Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Takİbİ

Yanıt
Old 04-09-2008, 11:59   #1
Av.Osman Yücel Önal

Varsayılan İcra Takİbİ

Merhabalar arkadaşlar bugün bir arkadaşima icra takibi gelmiş kendisi borçlu görünmekte dayanak ise araç bedeli olarak 100.000 ytl hesabina yatmiş olan parayi belirten temmuz 2006 tarihli bir dekont buna itiraz edeceğim ama bu dayanak yeterli mii sizce??? Başka bir savunma araci kullanmam mümkün mü???
Old 04-09-2008, 12:10   #3
advocatein

takip dayanağı belge nedir? bir de nokta kullanımında daha cömert olursanız belki daha net yanıtlar verebiliriz.
Old 04-09-2008, 12:54   #4
Av.Osman Yücel Önal

Arkadaşlar yanliş anlattim sanirim. Gelen takipte borç bedeli 118.000 ytl tabii işleyen faiziyle birlikte.borcun sebebi ise t.c. Ziraat bankasi adana/yağcami şubesinin 13.07.2006 tarihli araç bedeli olarak yatirilan 100.000 ytl tutarindaki banka dekontu benim sorum bu dekont icra hukuku açisindan geçerli belge mi.. İtiraz edeceğim bana yardim eder miiniz
Old 04-09-2008, 12:58   #5
Av.Cengiz Aladağ

İtiraz nedenleriniz nelerdir? Örneğin dekont sahte mi? Müvekkiliniz hesabına para yatırılmamış mı? Paranın verilmesinin başka bir nedeni mi var? Yoksa paa yatırılmış da müvekkiliniz parayı yatıran için araç alıp teslim mi etmiş? vb.

Banka şubesini bile yazmışsınız ama bu konularda bir açıklık yok. Nasıl yanıt verelim?
Old 04-09-2008, 15:05   #6
advocatein

Öncelikle bir ilamsız takip için dayanak belge olması gerekmediğini belirtmeliyim. Yasa dışı olmadığı müddetçe alacağı belgeleyecek her belge ilamsız icraya konu olabilir; hatta hiçbir belge olmayabilir de...

Diğer yandan alacaklının müvekkiliniz hesabına araç bedeli adı altında bir ödeme yaptığını anladım. Eğer dekontta böyle bir ibare varsa alacaklı borcun sebebi olarak sadece aralarındaki araç alış-verişini gösterebilir. (aracın teslim edilmemesi vs.) eğer böyle bir durum yoksa borca itiraz etmeniz yerinde olacaktır.
Anlayabildiğim kadarıyla böyle bir cevap verebildim. Eğer yanlış anlamışsam daha geniş bir açıklama yaparsanız daha doğru cevaplar verebiliriz.
Old 07-09-2008, 04:26   #7
salih kurnaz

Bence de bu kadar açıklaması yapılan soruya ancak bu kadar cevap verilebilir. tek diyebileceğim ilamsız takip her türlü belgeye dayalı olarak hatta belge olmasa bile takip açılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi