Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Bİlİm Ve Teknolojİye Farkli BakiŞ....

Yanıt
Old 05-04-2006, 10:41   #1
NİLGÜN SEYMEN

Önemli Bİlİm Ve Teknolojİye Farkli BakiŞ....

İZLEMLERİME göre TÜRKİYE 'de farklı 2 kesim var yaşayan..
1-okuyan araştıran,tanımadığı ya da algılayamadığı herşeyin üzerine giderek onunla savaşan,elindekiyle asla tatmin olmayarak hep daha fazlasını aramak için kitaplara cd.lere BİLGİYE SIMSIKI sarılan..
veee bu çalışmalarının karşılığını alarak refah bir yaşam standartını beyin gücüyle yakalamayı başaran....AYDINLAR diyoruz biz onlara.....
2-BİR DİĞER KESİM DE VAR Kİ,DEĞİL RFID..SOĞUK FÜZYON,METONOL PİLLER,DVD,VE ULTRA TEKNOLOJİLER...
Dahaokuma yazma şansını bile yakalayamamış...AÇLIK SINIRINDA VE ASGARİ ÜCRETİN DE ALTLARINDA yeşil kart fanusu korumasında ..................
Güzel yurdumun bu 2 tabanı arasındaki BOŞLUK ..ÖYLE BÜYÜK BİR GİRDAP HALİNE DÖNÜŞTÜ Kİ,
ARADAKİ BU HELOZYONU PKK.GİBİ illegal örgüt ve kuruluşlar,doldurmayı deniyor ve bunu da öylesine mükemmel başarıyorlar ki..
SEYREDERKEN..ŞAŞIRIP KALIYORUZ...
KİMSE ONLARIN BU İŞİ BAŞARAMADIĞINI İDDA EDEMEZ..öyle değil mi???
oysa ki ne bu tür boşlukları yaratmalı..ne de böyle KAOSLARA GEÇİT TANIMALIYIZ...
GELİŞME VE BÜYÜME HEP BİRLİKTE OLMALI..
BÜYÜME OBJEKTİFİNDE;..bir yanı buyüyüp duran,diğer yanı cılız kalan bir toplum olarak GELİŞİM SİMETRİSİNDE ,hiç de ikna edici bir profil sergileyemiyoruz..AVRUPA TUVALİNDE HEP BİNLERCE FIRÇA DARBESİ EKSİK /YARIM BİR PORTREYLE GERİ ÇEVRİLMEKTEYİZ BU YÜZDEN....her kapı çalışımızda.
ÇAĞI YAKALAMAK VE TEKNOLOJİ..
AMA BUNU KİM NE KADAR NE DERECE YAŞAMINA KATABİLİYOR??

ŞİMDİ TEKNOLOJİYİ YADSIMAYIN NİLGÜN HANIM GİBİ E.MAİLER ALMAK İSTEMİYORUM..ÇÜNKÜ ISRARLA ALTINI ÇİZEREK YAZIYORUM ..
BEN TEKNOLOJİYİ YADSIMIYORUM..
Ama öyle bir topluma sahibiz ki,birileri elektronik gazete okurken,diğeri en ucuz gazeteyi bile alacak parayı bulamıyor..
BÖYLE BİR İSTİKRARSIZLIK İÇİNDE..çağı yakaladık demek..
çok büyük bir yalan olurdu..

ve bu UÇURUMU GÖRMEZDEN GELİRSEK ..YOK SAYARSAK EĞER.
vücudumuzun bir uzvunu kaybetmiş gibi olacağız.........

AYRICA HUKUKÇULAR HAFTASI KUTLU OLSUN..
SAYGILAR
nilgün çakıcı/BURSA
Old 05-04-2006, 12:28   #2
Ramazan NARİN

BİLİM ve TEKNOLOJİ,
Bu husustaki görüşlerinize saygılıyım ancak; sizinde kabul ettiğiniz gibi,
Bu ülkede henüz okuma,kitap okuma,gazete okuma gibi oranlar çok düşük.Bunun ekonomik boyutu da var tabii. Bir kesim elektronik haberleşme ve iletişim içinde yüzerken, bir kesim gazete dahi okuyamıyor.
Nedeni, basit; ülkedeki siyasi iktidarlar, refahı eşit olarak kendi halkı üzerinde paylaştıramamışlar.Açlik sınırının altkında yaşayan çok önemli bir nüfus, yoksulluk sınırının altında yaşamak zorunda olan yine önemli bir oranda nüfusumuz varken,

Bu yapıdaki toplumdan,bilim ve teknolojiyi iyi ve rahat kullanmalarını bekleyemezsiniz. Türkiyede bana göre vahşi kapitalizmin kuralları oynanıyor.Basit bir örnekle; Elk. faturanızı ödemediğinizin, su faturanızı ödemediğinizin ilk günlerinde rakamına dahi bakılmadan KESİLİYOR. ADSL yi de ödemediğinizde kesiliyor.Doğal gazınız da kebiliyor.Telefonlarınızda kesiliyor.Yani her şey kesiliyor.Nefes borunuz haricinde her şey.

Bir düşünsenize, karanlıkta susuz, iletişimsiz,soğukta kalmış olarak kendinizi. Karnınız tok olsa dahi, bitmişsiniz bence. Peki, sadece bu doğal ihtiyaçlarını karşılamak uğruna insanların gelir düzeyinin ne olması lazım.Bana göre en az 2000.00 YTL. Peki bu miktarı kazanma ortamı herkes için var mı? hAYIR.

öYLEYSE,BİLİM VE TEKNOLOJİ hakkında bir gelişme bekliyorsak öncelikle, işsizliğin üzerine gitmemiz ve üretici bir toplum yaratmamız gerekiyor. Üniversite de Nükleer Enerji Mühendisliğinde okuyan bir oğlum var. Bakın bu kişi, NÜKLEER MÜHENDİS olacak. Bu okuldaki hiç bir öğrenci labaratuvara girmemiş,radyum,uranyumla halen tanışmamış...Biz bu kişinin, Türkiyenin geleceğinde ATOM MÜHENDİSLİĞİNİ, veya yapacağız diye atıp-tuttuğumuz NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİNDE mühendisliğini neye göre isteyeceğiz?

BİLİM ve TEKNOLOJİ'ye evet. Daha önce gereken birlik beraberlik içinde AB falan demeden ortak kalkınma pojelerine daha da evet.... Saygılarımla.
Old 06-04-2006, 09:26   #3
NİLGÜN SEYMEN

sn NARİN,..yazıma ilginize müteşekkirim.
Eğitim sistemimizdeki bu donanım eksikliğine hoş bir espiri ile örnek vereceğim..
Bu araba kullanmadan simülasyon koşullarda ehliyet almaya benziyor..GERÇEK YAŞAMDA OTOBANDA tek başına kalındığında daha tali yola bile çıkmayan bu mezunların yaşayacakları kaosları düşünmek bile istemiyorum..
saygılar..NİLGÜN ÇAKICI
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi