Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

anlaşmalı boşanma / tebligat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2012, 21:42   #1
Konuk

Varsayılan anlaşmalı boşanma / tebligat

iyi akşamlar.Ben 1 ay kadar önce anlaşmalı olarak boşandım boşanma ilamınıda yeni aldım bir ay sonra alın demişlerdi. Karşı taraf henüz almamış.Kendisi ile görüşmüyorum tebligat gönderilmesini istedim( davacı benim ) sonuçlanmasının bir-bir bucuk ay kadar sürebileceğini söylediler.Adrese tebligat gönderilecekmiş cevap beklenecekmiş.Ancak karşı taraf adresinde bulunmaz ise ve boşanma ilamını almazsa davaya ne olur ben bu bir ay sonunda yinede boşanmış sayılırmıyım dava kesinleşirmi?Birde protokolde bana verilmesi gereken bir miktar para vardı sanırım bunu ödemekten kaçıyor.Ben bununla ilgili icra takibi davası mı açmalıyım eğer böyle bir dava açmam gerekiyorsa bunu ne zaman yapmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Old 20-11-2012, 05:29   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
iyi akşamlar.Ben 1 ay kadar önce anlaşmalı olarak boşandım boşanma ilamınıda yeni aldım bir ay sonra alın demişlerdi. Karşı taraf henüz almamış.Kendisi ile görüşmüyorum tebligat gönderilmesini istedim( davacı benim ) sonuçlanmasının bir-bir bucuk ay kadar sürebileceğini söylediler.Adrese tebligat gönderilecekmiş cevap beklenecekmiş.Ancak karşı taraf adresinde bulunmaz ise ve boşanma ilamını almazsa davaya ne olur ben bu bir ay sonunda yinede boşanmış sayılırmıyım dava kesinleşirmi?Birde protokolde bana verilmesi gereken bir miktar para vardı sanırım bunu ödemekten kaçıyor.Ben bununla ilgili icra takibi davası mı açmalıyım eğer böyle bir dava açmam gerekiyorsa bunu ne zaman yapmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Sayın konuk,
Kararın size olduğu gibi karşı tarafa da tebliğ edilmesi gerekir. Tebliğden itibaren 15 gün içinde temyiz etme hakkı vardır. Temyiz etmezse kesinleşir, ederse Yargıtay kararını beklemeniz gerekir. Kararda belirlenen tazminatı alabilmek için, karar kesinleştikten sonra icra takibi yapabilirsiniz. Bir avukattan hukuki yardım almanız, hak kaybına uğramanızı önler, alacağınızı almanızı kolaylaştırır.
Old 20-11-2012, 10:26   #3
Konuk

Teşekkür ederim ama kendisine tebliğ edilmesi gerekiyor biliyorum ama almaya gitmezse boşanma ilamını o zaman prosedür nasıl işler...Sadece benim almış olmam 15 günlük temyiz süresini başlatmış olmuyor sanırım...bu arada benim yapmam gereken herhangi bir şey var mı?
Old 20-11-2012, 10:31   #4
Konuk

benim gibi kararın onada tebliğ edilmesi gerektiğini biliyorum ama kararı almazsa...Sadece benim almam 15 günlük tebliğ süresini başlatırmı...Almaması durumunda prosedür nasıl işler benim yapmam gereken herhangi birşey var mı? Bu arada bana vermesi gereken para tazminat değil tazminat falan istemedim kolayca boşanabilmek için ...Ortak arabamızın satışından benim almam gereken miktar...
Old 20-11-2012, 17:14   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Teşekkür ederim ama kendisine tebliğ edilmesi gerekiyor biliyorum ama almaya gitmezse boşanma ilamını o zaman prosedür nasıl işler...Sadece benim almış olmam 15 günlük temyiz süresini başlatmış olmuyor sanırım...bu arada benim yapmam gereken herhangi bir şey var mı?

Alıntı:
Yazan Konuk
benim gibi kararın onada tebliğ edilmesi gerektiğini biliyorum ama kararı almazsa...Sadece benim almam 15 günlük tebliğ süresini başlatırmı...Almaması durumunda prosedür nasıl işler benim yapmam gereken herhangi birşey var mı? Bu arada bana vermesi gereken para tazminat değil tazminat falan istemedim kolayca boşanabilmek için ...Ortak arabamızın satışından benim almam gereken miktar...

Sayın konuk,
Tebligat posta aracılığı ile yapılır. Kararda yazılı adresinde kayıtlı ise, evde olmasa bile muhtara bırakılarak tebligat yapılır.
Sizin kararı almanız, sizin açınızdan temyiz süresini başlatır.
Yapmanız gereken sadece dosyada gider avansı kalmamışsa tebligat masrafını mahkemeye vermektir.
Protokolde yer alan ve mahkeme kararına da geçen miktar, nedeni ne olursa olsun size ödenmelidir. Ödenmemesi halinde icra yolu ile tahsil edilebilir.
Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almak yararınıza olacaktır.
Old 20-11-2012, 19:40   #6
Konuk

Teşekkür ederim...Ama ikamet adresini değiştirmemiş sanırım...Ancak kararda ki adresi ailesinin adresi tebligat oraya yapılacak sanırım...Peki o adreste bulunamamaları durumunda ne olur taşınma vs. gibi bir durum olmuşsa...Yine muhtarlığa bırakılır ve tebligat yapılmış sayılır mı?
Old 14-12-2012, 21:41   #7
zgrkbl

Bu durumda da tebligat yapılmış sayılır. Temyiz süresi ise tebligatın muhtara teslimi tarihinden itibaren başlar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi