Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

idet süresini kaldirmak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2012, 12:23   #1
Konuk

Varsayılan idet süresini kaldirmak

Merhaba,

ben almanyada yasiyan türk vatandasiyim. Ve yeni bosandim. Tüm bosanma islemlerim bitdi. Ve simdi tekrardan evlenmek istiyorum. "İddet Müddetinin Kaldırılması" davası acmak istiyorum. Hamile olmadigima dagir rapor göndermem lazimmis duydum.
Bu islemi ben almanyada herhangi bi kadin dokuturuna gidip ordan rapor cikartirip türk konuluzlugunda türkceye cevirtip göndersem olurmu? yada ila mahkemenin secdiyi hastahaneyemi gitmem lazim? yani ben bu islem icin türkiyeye gitmek zorundamiyim?

Avukatim olmadan bu davayida kendi basima aca bilirmiyim?

simdiden cevaplariniz icin cok tskler.

Saygilar
EK
Old 09-02-2012, 13:15   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
İddet müdddetinin kaldırılması işlemi kısa süreli bir işlem olduğundan yurtdışındaki hastaneden aldığınız hastane raporunu çeviri yapmak, konsoolsluk aracılığyla göndermek gibi işlemler daha çok zaman kaybına neden olacaktır.

Bunun için kanaatimce, Türkiyeye gelip iddet müddetinin kaldırılması için mahkemeye başvurmanız durumunda hakim o gün sizi hastaneye sevk ettirip hamile olup olmadığı konusunda doktordan rapor isteyecektir.Bu raporu aynı gün alabilir ve mahkemeye sunabilirsiniz. Raporunuzu sunduğunuzda yine aynı gün iddet müddeti hakim tarafından kaldırılacaktır.

Tabiki işlemleri kendiniz de yapabilirsiniz ancak hak kaybına uğramamak ve işlemlerin daha hızlı yürütülmesini sağlamak adına bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 09-02-2012, 13:42   #3
Konuk

Varsayılan Cevabiniz icin tesekkür ederim

Sayin Kezzy,

ilginiz icin ve cevabiniz icin size cok tesekkür ederim.
Herhangi bi mahkemede bunu yapa bilirmiyim? Örneğin İzmir'den?

Bu islemden sorna ertesi gün nikah yapabilirim deyilmi?

Zaman acimindan dediyiniz gibi türkiyeden bu islemi yapsam daha uygundur, ama benim acimdan almanyadan raporu alip türkiyeye göndermem daha uygun, cünkü maddi durumum pek iyi deyil, simdi ucak bileti ne almak zorunda kalcam vs vs. Ama bunun mahkeme kabul edermi onu bilemedim.

Saygilar,
EK
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi