Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nasıl Başa Çıkacağımı Bilmiyorum!

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-05-2014, 17:31   #1
Konuk 99

Varsayılan Nasıl Başa Çıkacağımı Bilmiyorum!

Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ediyorum.Ben iki buçuk yıllık evli bir bayanım.Kırk günlük de bir bebeğim var.Eşim evliliğimizin ilk ayından sonra evlilikten sıkıldığına dair davranışlar sergilemeye başladı.Beni birçok kez evden kovdu.Gebeliğimde çocuğu aldırmam için baskı yaptı.Bir keresinde kayınvalidemlerin evindeydik ve karnıma oturarak çocuğu öldürmek istedi, aynı anda bir eliyle boğazımı sıktı ve yüzüme şiddet uyguladı.Kayınvalidemler olayı annemlere anlatmamam için bana baskı yaptı, anlatamadım.Çocuk doğduktan sonra beni sevmediğini, her şeye çocuk için katlandığını söyleyip tekrar beni evden kovdu.Anlaşmalı boşanmamız evlilik süresince ve bu son günler zaafında beni ikne etmeye çalıştı.Evliliğimizin ikinci günü borçları olduğunu altınları verirsem borçlarını ödedikten sonra bana geri vereceğini söylemişti.Altınlarımı bozdurdu.Şimdi anlaşmalı boşanmazsan altınlarını yapmam diye şantaj yapıyor telefonda.Nafaka da vermeyeceğini söylüyor.Şimdi iki gün içinde boşanma davası açacak.Ailesi bu davada karnıma oturup çocuğu öldürmek istemesi hususunda şahitlik yapmayacaktır.Bana şiddet uyguladığı anda kendi ailesinden 3-4 kişi oradaydı.Muhtemelen onlar da lehime şahitlik yapmayacaklardır.Fakat bu hususlar telefonda onunla ve ailesiyle olan konuşmalarımızda birkaç kez dile getirildi.Sizce telefon konuşmaları delil olabilir mi?Ziynetimi geri alabilir miyim?Ailesi yapılanları inkar ederse ben kendimi nasıl savunacağım
Old 10-05-2014, 23:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn katılımcı,
Boşanma davası açıldığında eşinizin koşullarına razi olmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz davanın reddine isteyebilir isterseniz kendi gerekçelerini ile boşanmaya karar verilmesini ve tarafımıza -kosullari varsa-maddi manevi tazminat, nafaka talep edebilirsiniz.her iki durumda da yargılama sırasında konutun ve eşyaların tarafımıza tahsilini ve nafaka talep edebilirsiniz,

Yargılama sırasında ve boşanmaya karar verildiğinde talebiniz halinde çocuğun geçici ve surekli velayet hakkının tarafımıza verilmesi ve çocuk için nafaka tayin edilmesi beklenir.

Takılar için her zaman dava açabilir ve takılarını aynen veya faizi ile naklen tarafımıza ödenmesi için dava açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararinizadir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi