Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Bir hukuk mücadelesi..!

Yanıt
Old 28-05-2006, 11:31   #1
NİLGÜN SEYMEN

Karar Bir hukuk mücadelesi..!

Kalın puntalarla.. yazıyorum..gözönünde olabilirliği açısından..

Bundan 10 yıl önceleri../-annemin erkek kardeşi<kendisi fiilen DAYIM>olur ama akraba gibi davranamadığı içindir ki bu sıfatı maalesef kullanamamaktayım..

3 hisseli birtakım mülkleri anneannemin rahatsızlığını fırsat sayarak ipoteğine almakta müthiş kararlı,TEYZEMİN O DÖNEMDE acil nakit paraya muhtaç olduğunu kavrayarak,avına saldıran kartal gibi üzerine atlayarak mülkün 3 te ikisini cüzi bir rakamla eline almıştı..
Her hafta tehditkar söylemlerle kapımıza gelerek annem ve babamla şiddetli dialoglar yapar ve ardına bakmadan giderdi -red- cevabıyla..
IRGANDI KÖPRÜSÜNÜN kıyısında şshsne bir ahşap ev..dış yüzeyden daracık bir kulübe gibi duruyor ama dere boyu arka cephesinde,sol yanındaki,şu an mülkiyeti arkadaşım İNCİ<TATVERENLERİN VARİSLERİNDEN-KAFKAS PASTAHANELERİ.>4 katlı bu binanın da arka cephesi tamamıyle bize ait bu ahşap binaya dahildi..

Neyse dışardan bakıldığında ufacık delme çatma ufacık kulübe gibi olan ama derinliği sınırları aşan bu arsanın planları çizdirilmiş..,mimar ve müteahitleri tasarlanmış..herşey tamam..ama anacığım baba hatıram diyor..satmamakta direniyor..

Annemin erkek kardeşi olan zat-ben bilirim bu evi söke söke almayı diyerek bağırarak geldi birgün kapımıza..
Bursadan av.......... BEYEFENDİYİ DE TUTMUŞ..
izale-i şuu davası açılmış..

Buraya kadar herşey siz hukukçulara göre yasal öyle değil midir..?
Dün sohbet köşesinde bununla ilgili konuşmaya çalıştığımda..
3.şahıs..belli oldu gibi alaylı bir tonlamayla karşılandım hukuk öğrencileri arasında..onlar ben sohbete katıldığımda
mal bölünmesi ve padaşlık mevzuatını konuşmaktaydılar..

tartıştıkları konu da aynı 3 hisseli bir mülkün paylaşımı olduğu için konuya katıldım ama nazik karşılanmadm diyebilirimkeşke hiç katılmasaydım aralarına..ve ben; ..teori ile pratiğin asla örtüşmediğini anlatarak çıkmak zorunda kaldım aralarından..
Neyse konumuza dönelim..,eve bir zarf geldi dava açılmış..,bizim dayı bey cüzdanındaki şişkinliğe dayanarak ihaleye girdi ve -FAHİŞ BİR RAKAMLA-aldı evi annemin elinden..

Tabi kanunun esnemesi diyenler var yine aranızda..
Hangi esnemedir ya!Kredi kartları olanlara esneyen,o dönemdeki portföyü uygun olmayan garibanlara da -YAY-gibi geriliveren /ZENGİNİN YANINDA/yeralan bir anayasa..

Kahretsin böyle anlayışa..kahretsin..Evde şerit metrelerle
ölçümler yapılırken annemin tansiyonu hat safhada yere düştü düşecek..,koluna girdim..
-Üzülme anacığım dedim..
Dayı bey oturmuş duvarın kıyısına yakmış bir cigara ..,dumanını anacığımın tam ortasına üfürerek bağırmakta..

Ablaaa ablaaa!şeriatin kestiği parmak kanamaz..!
Orada devlet oydu bunu hissettim..
Adalet ve yasalar da oydu..

Anacığım zayıf bir ses tonuyle yanıtladı..olsun kardeşim ama ben sana bu toprağı helal etmeyeceğim..bana verdin3-5 kuruş para..
ne ev alabilirim o parayla ne araba..yazıklar olsun sana..

Neyse o dönemde anneannem hasta,MAKSEMDE BAŞÇI İBRAHİM MAHALLESİ OKUL SOKAK DA 450.METREKARE DE AYRI BİR MÜLK DE VAR..

Aynı av............ hazretleri yine tutulmuş..,
anneannemden vekaletler alınmış..,
2. eve de saldırı var..YAPAMAMIŞLAR-
Niçin o 2. mülk anneannemin anacığından miras,ve anneannem tek evlat olduğu için
ZEHRA DÖLCEL
adından ÜLFET DÜVENCİOĞLU adına tescil edilmediğinden dolayı,eve bir sabotajda bulunamadılar..galiba bu ilahi adalet..

Sonra bir komplo daha HEM TEYZE HEM AMCAOĞLU OLAN yalçın seymen..,av............ TUTARAK aynı işi denemiş ve başaramamış..bu arada zavallı anneannem dayı bey ile teyze oğlu arasında top gibi evden eve atılıp durmakta..

Hani ben seni daha iyi bakarım anne..gibilerden olay farklı ama..iş..maksem başçıibrahim mah.okul çıkmazında mevcut eve el koymak..elde 2 sahtekar vekalet..vaatlerle alınan..

O iki avukata da bu akrabalara da ne demeli..bilemiyorum şu an..

Neyse tam bu 2 açık göz evi aralarında çekişip dururken anneannem kahrında ölüverdi...
Bu arada annem hiçbir surette anneannemi asla görememekte..

Olay ve komplolar çöktü tabi,ırgandı köprüsündeki ev 3 katlı lüx bir villaya dönüştü..
DAYI BEY ..aniden onkolojiye yatırıldı ve çok kısa bir süre içinde akciğer kanserinden büyük ızdıraplar çekerek vefat etti..
Başucunda annem vardı yine..gözyaşları içinde..ERHAN..kardeşim ölme neolur canım kardeşim diye hıçkıra hıçkıra ağlayan..

Ardından amcamın vefatı arkasından amcam ile babam arasında 2 hisse olan incirli cad.yer alan bir köşe dükkan
HEM TEYZE HEM AMCAOĞLU OLAN SN.YALÇIN SEYMEN TARAFINDAN YİNE İZALE.İ ŞUU davası açılarak elimizden komik bir rakam ile alınıverdi..

Ben dedim ki ;..ev alalım yine..2 bölük pörçük para..ırgandı dan anacığımın evi+dükkanın parası babamında azıcık birikmişi var garibimin..;Namazgah ıhlamur sokakta KUŞ KAFESİ KADARufacık bir dairecik alabildik o 2 parayla..
Ah..ah..ben bunları da yaşadım..
Bu gün o ev -maksemdeki ..hala daha durmakta ..3 hisse..
Kimbilir hangi akrabam..!YENİ BİR izale-i şuu Davası açacak ve onu da bedavaya kapatacak..
ADALET VAR YA...!

PARASI OLAN VE CÜZDANI ŞİŞKİN HERHANGİ bir akrabam.. esnemiş ama fazlaca esnemiş yasalardan yola çıkarak..!o mülkü de bizden çalacak..ama ne zaman..meçhuldür o tarih..!

Bugün NAMAZGAH'ta 3 daire ve şu an oturduğum müstakil ev var.BABAMDAN KALAN...annem sağ;
2 kardeşiz..ben asla ablacığıma -izale-i şuu davası açarak onu dolandırmayı falan tasarlamıyorum..
Ama o bunu yaparsa şayet hiç düşünmeksizin bir kalemde onu da silerim..bundan eminim..o moloz yığınlarından alacağını gasp yolu ile fazlasıyle alır ama kardeşliğini de yok sayar..
Ayrıca ben mal meraklısı değilim..acziyetin ve köşeye sıkıştırılıvermenin karşısındayım..

NİLGÜN ÇAKICI
Sevgiyle kalınız..

NOT;
Yaşamın gerçek yüzü ve de madalyonun gerçek yüzü;
o kalın kitapların sayfalarında değil ,pratikte böyle dramlarda yer alıveriyor..

=YARGIYA VE DE ADALETE KÜS OLAN SADE BİR VATANDAŞIM ARTIK..!

teori+pratik=0....koskoca bir sıfır..
28.05.2006
12.31
pazar
Old 29-05-2006, 09:29   #2
NİLGÜN SEYMEN

Karar 2. konu..

Ben -KREDİ KARTLARI ve MALİ LİMİTİ yüksek olandan değil //-adil bir pay dağıtımından yana olmasını dilerdim YARGI SİSTEMİ' nin..

Niçin ;..paydaşlardan maddi durumu yetersiz olanlar, mağdur bir pozisyonda ..ayrılmak zorunda kalıyor adliye karidorlarından..?
Bunu; yaşayan anlayabilir ancak..üst üste 3 menkul ,elimizden ,-kanun yolu ile -alındı..
Bu konumda<< -izale-i şuyuu>> adı altındaki davanın başka bir kimliği olduğunu düşünüyorum....GASP DAVASI desem bana hiçkimsenin itiraz hakkı olamaz ..buna yaşamış olduğum o savunmasız süreç bunu kanıtlamış oldu..
PARAN VARSA EĞER ..DEVLET DE SENSİN..ADALET DE...!
NOT;
Bu cümle hiçbir siyasi ideolojiyi savunularak yazılmamıştır..Lütfen farklı anlamlar çıkarılmasın..Ben sadece bunu canlı canlı yaşadığım için bu denli emin olarak bu sütunlarda yüreğimdekileri sizlerle paylaşıyorum..Evet ters giden ve başaşağı olan bir sistemi reformize edecek olan yine siz HUKUKÇULARSINIZ..Buna güvenerek aranızdayım..
Old 30-05-2006, 10:13   #3
NİLGÜN SEYMEN

Karar çözüm=..O

Ben bu yazdıklarıma bir ses gelir diye düşünmüştüm..demek ki korkulan ,düşüncelerin duyulabilir bir ses ile konuşalamayacağı bir ülke haline geldik..

HİÇBİR SES .............GELMEDİ..GELEMEDİ...!................ ......
Herkes memnun bu başaşağı yürüyen tek alternatifi-BOL PARASI OLANIN YANINDA olabilen yargı mekanızmasnı konuşamıyoruz bile..

DEĞİL Kİ DÜZELTİP DEĞİŞTİRMEK...
KONUŞAMIYORUZ BİLE...

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..!

Alamadığım yanıtlar için herbirinize .. AYRI AYRI..TEŞEKKÜRLER.

BURSA
30.05.2006/11.11
Old 30-05-2006, 10:36   #4
ANTEPLİ

nilgün hanım sizlere katılmamak mümkün değil.ancak hukuk kuralları düzenlenirken dayınız gibi kişiler değil de hukuka ve toplum kurallarına uygun ahlaki ve kültürle yönden gelişmiş insanlar düşünülerek ve insanların hukuka ve toplum örf ve adetlerine saygılı olacağı kanaatiyle düzenleme yapıldığı görüşündeyim.Ancak bizim toplumumuzun alt kültürel yapısı dejenere olduğu için yasaları ve hukuk kurallarını ekonomik yapıya endeksli hale çevirmişiz.Ancak avukat arkadaşların bunda kusuru yok çünkü geçim dünyası.saygılar
Old 30-05-2006, 14:28   #5
NİLGÜN SEYMEN

Karar Teşekkürler..

Yanıtınız..,MEMLEKETİMadliye karidorlarında vukuua gelen olası haksızlıkları izole edici mahiyette olmasa da..
tasarı ve uygulamalar..,-ALT KÜLTÜREL-baz da düşünülerek tasarlansaydı..,
bunlar olmazdı..

Nasıl önlenebilirdi..
1/-Paydaşlar akrabalık çerçevesinde satışı öngörülen mülkü aralarında payederken,daha reel bir rakam öngörülebilirdi..
2/-Temel üzerinden hak talebi şansı olmalıydı..mesela biz o arsaya bir daire yapabilmeliydik..
3/-Alım gücü yok diye hiçbir zaman üvey evlat muamelesi görmemeliydik..

Ben bu mağdurların ilki değildim..sonuncusu da olmayacağım bu kesin...
SAYGILAR..
Old 30-05-2006, 17:39   #6
Emin ERKILIÇ

Bu mesleğin vebalinin,sorumluluğunun büyük olduğuna inanmayan arkdaşlarım var...Tamam adalete hükmetmek için mesela hakim koltuğundasın da kanunları uygulamakla da mükellefsin...Ama neymiş önemli olan olabildiğince adil olmaya çalışmakmış,olabildiğince adil olunca haksızlık edilebiliyor maalesef bu kanunlarla.!Sana kim git hukuk oku dedi kim sana adalet duygusu o yüce değer 4 yılda kitaplardan öğrenilir dedi...
Old 31-05-2006, 16:04   #7
ANTEPLİ

AH nilgün hanım ah.şayet hukuk kuralları dediğiniz gibi belrilenmiş olsa idi,o zaman da kuralların içinden çıkılamayacak kadar çok kural olacak idi.çünkü herkesi memnun etmenin sosyal devlet anlaşıyışında ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.o zaman da dayınız hukuku beğenmeyecekti ama değilmi
Old 31-05-2006, 18:13   #8
NİLGÜN SEYMEN

Biliyorum ve artık bu sitede asla ve asla böyle tehlikeli konular açmayacağım..

İstikrar ve huzur için en kestirme yol=itaat
Dayak da yesen/malını da kaybetsen..susacaksın ki milletin huzuru kaçmasın..

BEN ÇOKTAN ÜMİDİMİ KESTİM..
Sosyal adaletten reformdan..Kim güçlüyse o kapar ve alır..
Bu konuda en son mesajımdır..
SAYGILAR..
31.05.2006/19.13
BURSA
Old 31-05-2006, 21:52   #9
irfan AYDIN

Varsayılan Küserek Hukuk Mücadelesi olmaz

Olmadı, Sayın Nilgün Hanım olmadı.:
Bu davranış biçiminiz(problemlerden kaçma)Size asla yakışmadı.
Evet bu ülkede yargı yerleri, adaleti gerçekleştirmek için değil,yasaları uygulamak için var.Bunda yasa uygulayıcıların zerre kadar suçu yok.Çünkü yargıçların görevi,yasaları ihlal etmek değil uygulamaktır.
Eğer Türkiye'de yargı yerlerinden adaletin gerçekleştirlmesini bekliyorsan ki bekliyorsunuz.Bu da sizin en doğal hakkınız.Bunun(Yargı yerlerinin adaleti gerçekleştirecek şekilde karar yada kararlar vermesinin) tek bir yolu vardır.O da ya kendin yada kendin gibi düşünenleri(Yargı yerlerinin adaleti sağlaması gerektiğine inanları) Türkiye Büyük Millet Meclisine taşımaktır.Yoksa küsüp gitmek değildir.
Şunu bilmeni isterim ki,Mahkemelerin bağımsız,yargıç ve savcılarının güvenceli olmasını isteyen, ama gerçekten isteyen bir kurum yada kuruluşa (Üniversiteler,siyasi partiler,barolar,hatta hakim ve savcılar ve HYSK üyeleri) bu güne kadar ben rastlamadım.Eğer böyle bir kuruluş olduğunu bilen da duyan varsa ve de o kuruluş bunun savunuculuğunu yaptığını söylüyorsa ben bu konuyu tartışmaya hazırım.
Sayın Nilgün Hanım, bence,Siz kalemi güçlü,beyni inanılmaz güzelliklerle dolu,yüreği insan savgisyle çarpan,yurdunun ve ulusunun mutluluk ve huzurunu isteyen T.C. nin çok değerli bir yurttaşısınız.Ayrıca sevgili elif Türk'ün de annesi, Sakın ha, Sizi anlayamayan,yada anlamak istemeyen kimselerin duruşuna aldanıp mücadeleyi bırakmayın,ben böyle bir davaranışı size asla yakıştıramam. Aksi takdirde,kendime olan inancımı yitiririm.Son olarak size de konuyla ilgili olamak üzere izniniz olursa küçük bir sitemim var. Oda şu keşke yazınız ailenizin sorunlarıyla ilgili olmasaydı.Ama bunun konunun özüyle asla ilgisi yok.Bu arada,söyleyenin adını ve sözün orjinalini hatırlayamamakla birlikte,yargı yerleri ve adaletle ilgili bir özlü sözün anlamını anımsatmak istedim. Düşnür,yargı yererini,bir eleğe suçlularıda bu elekten geçmeye çalışan objelere benzetiyor. Güçlü olanlar (Malen ve fiziken )eleği delip geçerken zayıf olanlar ise bu eleğe takılıveriyorlar.
Yine bir düşünür tarafından:
a)Taraflarının ikisi de zengin olan davalarla ilgili yargılama sonunda davaların genellikle anlaşmayla sonuçlandığı;
b)Taraflarından biri güçlü(Maddi ve manevi)diğeri zayıf olan davalarla ilgili yargılama sonunda ise davanın genellikle güçlünün lehine sonuçlandığı;
c)Davanın taraflarından ikisi de fakirse,yargılama sonunda adaletin gerçekleştiği;söylenmektedir.
Sn,Nilgün Hanım efendi.Yukarıya aktardığım bu özlü sözlerde sizi doğrulamaktadır.Başkalarının ne dediğinden yada ne düşündüğünden çok gerçekler rehberiniz olmalıdır.
Daha nice coşkulu,içten ve suya sabuna dokunan türden yazılarınızı bekliyoruz.
Saygı ve Sevgilerimle.İrfan AYDIN
Old 01-06-2006, 02:45   #10
NİLGÜN SEYMEN

Karar Teşekkürler

Eminim bu yanıtınız benim gelecekteki karar ve mücadelemde bir yol haritası niteliğinde daima yanıbaşımda varolacaktır..

DOSTLAR YILDIZLAR GİBİDİRLER..
EN KARANLIKLARDA BİLE IŞIL IŞIL PARLAYAN..

Sevgiyle kalınız..
01.06.2006/03.44
Old 01-06-2006, 12:05   #11
NİLGÜN SEYMEN

Karar Biraz da BAŞARI...!

Halen şu anda ikamet ettiğim ev de amcam ve babam arasında1/2 hisseli tapu idi...Yine içimde derin bir korku ve panik..bundan 7 yıl öncesi..

Bu sefer ben açtım davayı..İZALE-İ ŞUYUU..tapu müşterek tapu olmaktan çıkarılıp bağımsız hale nasıl getirilir..
Ev Yeşil ticaret borsası ilköğretim okulunun tam karşısında..
muattabım yine amcaoğlum...

Bursa Belediyesi Fen İşlerine başvurdum..en üst makamdan..isim vermiyorum..-YASAK-! attım önüne yitirilen mallarla ilgili kararları..
-KURTARIN BENİ..dedim..

Sağolsun..bir mimar önerdi 3,5 yıllık bir yargı sürecinde..
BERLiN DUVARIMIZI çektik ve ..,tapumuz ayrıldı..
Ev 2 cepheli..arka sokağı dere çıkmazına ön cephesi okula bakar..
350 metrekare..
Ölçüldü..kararlaştırıldı..belki 3 paydaş olsaydık bu da olamazdı..

Biraz da başarı..
Hep kaybedecek değiliz ya..

01.06.2006
13.05
Old 01-06-2006, 12:35   #12
Av.Duygu Keleş

Geçmişe dönseniz tekrar hukuk uygulayıcısı olurmuydunuz konulu forumda da bunu yinelemiştim ve tekrar dile getirmek istiyorum:
Bir avukat olarak üzülerek söyleyebiliirm ki biz hukuku uygulayamıyoruz.Bizce maalesef bizi tutan müvekkil kimse adalet ondan yana sanık vekili isek duruşmada kendimizi paralıyoruz masumdur delillerimiz şudur diye;mağdur vekili isek mağduruz zararımız şudur diye.Ama bunun sebebi ne inanın bunu bende bilmiyorum.Belki de bizi parası ile emrine aldığını düşünen müvekkillerin telkinleri , belki de hiç bir hukuk düzeninde yer almayan boşluklar nedeniyledir.
Türk Hukuk tarihi gösteriyorki bizim başlangıçtan beri hukuk sistemimiz yabancı ülkelerin kanunlkarından etkilenerek yaratılmış ve güya bizim sosyal,kültürel şartlarımıza uyarlanmış,ozamanki meclisin ideolojisine göre değiştirilmiş ve önümüze koyulmuştur.Üzerinde bu kadar oynanmış bir yasadan ne beklenilebilir ki.
Fakültede Türk Hukuk Tarihi dersi hocamızın ilk ders ilk söylediği cümle Şu idi.TÜRK HUKUK TARİHİNİN ANAVATI ALMANYADIR:EĞER MASTER YAPMAK İSTİYORSANIZ ORAYA GİDİN.Madem bu hukuk Türk Hukuku ALMANYADA ne işimiz var ve neden anavatan.
Kısaca şunu söylemek istiyorum üzerinde bu kadar oynanan,yabancı ülke kanunlarının etkisinden kurtulamayan,uygulamada yeralan boşluklar nedeniyle tutabilenin istediği kadar esnetebileceği bir kanun sizide mağdur eder ve avukatlar olarak birgün bizide mağdur eder.

SAYGILARIMLA.....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi