Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Annemin evinde kalırken tedbir nafakası davası açma hakkı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2014, 16:41   #1
Konuk

Varsayılan Annemin evinde kalırken tedbir nafakası davası açma hakkı?

Eşimle 2 yıl önce birbirimizi çok severek evlendik. 1,5 yaşında bir çocuğumuz var. 2 ay öncesine kadar herşey çok iyiydi ya da ben öyle olduğunu sanıyordum. Bir akşam eve gelip artık beni sevmediğini, görmek istediğini, bana ve çocuğumuza bakmak istemediğini söyledi. Bir an önce evi terk etmemi istedi. Sebebini sorduğumda artık istemiyorum sizi diyor. Eve geceleri geliyor ve başka bir odada yatıyor.Oğlum babasını görmek için kapısına vuruyor, ağlıyor yine de çıkıp çocuğuna bile bakmıyor. Çalışmadığı tek gün olan pazar gününü de dışarıda geçiriyor. Bu durumumuzu gören ve bunların doğruluğuna şahit insanlar var. Ben ne yapacağımı bilmiyorum. 2 ay içinde bütün hayatımız mahfoldu. Çocuğum çok küçük. Babasının ona olan bu tavır değişikliğinden de etkilenmiş durumda. Onu bırakabileceğim kimsem yok. O nedenle çalışıp çocuğuma ve kendime bakmam imkansız. Evimiz kira. Beni kirayı ve faturaları ödememekle tehdit ediyor. Eninde sonunda gideceksin, boşanacaksın diyor. En büyük korkum bu. Bizim kirayı faturaları ödemeden ve çocuğumun ihtiyaçlarını karşılamadan ortada bırakması.Lütfen bana bir yol gösterin. Daha 2 ay önce mutlu olduğumuzu düşündüğüm bir yuvam vardı. Eşimi seviyorum. Ben boşanmak istemiyorum. Ancak her gece eve geldiğinde benimle kavga ediyor evden gitmem ve boşanmam için. Evde barınamaz hale geldim. Çocuğum çok etkileniyor. En azından çocuğumun ruh sağlığı açısından annemin evine gidip orada kalırken boşanmadan tedbir nafakası davası açabilir miyim? Bu beni evi terketmiş gibi gösterp suçlu duruma sokar mı? Acil cevap verirseniz çok sevinirim.
Old 17-05-2014, 16:53   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Bu şartlar altında aynı evde kalmanız sizden beklenemez. Evi terk etmek zorunda kaldığınızı, eşinizin davranışlarını, hakaretlerini, tehditlerini ispatlayarak, çocuğunuz ve kendiniz için tedbir nafakası istemli bir dava açabilirsiniz. Bu ileride sizin zararınıza olmaz.

İspatta en yakın akrabalarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz. Kişilerin kendi şahit olduklarını da anlatması önemlidir.

Bir avukatla birlikte davanızı takip etmeniz sizi hak kaybından korur. Yoksul olduğunuzu ispat ederek bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini de talep edebilirsiniz.

Saygılarımla,
Old 18-05-2014, 10:41   #3
Konuk

Varsayılan Evde kalırsam kiramızı ödemek zorunda mı?

Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak umarım cevap verirsiniz. Peki eşim evden giderse ve ben 1,5 yaşındaki çocuğumla şu an oturduğum evde kalırsam kiramızı ve geçim paramızı ödemek zorunda mı? Kirayı ödemezse ev sahibi bizi evden çıkarmaya kalkarsa ya da faturaları ödemezse ne olacak? Bunları ödemesi yönünde bir hakkım var mı? Çünkü ben eşimden ayrılmak ve evimden gitmek istemiyorum.
Old 18-05-2014, 16:38   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Eşiniz evden giderse ve sizlerin iaşesiyle ilgilenmezse elbette yine tedbir nafakası davası açabilirsiniz. Ev kirası olarak düşünmeyin, mahkeme sizin ve çocuğunuzun barınmasına ve geçimine yetecek bir miktar nafakayı eşinizin gelir durumunu da dikkate alarak hükme bağlar.

Hatta eşler bir arada yaşarken dahi, sizin ve çocuğunuzun ihtiyaçlarıyla ilgilenmeyen eşe ve babaya karşı tedbir nafakası davası açılabilecektir.

Eşiniz size ve çocuğuna şiddet uyguluyorsa, onun evden uzaklaştırılması için aile mahkemesine başvurabilirsiniz. Olaylara şahit olanları tanık olarak göstermeniz de mümkündür. Fiziksel şiddet halinde doktor raporu almayı ihmal etmeyiniz. Tehdit, hakaret de şiddettir.

Saygılarımla,
Old 19-05-2014, 11:36   #5
avukat73

Ayrı kaldığınız süre içerisinde eşinizden tedbir nafakası olarak hukukta adlandırılan, eşinizin gelirine göre ayarlanan fakat sizin ve çocuğunuzun ihtiyacını karşılamaya yetecek oranda para, mahkeme tarafından takdir edilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi