Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

avukat gibi görünmek.:)

Yanıt
Old 21-07-2011, 17:41   #1
av.eduss

Varsayılan avukat gibi görünmek.:)

Yeni tanıştığım insanlarla sıkça yaşadığım diyalog:

-AAAAA HİİÇ AVUKATA BENZEMİYORSUNUZZ??
-neden?avukat neye benzer ki?
-NE BİLEYİM İŞTE GÜLEÇ BİR İNSANSINIZ, BİDE GENÇSİNİZ DE (..gülüşmeler..)
-E gencim zaten????%% ayrıca şu anda bir ev gezmesindeyiz?somurtmammı lazım ??
-YOK ÖYLE DEMEK İSTEMEDİM CANIMMMM..(..ortam gerginleşmesi,örnek verme teşebbüsleri..).

staj bitince ilk bi kaç yıl rahatsızlık veriyordu bu diyaloglar..sürekli döpiyes diyip, gözlük takmak hatta pipo içme isteği uyanıyordu içimde.bir yandan da diyordum ki "sabret" geçecek..Ama 6.yılımdayım hala geçmedi?? bir avukat gibi görünmek nedir? benim çevremdeki avukatlar hep benim gibi? sizler nasıl görünüyorsunuz ?? nasıl görünmemiz gerekiyor..?
Old 21-07-2011, 18:28   #2
Av. Hakan VARAN

yok öyle artık eskisi gibi somurtkan ciddi göbekli portleri, genç dinamik güleryüzlü bakımlı ve şık avukatlar olmak gerekiyor. en azından ben öyleyim))
nasıl göründüğümüzden çok neler yaptığımız ön planda daha çok. ne demiş megastar "başkası olma kendin ol"...saygılar
Old 21-07-2011, 22:45   #3
carlito

Bu bakış acısı genelde varolan bir durum ama zamanla daha sonra alışıyorlar.o zaman pratik zeka ve hukuk bilginiz on plana çıkıyor.problemleri çözebilme kabiliyetinize bakıyorlar..
Old 21-07-2011, 22:58   #4
Gemici

Alıntı:
Bu bakış acısı genelde varolan bir durum ama zamanla daha sonra alışıyorlar.o zaman pratik zeka ve hukuk bilginiz on plana çıkıyor.problemleri çözebilme kabiliyetinize bakıyorlar..

Kim neye alışıyor Sayın carlito?
Avukat mı kendisinin avukata benzetilmemesine?
Vatandaş mı avukatın kafasındaki avukat tipine benzemediğine?
Avukat nasıl olmalı konusu THS de bir hayli tartışılmıştı.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=41658

Saygılarımla
Old 21-07-2011, 23:33   #5
Av.Nevra Öksüz

"..." gibi görünmek; "..." gibi görünmediğiniz söylendiğinde alınmak/kızmak/yadırgamak... "..." gibi görünmenin ne şekilde olacağını bilmeyi istemek ve belki de bilip öyle davranmaya/yaşamaya/görünmeye çalışmak... Neden?
Old 22-07-2011, 08:12   #6
Özgür Kınay

Dünya değişiyor, küçülüyor, her şey küreselleşiyor...
Avukatların da değişmesi kaçınılmaz. Daha geniş vizyonlu, dünya vatandaşı, daha kendine güvenli, egolarıyla daha kolay başa çıkabilen avukatlar var artık.
Artık avukatlık (benim gibi birçok kişi için) sahip olunan bir çok üstün vasıftan sadece biri olarak görülüyor.
Durum böyle olunca daha çağın gereklerine uyan, daha iyi eğlenen, daha temiz ve dinamik avukatlar ortaya çıkıyor. Bu da hukuk çalışanlarını bilmeyen, "Keşke biraz daha okusaydın da hakim olsaydın" diyen; yada "Şimdi sen devletten mi maaş oluyorsun avukatken?" diyen bir toplumda yadırganıyor.
Göbekli insanlar, göbekli avukatlar görmek istiyorlar. Oysa biz de artık Avrupa'daki, ABD'deki avukatlar gibi olmak istiyoruz.
Bkz. How I Met Your Mother : Marshall Eriksson
Old 22-07-2011, 09:15   #7
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan Özgür Kınay
Dünya değişiyor, küçülüyor, her şey küreselleşiyor...
Avukatların da değişmesi kaçınılmaz. Daha geniş vizyonlu, dünya vatandaşı, daha kendine güvenli, egolarıyla daha kolay başa çıkabilen avukatlar var artık.
Artık avukatlık (benim gibi birçok kişi için) sahip olunan bir çok üstün vasıftan sadece biri olarak görülüyor.
Durum böyle olunca daha çağın gereklerine uyan, daha iyi eğlenen, daha temiz ve dinamik avukatlar ortaya çıkıyor. Bu da hukuk çalışanlarını bilmeyen, "Keşke biraz daha okusaydın da hakim olsaydın" diyen; yada "Şimdi sen devletten mi maaş oluyorsun avukatken?" diyen bir toplumda yadırganıyor.
Göbekli insanlar, göbekli avukatlar görmek istiyorlar. Oysa biz de artık Avrupa'daki, ABD'deki avukatlar gibi olmak istiyoruz.
Bkz. How I Met Your Mother : Marshall Eriksson

sanırım bir taksiciydi... avukat olduğumu söylediğimde... sırtınızı devlete dayamışsınız memur olmakla iyi yapmışsızın demişti
Old 22-07-2011, 11:14   #8
çiçek abbas

Hukuk fakültesini 20 yıl filan mı zannediyorlar nedir?. Avukat olduysan haliyle kırkını devirmiş olman gerek sanki. Tabi bir de göbek olacak ve altın kol saati

Aynı dertten ben de muzdaribim. O yüzden yeni tanıştıklarımla meslekle ilgili diyaloğa girmemeye çalışıyorum. Bizim milletimiz hem doktor, hem spor yorumcusu, hem avukat, hem başbakan olduğu için illaki her konuda söyleyeceği bir şeyler oluyor.
Zaten mesleki olarak bir faydanız dokunabilecek olan kişi ayak üstü, yada konuşma arasında kendi hukuki sorununu paylaşmıyor.

Büroya geldiklerinde de deplasmanda oldukları için yaşı yada kilo ve altın saat meselesini fazla yadırgamıyorlar
Old 22-07-2011, 12:19   #9
Av.Selim Balku

Bir görüşme öncesi, konuya hazırlanmıştım, her tarafımdan bilgi fışkırıyordu, tıraş olmuştum, kredi kartına 12 taksitle pahalı bir gömlek ve çakma bir kravat satın almıştım.

Hani siz görseydiniz diyecektiniz ki, işte tam avukat gibi görünüyor...

Aday geldi, herşey mükkemmel geçti, diksiyonum, konuya hakimiyetim, olay kavrayışım, güven verişim çok iyiydi.

Vekaleti ertesi gün getireceğini söyledi.

İşi yüzde yüz aldığımı sanmıştım; ta ki, müvekkil adayının o akşam beni durakta otobüs beklediğimi görene kadar...

Bu olaydan şunu çıkardım, olduğum gibi görünmeliydim, zaten sonra göründüğüm gibi olacaktım...

Kolay Gelsin...
Old 22-07-2011, 14:18   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Bir görüşme öncesi, konuya hazırlanmıştım, her tarafımdan bilgi fışkırıyordu, tıraş olmuştum, kredi kartına 12 taksitle pahalı bir gömlek ve çakma bir kravat satın almıştım.

Hani siz görseydiniz diyecektiniz ki, işte tam avukat gibi görünüyor...

Aday geldi, herşey mükkemmel geçti, diksiyonum, konuya hakimiyetim, olay kavrayışım, güven verişim çok iyiydi.

Vekaleti ertesi gün getireceğini söyledi.

İşi yüzde yüz aldığımı sanmıştım; ta ki, müvekkil adayının o akşam beni durakta otobüs beklediğimi görene kadar...

Bu olaydan şunu çıkardım, olduğum gibi görünmeliydim zaten sonra göründüğüm gibi olacaktım...

Kolay Gelsin...

Nokta.
Old 22-07-2011, 15:56   #11
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Benzer dialoglarla ben de karşılaştım.Yadırgamadım,yadırgamıyorum da.Televizyonda kilolu diyetisyenleri görünce direk kanalı değiştiriyorum.Bu benim önyargım
Bir kesim iyi avukatlığı malvarlığıyla,kıyafetle vs değerlendiriyor.O da onların önyargısı

Zamanla gerçekler zaten ortaya çıkıyor...
Old 23-07-2011, 07:17   #13
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Avukat yazın kravat takmalı mı ?
Kendimden örnek vereyim: Genellikle çok sıcak ve nemli hava nedeniyle yazın kravat takmıyorum. Eğer kravatı tercih edersem daha sinirli oluyor (bunalttığı için) ve şık görüntü veren bir aksesuarın avantajlarını dezavantaja çevirmiş oluyorum.
Old 23-07-2011, 10:38   #14
Gemici

Alıntı:
Yazan tiryakim
Avukat yazın kravat takmalı mı ?

Avukatların kılık ve kıyafeti konusunu THS'de bir hayli tartışıldı:

1.Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuki İncelemeler Kütüphanesi > Hukuki Çalışmalar:
MESLEK KURALLARINDA AVUKATLARIN RESMİ KILIĞI

Av.M.Lamih ÇELİK
Şanlıurfa Belediyesi Hukuk İşleri Müd.V.
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_366.htm

2.Duruşmada Kravat Takmak Zorunlu Mu
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15441

3.Avukatlar Kılık Kıyafet
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15441

4.Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Konumuz : Hukukçular Avukatin Resmi Kılık Ve Kıyafeti
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=10242

Saygılarımla
Old 24-07-2011, 13:29   #15
hukukkızı

Avukat gibi görünmenin bir diğer boyutu da aile tarafından bu statünün kabullenmesi olsa gerek

Yeni mezun olmuş bir kız çocuğu ailesinin gözünde hala sadece bir kız çocuğu Daha kendi ailemi İstanbul'da staj yapmaya ikna edememişsem diğer insanları ve yargı makamlarını nasıl ikna edeceğim,umutsuzum imdat

Burada sevgili aileme seslenmek istiyorum,avukat gibi görünmek ve kabul edilmek için daha ne yapayım,hiç gülmeyeyim,sürekli oturup kitap mı karıştırayım,gözlüklerimin numarasını biraz daha mı büyüteyim
Old 25-07-2011, 15:47   #16
Selma1375

Varsayılan Ne yani Genç olmayan avukat olamıyor mu.

Alıntı:
Yazan Av. Hakan VARAN
yok öyle artık eskisi gibi somurtkan ciddi göbekli portleri, genç dinamik güleryüzlü bakımlı ve şık avukatlar olmak gerekiyor. en azından ben öyleyim))
nasıl göründüğümüzden çok neler yaptığımız ön planda daha çok. ne demiş megastar "
başkas olma kendin ol"...saygılar

Hakan Bey size göre bütün avukatlar genç olmalı ise yaşı ilerlemiş 50 leri devirmiş olanları ne olacak. Bir filmde görmüştüm Japonya'da yaşlanamış olan insanları bir dağa bırakıyorlardı. Sizin fikriniz ne acaba bu konuda. 70 yaşını geçen insanlar bir ülkkeyi yönetmeye talip oluyorlar da avukatlık mı yapamıyorlar. Avukatlık da tecrübe edinmek en büyük kazanç. Aldığın her davadan değişik bişey öğrenip, bişeyin farkına varıyorsun. Fakülteyi birincilikle de bitirsen, tecrübe olmadan avukatlık olmaz.
Old 26-07-2011, 10:15   #17
Av. Hakan VARAN

selma hanım sızın anlattığınız durum ile meslaktaşımızın açtığı konu çok farklı. siz olaya Jaopanya'dan bakmaktasınız biz ise bir adım ötemizden. burada tartışılan konu avukatların tecrübesi değil benim gibi yeni başlayan meslektşların dış görünüm itibari ile mesleğe yakıştırılmamaları.
ayrıca konu başlıklarımız da çok farklı biz avukat gibi görünmekten bahsediyoruz siz yaşlılar avukat olamaz mı diyorsunuz.. saygılar.
Old 26-07-2011, 13:02   #18
seyitsonmez

Konuyu açan meslektaşım bir daha görüş belirtmemiş, bir taş atıp kaçmış Sanırım anlatmak istediği başkaca birşey vardı, O şey de
Özgür Kınay'ın dediklerinin tam aksi duygularını içerir bir şeydi, eğer meslektaşım cevap yazarsa bende katılırım bu çok dilli mevzuya.

"Dünya değişiyor, küçülüyor, her şey küreselleşiyor...
Göbekli insanlar, göbekli avukatlar görmek istiyorlar. Oysa biz de artık Avrupa'daki, ABD'deki avukatlar gibi olmak istiyoruz."
Old 26-07-2011, 13:26   #19
av.eduss

evet özgür kınayın bahsettiği mevzu olayın diğer yüzü..o iş hayatında olması gerekenden bahsetmiş..şuna da katılıyorum:zamanla hukuk pratiğiniz herşeyin önüne geçiyor..ama benim bahsettim günlük hayattaki duruş..iş hayatındaki duruş,müvekkili etkileme ve zamanla sunduğun güven kavramları değil..sadece günlük hayat o kadar.Sadece görünüş değil konuşma da buna dahil..Örneğin aile meclisinde kuzeni ile ÜSTADIM diye konuşan avukat arkadaşlar görüyorum !Bense "ne yaptın bizim oğlan" diyaloğuna geçebiliyorum
Old 27-07-2011, 09:43   #20
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan av.eduss
Yeni tanıştığım insanlarla sıkça yaşadığım diyalog:

-AAAAA HİİÇ AVUKATA BENZEMİYORSUNUZZ??
-neden?avukat neye benzer ki?
-NE BİLEYİM İŞTE GÜLEÇ BİR İNSANSINIZ, BİDE GENÇSİNİZ DE (..gülüşmeler..)
-E gencim zaten????%% ayrıca şu anda bir ev gezmesindeyiz?somurtmammı lazım ??
-YOK ÖYLE DEMEK İSTEMEDİM CANIMMMM..(..ortam gerginleşmesi,örnek verme teşebbüsleri..).

staj bitince ilk bi kaç yıl rahatsızlık veriyordu bu diyaloglar..sürekli döpiyes diyip, gözlük takmak hatta pipo içme isteği uyanıyordu içimde.bir yandan da diyordum ki "sabret" geçecek..Ama 6.yılımdayım hala geçmedi?? bir avukat gibi görünmek nedir? benim çevremdeki avukatlar hep benim gibi? sizler nasıl görünüyorsunuz ?? nasıl görünmemiz gerekiyor..?

Aynı problemi ben de yaşıyorum.Sekiz yıllık avukatım çok genç göründüğüm,güleryüzlü ve mütavazi olduğum için avukata benzetilemiyorum.Sanırım böyle bir soruyu sorabilecek kapasitedeki kişinin sizin avukat olduğunuzu anlayabilmesi için sizi ev gezmelerinde dahi cübbeyle görmesi lazım.
Old 28-07-2011, 07:33   #21
Özgür Kınay

Aslında iş hayatıyla değil, doğrudan günlük hayatla bağlantılı yazmıştım hepsini.
Old 28-07-2011, 08:48   #22
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

9.00-17.30 avukat
17.30-... anne,eş,abla,çocuk,özlem...
Old 28-07-2011, 09:45   #23
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çolak
Aynı problemi ben de yaşıyorum.Sekiz yıllık avukatım çok genç göründüğüm,güleryüzlü ve mütavazi olduğum için avukata benzetilemiyorum.Sanırım böyle bir soruyu sorabilecek kapasitedeki kişinin sizin avukat olduğunuzu anlayabilmesi için sizi ev gezmelerinde dahi cübbeyle görmesi lazım.

benimse başıma bir çok kez geldi.... görünüşüme bakıp avukat mısın hakim misin diye soranlar oldu.... nerden anladınız dediğimde asık suratlı olduğumu ima eden cevaplar aldım gülsem mi ağlasam mı bilemedim
Old 28-07-2011, 14:09   #24
Matiz

hem genç hem stajyer avukat olarak benim durumumu varın siz düşünün.. insanların özellikle adliye çalışanlarının gözlerinden iş bilmez,çömez, vs gibi kelime gruplarını okuduktan sonra bir şeyler sormaya cesaret bile edememek, stajı naylon yapmak bu duruma düşmekten daha iyi olurdu belki
Old 05-09-2011, 15:33   #25
av.medine

Nedense herhangi bir konuda dahi görüş bildirdiğimde dahi avukatlık damarın tuttu diyorlar. Nasıl bir damar ki bu günlük hayatta bile peşini bırakmıyor. Bir ara avukatlık üslubundan kurtulmak için sorulan sorulara bile cevap vermemeye başladım. ama tabiki bu uzun sürmedi.
Ne menem bir meslekmiş ki bu günlük hayatta bile olaylara hukuk jargonundan yaklaşıyoruz ama farkında değiliz. Bazen zavallı mağdur şeklinde ağzımdan kelime dahi çıkabiliyor
Old 05-09-2011, 15:51   #26
iussy

Avukata hiç benzetilmedim, bundan sonra da benzetilir miyim hiç bilemiyorum.

Güvenlik görevlilerinden tutun da taksi şoförlerine, eş-dost ziyaretinde karşılaşılan/tanışılan insanlara kadar, pek çoğu avukata benzemediğimi söylediler.

Aslında bunun başıma geldiği her seferinde, eğlendiğimi fark ettim burada yazılarınları okurken.

Hiçbirimiz tek bir kalemden çıkma gibi olmak zorunda değiliz. Hepimizin şahsi özellikleri, zevkleri vs var ve bu doğrultuda yaşıyoruz. Nitekim hepimizin eşit ya da aynı olması gereken tek bir yer var, zaten orada da hepimiz cüppelerimizi giyiniyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi