Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma,mal paylaşımı, nafaka,çocuklarınvelayeti

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2014, 22:51   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma,mal paylaşımı, nafaka,çocuklarınvelayeti

Boşanmak istiyorum ama haklarım neler bilmek istiyorum
Merhaba. Eşimle 2006 dan beri evliyiz.Hiç anlaşamıyoruz, sürekli çocukların yanında birbirimize bağırıyoruz, 2 çocuğum var biri 7 diğeri 6 yaşında. Ben çalışmıyorum, eşim boşanma dilekçesini benim vermemi istiyor.Sorularım şu şekilde
1.Eşimin evlenmeden önce evi vardı evlendikten 2 ay sonra satıp, üstüne para ekleyerek şu an oturduğumuz evi aldı, bu evde bir hakkım olur mu
2.Araba da var ancak o da evlenmeden önceki satılıp üstüne para eklenerek alındı, arabada hakkım olur mu?
3.Ailem şehir dışında, benim burda kalacak yerim yok, maddi kaynağım da yok ayrıca çocuklar özel okula gidiyorlar, bundan dolayı eşim çocukların velayetini alabilir mi?
4.2 ay önce eşimden gizli ihtiyaç kredisi çektim yine eşimin bilmediği bir kredi kartım var, boşanma davasında bunlar ortaya çıkar mı, aleyhime delil olur mu?
5. Eşim nafaka vermemek için çabalayacaktır, hatta şu anda konuşmadığımız için parasız da bırakabilir beni, çalışmıyorum, nafaka alamama durumum olur mu?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 15-05-2014, 10:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
1.Eşimin evlenmeden önce evi vardı evlendikten 2 ay sonra satıp, üstüne para ekleyerek şu an oturduğumuz evi aldı, bu evde bir hakkım olur mu
2.Araba da var ancak o da evlenmeden önceki satılıp üstüne para eklenerek alındı, arabada hakkım olur mu?

Evlenmeden önce eşinize ait mallar satılsa bile yerine geçen değer eşinizin kişisel malıdır ve sizin alacak hakkınız oluşmaz.

Bu malı satıp yerine aldığı ev veya arabaya ,evlendikten sonra kazandığı para veya gelirden bir ekleme yapılmış ise ,eklenen miktarın yarısı katılım alacağına konu edilebilir.

Alıntı:
3.Ailem şehir dışında, benim burda kalacak yerim yok, maddi kaynağım da yok ayrıca çocuklar özel okula gidiyorlar, bundan dolayı eşim çocukların velayetini alabilir mi?

Velayet konusunda çocukların görüşleri ve çıkarı dikkate alınır.Çocuklar sizinle yaşamak istiyorlarsa velayet size verilir.Karşı tarafın da iştirak nafakası ödemesi gerekir. Kısacası parası daha çok diye velayet o tarafa verilmez.

Alıntı:
4.2 ay önce eşimden gizli ihtiyaç kredisi çektim yine eşimin bilmediği bir kredi kartım var, boşanma davasında bunlar ortaya çıkar mı, aleyhime delil olur mu?

Makul sebeplerle ve belki de eşinizin ekonomik desteği olmaması nedeniyle çekilen kredi ve edinilen kredi kartının boşanma sebebi olacağını düşünmüyorum.
Bu veriler eşinizin talebi ile mahkemece elbette ilgili kurumdan istenebilir.

Alıntı:
5. Eşim nafaka vermemek için çabalayacaktır, hatta şu anda konuşmadığımız için parasız da bırakabilir beni, çalışmıyorum, nafaka alamama durumum olur mu?

Boşanmaya karar verilir ise kusurunuz eşit olmadıkça ve boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecekseniz size mahkemece nafaka ödenmesine karar verilmesi beklenir.

Velayet tarafınıza verilecek olur ise kusur durumuna bakılmaksızın çocuklar için iştirak nafakası tayin edilecektir.

Hatırlatalım ki yargılama sırasında da kendiniz ve çocuklar için tedbir nafakası isteyebilir,konutun ve ev eşyalarının dava süresince tarafınıza tahsisini isteyebilirsiniz.

Yine koşulları varsa maddi manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi