Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

emlak komisyon ücreti

Yanıt
Old 08-08-2008, 18:29   #1
Av.F.Karakurt

Varsayılan emlak komisyon ücreti

Merhabalar,
Bir yakınım ,bulunduğu yerden uzakta olan gayrimenkulünü satmak için, kendisini komisyoncu olarak tanıtan şahıs ve daha önce de gayrimenkulünü almak isteyen alıcı arasında bir alım satım protokolünü imzalamıştır.Bu protokolde komisyon ücreti olarak bir oran olmaksızın yasal ücret tabiri kullanılmıştır.Satıcı, komisyoncu olduğunu beyan eden şahısla komisyon ücreti ödemeyeceği, alıcıdan tahsil etmesi konusunda şifahen anlaşmıştır.
Ancak satış gerçekleştiğinde , komisyoncu satıcıdan yasal %3 olan komisyon bedelini tahsil etmek istemiştir.Satıcı da komisyoncu olarak yer alan kişinin talebini ,gerek aralarında şifahi anlaşma olduğu hususu ile ve gerekse de komisyoncunun herhangi bir odaya kayıtlı olmadığını, dolayısıyla yetkisinin bulunmadığını ve ödeme halinde de kendisine makbuz veremeyeceğini ileri sürerek reddererek, ödemekten imtina etmiştir.İcra takibi ve buna yapılan itiraz sonrası açılan davada da komisyon ücretinin ödenmesine hükmedilmiştir.Dava şu an temyiz aşamasında bulunmakta iken,yakınım büroma geldi ve yardım istedi.
Taraflar arasındaki şifahi anlaşma konusunun hukuken ispatının mümkün olmaması nedeniyle bir değeri yoktur.Ancak komisyoncu sıfatı taşımayan kişinin yaptığı işlem sonuç doğurmalı mıdır?Bu hususta Emlak Komisyoncuları Odasını aradığımda bana verilen yanıt da mahkeme kararını teyit etmekte ve ücrete hak kazandığı yolundaydı.
Meslekdaşlarımızın arasında böyle bir durumla karşılaşmış veya elinde lehimize karar bulunanlar olduğu takdirde yardımlarını bekliyorum.İlgilenen herkese teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar...
Old 10-08-2008, 14:55   #2
armani

mahkeme kararının gerekçelerini görmek gerekir.İlk nazarda yukarıda anlatılanlara göre doğru bir karar gibi gelmiyor bana.
Old 10-08-2008, 22:53   #3
Av. Can DOĞANEL

Komisyonculuk için herhangi bir meslek odasına kayıt vs. gerekmemektedir. Esasen vekalet benzeri bir sözleşme olduğundan iki tarafın iradelerinin uyuşması ile akit kurulmuş olur. Aldığı ücretin kazanç olarak beyan edilip edilmemesi gibi hususlar kamu hukuku ile ilgili olup, gereğinde ödemeden sonra vergi dairesine ihbarda bulunularak beyan etmediği vergi için ceza alması sağlanabilir. Bunun ötesinde bu durumun özel hukuktaki alacağa bir tesiri yoktur. Bu nedenle anlatıldığı şekli ile karar doğrudur.
Old 15-08-2008, 10:20   #4
armani

Varsayılan komisyon

Eğer sizden komisyon talep eden kişiyle ,Sözkonusu yeri size gösterdiğine dair herhangi bir yazılı sözleşme ,belge imzalamadıysanız yasal hiçbir hak talep edemez.Sizin ona borçlu olduğunuza dair elinde bir belge olması gerekir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi