Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İŞe İade Kararinin KesİnleŞmeden Sonra İŞverene TeblİĞ Edİlememesİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2009, 19:00   #1
ayrıntıcı

Varsayılan İŞe İade Kararinin KesİnleŞmeden Sonra İŞverene TeblİĞ Edİlememesİ

Kazandığım bir işe iade davası kesinleştikten 10 gün içinde işverene işçiyi işe başlatması için noter aracılığı ile ihtar gönderdim ancak tebliğ edilemedi işverenin başka bir adresini daha buldum ona da tebliğ edilemedi.sorum şu
1) tebliğ imkansızlığı nedeniyle 10 günlük süre geçmiş olduğu için herhangi bir hak kaybı olur mu?
2) İşe iade ile ilgili ihtarı bir türlü tebliğ ettiremiyorum noter 35. Maddeye göre de tebligat yapmıyor. Acaba icra takibi yolu ile işe iadesini talep edebilir miyim? Bu icra takibinde de tebligat yapamazsam 35. Maddeye göre tebligat yapabilir miyim?
3) veya tebliğ için başkaca çözüm yolları var mıdır?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Old 30-12-2009, 22:45   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan ayrıntıcı
KazandiĞim Bİr İŞe İade Davasi KesİnleŞtİkten 10 GÜn İÇİnde İŞverene İŞÇİyİ İŞe BaŞlatmasi İÇİn Noter AraciliĞi İle İhtar GÖnderdİm Ancak TeblİĞ Edİlemedİ İŞverenİn BaŞka Bİr Adresİnİ Daha Buldum Onada TeblİĞ Edİlemedİ.sorum Şu
1) TeblİĞ İmkansizliĞi Nedenİyle 10 GÜnlÜk SÜre GeÇmİŞ OlduĞu İÇİn Herhangİb Bİr Hak Kaybi Olurmu
2) İŞe İade İle İlgİlİ İhtari Bİr TÜrlÜ TeblİĞ Ettİremİyorum Noter 35. Maddeye GÖre De Teblİgat Yapmiyor.acaba İcra Takİbİ Yolu İle İŞe İadesİnİ Talep Edebİlİrmİyİm Bu İcra Takİbİnde De Teblİga Yapamazsam 35. Maddeye GÖre Teblİgat Yapabİlİrmİyİm
3) Veya TeblİĞ İÇİn BaŞkaca ÇÖzÜm Yollari Varmidir
Cevaplariiniz İÇİn Şİmdİden TeŞekkÜrler

Öncelikle şunu belirtelim ki; 10 iş günü içerisinde ihtar gönderdiğiniz için hak kaybınız olmayacaktır. Süresi içinde iradenizi açığa vurmuş olmanız yeterlidir. Tebligattaki gecikmeler dikkate alınmaz.

Ancak, işçinin işe başlatma yükümlülüğünün doğması için, sizin başvuruyu yapabilmeniz şart. Kanun işçinin başvurmasını şart koşmuş ama bu başvurunun şekliyle ilgili bir düzenleme yapmamış. Başvuru şahsen de yapılabilir, noter kanalıyla da, mektupla da, e-maille de... Önemli olan ispat edebilmek.

Bu konuda İş Kanunu 109. madde de yol gösterici olabilir:

MADDE 109. - Bu Kanunda öngörülen bildirimlerin ilgiliye yazılı olarak ve imza karşılığında yapılması gerekir. Bildirim yapılan kişi bunu imzalamazsa, durum o yerde tutanakla tespit edilir. Ancak, 7201 sayılı Kanun kapsamına giren tebligat anılan Kanun hükümlerine göre yapılır.

Saygılar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi