Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davasında Amerika`ya geri dönüş talebi nasıl sonuçlar vermiştir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2014, 08:31   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davasında Amerika`ya geri dönüş talebi nasıl sonuçlar vermiştir?

Merhaba, eşim ben ve oğlum eşimin iş kurması amacıyla 2,5 yıl önce Amerika California`dan Türkiye`ye taşındık. 12 yıldır evli olmamıza rağmen çok sıkıntılı ve mutsuz bir evliliğimiz var. Döndükten sonra bu sıkıntılar maddi olanakların ve hayat standardının da düşmesi ile kat be kat arttı. Ben Amerika`ya geri dönmek istiyorum fakat eşim başta ayrıldığımızda gidersin demesine rağmen şimdi önümü kesmeye çalışıyor ve her türlü yasal olumsuzluğu yapacağını söylüyor. Şu an İstanbul`da yaşıyoruz fakat burada bana manevi destek olacak kimse yok. Amerika`da 12 yıl yaşadık ve oğlum orada doğdu ve büyüdü. O da dönmek istiyor. Orada bizi destekleyecek akrabalarım var ama eşim bu konuda çok olumsuz. Oysaki oğlu ile olan ilişkisi de hiçbir paylaşıma dayanmayan kopuk bir ilişki. Gerçekten ne oyun ne bakım konusunda hiçbir paylaşım yok. Böyle bir dava olması durumunda mahkeme ne yönde bir karar alabilir. Benim taşınmama izin verir mi? Artı şu anda eşim durmaksızın fiziksel zararlar konusunda tehditler savuruyor ve bana her konuda hakaret ediyor. Ne yapmalıyım.
Old 27-05-2014, 09:48   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba, eşim ben ve oğlum eşimin iş kurması amacıyla 2,5 yıl önce Amerika California`dan Türkiye`ye taşındık. 12 yıldır evli olmamıza rağmen çok sıkıntılı ve mutsuz bir evliliğimiz var. Döndükten sonra bu sıkıntılar maddi olanakların ve hayat standardının da düşmesi ile kat be kat arttı. Ben Amerika`ya geri dönmek istiyorum fakat eşim başta ayrıldığımızda gidersin demesine rağmen şimdi önümü kesmeye çalışıyor ve her türlü yasal olumsuzluğu yapacağını söylüyor. Şu an İstanbul`da yaşıyoruz fakat burada bana manevi destek olacak kimse yok. Amerika`da 12 yıl yaşadık ve oğlum orada doğdu ve büyüdü. O da dönmek istiyor. Orada bizi destekleyecek akrabalarım var ama eşim bu konuda çok olumsuz. Oysaki oğlu ile olan ilişkisi de hiçbir paylaşıma dayanmayan kopuk bir ilişki. Gerçekten ne oyun ne bakım konusunda hiçbir paylaşım yok. Böyle bir dava olması durumunda mahkeme ne yönde bir karar alabilir. Benim taşınmama izin verir mi? Artı şu anda eşim durmaksızın fiziksel zararlar konusunda tehditler savuruyor ve bana her konuda hakaret ediyor. Ne yapmalıyım.
Sayın Katılımcı;

Mahkemenin sizin A.B.D.'ye geri dönmenize ya da yurt dışına çıkıp çıkmamanıza ilişkin karar verme yetkisi bulunmamaktadır ve bu husus, tamamen özgür iradenizle karar vereceğiniz bir konudur.

Kamuoyunda "şiddetli geçimsizlik" olarak bilinen ve yasada "evlilik birliğinin sarsılması" olarak tanımlanmış nedene dayalı olarak açacağınız boşanma davasında eşinizin tamamen kusurlu ve/veya sizin eşinizden daha az kusurlu olduğunuzu ispatlama mükellefiyeti altında olacaksınız.

Yurt dışındaki hayat standartlarınızın daha iyi olması, eşinizle çocuğunuz arasındaki uyumsuzluk, çocuğunuzun Türkiye'de yaşamak istememesi, evlilik birliğinin devamında sizin ve çocuğunuz açısından bir yararın kalmaması vb. gerekçeleri boşanma davasında ileri sürebilir, hakaret nedeniyle cumhuriyet savcılığına başvuruda bulunabilir, sadece koruma kararı (hakaret/şiddetin önlenmesi için) istiyorsanız Aile Mahkemesine başvurabilirsiniz.

Hak kaybı yaşamamak için hukuki yollara başvurmadan önce doğrudan avukat desteği almanızı öneririm.

Saygılarımla..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi