Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

protokol imzalatmaya çalışıyor

Konuyu Kilitleyin
Old 15-05-2014, 10:18   #1
Konuk

Varsayılan protokol imzalatmaya çalışıyor

Merhabalar,
Eşimle çekişmeli boşanma davamız devam ediyor. İki yıldır başka bir kadınla yaşıyor, imam nikahı da kıydırdıklarını duydum.
Şimdi beni protokol imzalatmaya çalışıyor. Kızım için vermek istediği nafaka tutarı çok düşük olduğu için kabul etmek istemiyorum ama beni tehdit ediyor: “bankadaki paralarının yarısını” ve evin yarısı kadar değerini alırım diyor. Size sormak istediklerim şunlar:
1)ev benim üzerime, 2004 yılında alındı. Hala evliyken başka bir kadınla nikah yaptırdığı için ağır kusurlu sayılması beklenir. Evin yarısını alabilir mi? Bu talep için boşanma gerçekleştikten sonra ayrı dava mı açılması gerekiyor yoksa çekişmeli boşanma süresince de istenebilir mi?
2) Bankada çalışmalarım karşılığı biriktirdiğim bir miktar para vardı fakat çekip 11 yaşında çocuğum adına açtığım hesaba yatırdım. Eski çalıştığım iş yerinden maaş hesabımı öğrenmiş ve “hakimden bankadan dökümleri isteteceğim” diyor. Böyle bir şey yapılabilir mi. O şirkette boşanma davası açıldıktan sonra çalıştım. Ve “tüm bankaları araştırıp paralarını bulacağım diyor”. Şu an hiç bir hesabım yok, ama önceden vardı. Geriye dönük araştırma yapılabilir mi?Yapılır ise paranın yarısı talep edilebilir mi? Yıllar önce olan paralar, harcanıp bitirilen paralar. Bu talep için boşanma gerçekleştikten sonra ayrı dava mı açılması gerekiyor yoksa çekişmeli boşanma süresince de istenebilir mi?
3) Onun kendi şirketi var %60 ortak. Yıllar boyunca evi ben geçindirdim, o varını yoğunu şirkete yatırdı. Benim de şirketten hakkım var mı?
4) Şirket üzerine kayıtlı 3 ad araba vardı. Mal paylşaşımına girmesin diye üçünü de dava açıldıktan sonra sattı ve kiralık lüks arabalar dolaşıyor. Satılan arabalar için “mal kaçırma” şikayetinde bulunabilir miyim?
Vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Old 15-05-2014, 11:04   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
1)ev benim üzerime, 2004 yılında alındı. Hala evliyken başka bir kadınla nikah yaptırdığı için ağır kusurlu sayılması beklenir. Evin yarısını alabilir mi? Bu talep için boşanma gerçekleştikten sonra ayrı dava mı açılması gerekiyor yoksa çekişmeli boşanma süresince de istenebilir mi?

Eşinizin sadakat yükümlülüğüne aykırı eylemleri boşanma davasında tazminat gerekçesidir.

Boşanma davası özel boşanma sebebi olan zina'ya dayalı olarak açılmamış ise boşanmaya karar verilse dahi mal rejimi alacağı bundan etkilenmez.
Zina sebebine dayanılmış ve boşanma bu TMK 161 e dayalı olarak sonuçlanır ise TMK 236 gereğince eşinizin katılım alacağını azaltılılabilir veya tamamen kaldırılabilir.

TMK 236 uygulaması sadece katılım alacağı için geçerlidir.Katkı payı/değer artışı taleplerinde uygulanmaz.

Mal rejimi alacağı davaları boşanma davasının dışında görülecektir.

Evin edinilme biçimi ve kaynağı bilinmediğinden genel açıklama ile yetinmek durumundayız.

Alıntı:
2) Bankada çalışmalarım karşılığı biriktirdiğim bir miktar para vardı fakat çekip 11 yaşında çocuğum adına açtığım hesaba yatırdım. Eski çalıştığım iş yerinden maaş hesabımı öğrenmiş ve “hakimden bankadan dökümleri isteteceğim” diyor. Böyle bir şey yapılabilir mi. O şirkette boşanma davası açıldıktan sonra çalıştım. Ve “tüm bankaları araştırıp paralarını bulacağım diyor”. Şu an hiç bir hesabım yok, ama önceden vardı. Geriye dönük araştırma yapılabilir mi?Yapılır ise paranın yarısı talep edilebilir mi? Yıllar önce olan paralar, harcanıp bitirilen paralar. Bu talep için boşanma gerçekleştikten sonra ayrı dava mı açılması gerekiyor yoksa çekişmeli boşanma süresince de istenebilir mi?

Boşanma davası açılmadan önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar, ve eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler mal rejimi tasfiye davasında eklenecek değer olarak işlem görür.
Yargılama sırasında eşiniz mali sosyal durum araştıması kapsamında elbette banka hesaplarınızın ve kazançlarınızın dava dosyasına getirilmesini isteyebilir.
Boşanma davası açıldıktan sonraki kazanç ve tasarruflar hem boşanma davasında hem de mal rejimi alacak davasında konu dışıdır.

Geriye dönük araştırma yapılabilir ve iyiniyetle yapılmış tüketimler hesaplama dışıdır. Yukarda açıklanan istisnalar hariç mal rejimi davalarında mevcut tasarruflar dava konusu edilir.

Alıntı:
3) Onun kendi şirketi var %60 ortak. Yıllar boyunca evi ben geçindirdim, o varını yoğunu şirkete yatırdı. Benim de şirketten hakkım var mı?
4) Şirket üzerine kayıtlı 3 ad araba vardı. Mal paylşaşımına girmesin diye üçünü de dava açıldıktan sonra sattı ve kiralık lüks arabalar dolaşıyor. Satılan arabalar için “mal kaçırma” şikayetinde bulunabilir miyim?

Eşinizin ortak olduğu şirketten elde ettiği kazanç edinilmiş maldır.Araçlar satılmış ise parasının elde olduğu da düşünülebilir ve hesaplama yapılabilir.Kötü niyetle ve bedelsiz devirler mal rejimi alacak hesaplamasında dikkate alınır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

Vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi