Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka,ev esyasi paylasimi ve dugunde takilan altin ve paralarin karsi tarafin gelinden almasi.

Konuyu Kilitleyin
Old 08-03-2019, 15:00   #1
Konuk077

İnceleme Nafaka,ev esyasi paylasimi ve dugunde takilan altin ve paralarin karsi tarafin gelinden almasi.

5 yilin sonunda Bosaniyoruz.Ev eşyalarının bazilari ailesi aldigi icin ne var ne yok kendine istiyor.Fakat dugunde takilan altinlarimizida ailesi kendine aldi.Anlasmali bosanmak istiyorum cunku cok yorulduk defalarca denedik.Kendisi hem sorumsuz hemde kendine zarar verici maddeler kullaniyor.Bir kizimiz var 4 yasinda.Elimde esyalar konusunda anlasma yaptigimiz imzali kagit var.Fakat suan bunu kabul etmiyor esyalarin neredeyse tamamini kendine istiyor.Sebebi ise cocugun velayetinin bende kalmasini kabul etmesi.Yani ya cocuk ya esyalar diyor.Ben butun esyalari da istemiyorum üstelik.Anlasmali bosanma konusunda kararlıyiz fakat anlasamadigimiz iki konu 1.cocuga nafaka miktari(aylik enfazla300diyor) 2 ev esyalari.Ustelik kendisi senelerdir sigortasiz calisiyor.Kendim adina da maddi bisey talep etmek istemiyorum.Fakat bu sekilde anlasmali da bosanamayiz gibi duruyor.Anlasmali bosanma dilekcesine ek olarak elimde ki kagidi dosyaya eklesem gecerli olurmu? Ya da durusma esnasinda esyalarin paylasimindan vazgectigini soylese ne olur?
Cok uzun oldu kusura bakmayin simdiden teşekkürler.
Old 08-03-2019, 15:56   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,
Anlaşmalı boşanma yapabilmek için, velayet, nafaka ve miktarları, maddi tazminat ve manevi tazminat isteyip istememe isteniyorsa miktarları konusunda net protokol hazırlamak gerekir.

Ve bu protokol hakim önünde, tarafların her ikisi tarafından da onaylanmalıdır. Davacı veya davalı duruşma esnasında protokolden cayabilir. Bu şartlarda boşanmak istemiyorum diyebilir. Dava çekişmeli boşanmaya dönüşür. Hakim taraflara delillerini ve iddialarını bildirmek üzere 2 haftalık kesin süre verir.

Kağıdı dosyaya sunabilirsiniz ancak davalı kabul etmediği müddetçe bir anlamı olmayacaktır.

Eşyalarla ilgili taleplerin anlaşmalı boşanma protokolü dışında tutulması mümkündür.

Bunun için, boşanmadan sonra ayrıca bir dava açılabilecektir. Bu da; Emek, masraf ve zaman demektir.

Velayeti siz rızanızla vermediğiniz sürece babanın velayeti kazanması zordur. Velayette Öncelikli olarak anne düşünülür.

Nafaka miktarında anlaşmanız önemlidir. Aksi halde mahkeme ekonomik sosyal durum araştırması yaparak babanın mali durumunu anlamaya çalışacaktır. Siz de bu noktada delillerinizi ve tanıklarınızı bildirebilirsiniz.

Ziynet eşyalarının eşinizin ailesi tarafından alındığını kanıtlamak zorunda olan sizsiniz. Altınlarla ilgili ayrı bir dava açmak da mümkündür.

Anlaşmalı boşanma protokolünde olması gereken bir husus değildir.

Bir avukattan doğrudan yazılı destek alarak boşanma protokolünüzü yapınız. Haklarınızı kaybetmeyiniz.

Saygılar
Old 08-03-2019, 19:10   #3
Konuk077

Oncelikle ilginiz icin cok teşekkürler.Kizimi vermeyi asla istemiyorum.Eger dava bir sekilde cekismeliue donerse İcim daha rahat etti suan velayet konusunda.
Birsey daha eklemek istiyorum musadenizle,kendime ait esyalarim,kendi goturdugum ceyizim ve kizimin esyalarini simdiden alsam bir sorun olur mu? M Buna ek olarak elimde ki kagida (esya paylasimi) dayanarak evden ek olarak birsey alabilirmiyim ? İlla ki mahkeme kararı mi olmasi gerekiyor ?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi