Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

tüp bebekte dış gebelik doktor hatası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2010, 16:51   #1
Konuk cihan erdoğan

Varsayılan tüp bebekte dış gebelik doktor hatası

11 martta tüp bebek transferim yapıldı 12 gün sonra gebe kaldığımı testle öğrendim ve ogünden sonra dr kontrolünde kan tahlillerim ve usg lerim yapıldı doktorum bana gebelik kesesini gördüğünü söyldi kanamam vardı doğum hastanesine gittim ordaki doktorlar gebelik kesesinin görünmediğini söylediler bana ama tüp bebek merkezinin doktoru ısrarla olduğunu söyledi ve her gün progesteron iğnesi oldum fakat daha sonra dış gebelik olduğunu söyledi iç kanama geçirdim teşhiste çok geç kaldığını düşünüyorum nereye şikayet edip hakkımı arayabilirim
Old 12-05-2010, 13:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Tıbbı durum hakkında öncelikle mevcut dosyanızı hastaneden alarak bir uzmandan görüş almanızı öneriyoruz.En uygunu üniversitelerin adli tıp anabilim dallarına başvurudur.

Burada yapılacak değerlendirme sonucuna göre hareket etmeniz sizi zaman ve mali kayıplardan ,hekimi de haksız şikayetten koruyacaktır.

2-Eğer hekimin kusurlu olduğu anlaşılır ise bağlı bulunduğu tabip odasına şikayet etme olanağınız bulunmaktadır.Meslek odası meslek ilkeri gereği dişiplin soruşturması yapıp yapmayacağına karar verecektir.
Karara itiraz hakkınız bulunmaktadır.

3-Koşulları varsa ve eylemde bir suç işlendiğini düşünüyorsanız savcılağa şikayet etme hakkınız bulunmaktadır.

4-Koşulları varsa maddi-manevi kayıplarınız için dava da açabilirsiniz.
Hastane kamuya bağlı ise idare mahkemesine hastane aleyhinde tazminat davası açabilirsiniz.Eğer özel bir kuruluş ise hem hekim hem de hastane aleyhine adli mahkemelerde dava açmanız gerekir.

5-Kurumun işleyişinde sorun olduğunu düşünüyorsanız ,Sağlık Müdürlüğüne bildirimde bulunabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 16-05-2010, 23:47   #3
yyyasemin

Sayın Katılımcı,
Tüp bebek operasyonlarında dış gebelik riski sanırım fazlasıyla olmaktadır ve hekim bunu belli bir dönem görmeye bilir.
Habibe hanımın önerilerini dikkate almanız sizin yararınıza olacaktır. Fakat hekimin bilerek ve isteyerek sizi bu duruma düşürmesi imkan dahilinde olmayacağı kanaatindeyim. Kusur olmasada tabiki bir hekimin tedbirsizliği dikatsizliği söz konusu olabilecektir. Hukuki bir savunma istiyorsanız bu kıstası iyi değerlendirin yoksa mahkeme karşısındaki iddalar geçersiz olabilir. Hekimin ispatı daha güçlü olabilir. Sizin bu noktada yapacagınız haksız duruma düşmemeye çalışmak en uygunu olacaktır. Sonuç olarak maddi ve manevi kayıplarınız olmuş bunlar sanırım herhalukarda hekimin tedbirsizliği ispat edilirse kolaylıkla kazanılabilir ama hekimin haksız olmadıgı ve hastasının dış gebelık rıskini yaşama olasılıgı oldugunu hastasına bıldırmısse ve yapılan tum tedavılerın zorunlu olduguda kabul edılırse bır kazanç sağlayamayacağinizi düşünüyorum.
Tekrar geçmiş olsun
Av. Yasemin GÜLLÜOĞLU ( L.L.M )
Sağlık Hukuku Uzmanı
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi