Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kocam beni ve 5 çocuğumu silmiş

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2014, 12:03   #1
Konuk

Varsayılan kocam beni ve 5 çocuğumu silmiş

Merhaba
Ben yaklaşık 30 yıldır evliyim; yaklaşık 1 yıldır kayınvalideme bakıyorum.
Bu sebepten dolayı eşimle tartıştık bana şiddet uyguladı ve 2 kızım ve beni evden göndermeye çalıştı. Ama biz gitmeyince annesini götürdü. Annesi evden gidince evde yemeğini suyunu ayırdı; eve bir kuruş bile vermiyor bütün gelirin anne ve kardeşine hafcıyor biz 5 çocukla ortada kaldım.
Bizle konuşmayı düşünmediğini ve bizi hayatından sildiğini söylüyor; araya kim girdiyse barıştırmak için kabul etmedi. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun?
Old 25-05-2014, 14:23   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin annesine bakma zaruretiniz olmamasına rağmen eşinizden yardıma muhtaç annesini terk etmesini de bekleyemezsiniz. Eşinizin yardıma ihtiyacı olan annesine bakması ahlaki ve vicdani sorumluluğudur. Bu zor durumda eşinizden yardım ve desteğinizi esirgemeniz olası bir boşanma davasında kusur olarak değerlendirilecektir.

Boşanmayı düşünmüyorsanız, eşinize karşı, evin geçimini sağlamadığı için tedbir nafakası davası açabilirsiniz.

Boşanmak istiyorsanız, eşinizin boşanmaya sebep olan olaylarda kusurlu olduğunu ispatlamanız gerekir. En yakın akrabalarınızın tanıklığından da yararlanabilirsiniz.

Kayınvalidenizin bakımı konusunda anlaşamıyorsanız bu konuda aile mahkemesi hakiminden konuya müdahale etmesini, sizlere hak ve yükümlülüklerinizi hatırlatmasını ve gerekli önlemleri almasına da dava yolu ile istemek Türk Medeni Kanunu'na göre mümkün.
Alıntı:
E. Birliğin korunması
I. Genel olarak
MADDE 195. Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi halinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hakimin müdahalesini isteyebilirler.

Hakim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir.

Hakim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.

Öte yandan fiziki şiddete maruz kalmanız halinde Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir, darp raporu alabilir ve aile mahkemesinden koruma kararları verilmesini isteyebilirsiniz.

Avukatla birlikte hareket ediniz. Bulunduğunuz yerin barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için yazılı olarak başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi