 29-04-2007, 20:45   #3
mertt_onn

yardımınız için teşekkür ederim ama ben kıbrısta okuyorum ve istanbulla hiç bir baglantım yok o yüzden dediğiniz kaynaktan yararlanamam..ama sizin bir fikriniz varsa buu olay hakkında yansıtırsanız sevinirim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi