Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Hiv pozitif bir insanı çalıştırmak konusunda bir soru

Yanıt
Old 20-10-2009, 16:22   #1
hivpozitif

Varsayılan Hiv pozitif bir insanı çalıştırmak konusunda bir soru

Saygıdeğer kullanıcılar,

İşveren konumunda olan veya olduğunu varsayan arkadaşlarıma soruyorum.

İşyerinizde bir hiv pozitifi çalıştırırmısınız?

Çalıştırmak istemezseniz ana gerekçeniz nedir..

Saygılarımla.
Old 27-11-2009, 19:51   #2
üye31284

Ben sizin cevabınızı çok merak ediyorum.

Ve karşı olduğunuz ana gerekçelere neden karşı olduğunuzun gerekçelerini.
Old 27-11-2009, 20:27   #3
hivpozitif

Öncelikle toplumdaki önyargılara dayanan ana gerekçelere bakmak gerekiyor.

Hukuki gerekçelere bakar isek,sınıfta kalındığının resmidir..

Türkiye'de Yargıtay kararlarının üzerinde bir merci var, ve ben bilmiyor isem,saygı duyarım..

Ama,yargı konusunda en üst karar merci Yargıtay ise insanlarımızın saygı duyması kanaatindeyim.

Bu sorunuza karşılık ,şunu sormak isterim..

Bir şeker hastasını,kalp hastasını veya tansiyon hastasını çalıştırmak ile hiv hastasını çalıştırmanın arasındaki fark önyargılarımızın dışında nedir?

Bir açıklamanız olsa gerek..

Saygılar
Old 27-11-2009, 20:41   #4
üye31284

Önyargılarımız dışında bir fark olmadığını bize daha ayrıntılı açıklayabilir misiniz?

Benim önyargılarımda bulaşıcılık faktörü yer alıyor fark olarak. Sizin anlatımınızdan ise bunun bir yanılgı ve önyargı olduğunu öğreniyorum.

Nerede hata yapıyor ve böyle düşünüyorum acaba?

Bu arada lütfen amacımın sorgulamak olduğunu düşünmeyin. Amacım sadece öğrenmek, sizin gözünüzden.

Yanlış giden bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız düzeltmek ve önyargılardan insanları sıyırmak için belki de anlatmanız gerekir detayları.
Old 27-11-2009, 20:55   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hivpozitif
Bir şeker hastasını,kalp hastasını veya tansiyon hastasını çalıştırmak ile hiv hastasını çalıştırmanın arasındaki fark önyargılarımızın dışında nedir?

Soru çok eksik.
Çalışmak isteyen hiv pozitif kişinin diğer özellikleri önemlidir. Bu kişi bir kadın mı, erkek mi? Bir transseksüel mi? Bir eşcinsel mi? Bir eroinman mı? Görünümü, kültür düzeyi, davranışları nasıl? Bir avukatın yanında çalışacağına göre, işe girişte bunlar bir kalp ya da tansiyon hastasında olduğu gibi önemli konular.
Old 27-11-2009, 21:18   #6
hivpozitif

Öncelikle önyargılarımıza bakıp,hivin bulaş yollarını bir irdeleyelim.

Varsayıyorum,

Yanınızda bir hiv pozitif çalıştırıyorsunuz.Bu kişi ile defalarca korunmadan cinsel ilişkiye girmezseniz veya o kişinin kanı ile sizdeki çok taze bir yara temas temedikçe nasıl bulaş olacak??

Yargıtay,hiv pozitif bir insanın turistik bir işletmede bile rahatça görev yapacağını ONADI.....

Lütfen önyargılarımızdan arınalım.

Sn.Cengiz beye,

Bu kişi sizin aradığınız tüm özelliklerin fazlasına sahip....

Ne düşünürsünüz?
Old 27-11-2009, 21:25   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hivpozitif
Sn.Cengiz beye,

Bu kişi sizin aradığınız tüm özelliklerin fazlasına sahip....

Ne düşünürsünüz?

Sorularıma yanıt vermemişsiniz ki.
Old 27-11-2009, 21:33   #8
hivpozitif

Aradığınız tüm özelliklere sahip diye bir yorum yapmıştım.

Son derece erkek,, veya 4/4'lük bir bayan ve işe tamamen hakim birisi..

Sorun nerede biliyormusunuz??Hiv pozitifler eşcinsel,,hayat kadını,transseksüel,homoseksüel vs,,vs..
Burada bile bir ayrımcılık söz konusu...

Tümünden arınıp,sadece insan olarak değerlendireceğinizi düşünüyorum.Ayrıca sizin işlerinizi,sizn görüşünüze uygun bir şeklide her türlü halledec birisi..

Sadece hiv hastası,,olay bu..
Old 27-11-2009, 21:41   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hivpozitif
Aradığınız tüm özelliklere sahip diye bir yorum yapmıştım.

Son derece erkek,, veya 4/4'lük bir bayan ve işe tamamen hakim birisi..

Sorun nerede biliyormusunuz??Hiv pozitifler eşcinsel,,hayat kadını,transseksüel,homoseksüel vs,,vs..
Burada bile bir ayrımcılık söz konusu...

Tümünden arınıp,sadece insan olarak değerlendireceğinizi düşünüyorum.Ayrıca sizin işlerinizi,sizn görüşünüze uygun bir şeklide her türlü halledec birisi..

Sadece hiv hastası,,olay bu..

Beni bile ayrımcılıkla suçladığınıza göre sorun sizde olmasın?
Old 27-11-2009, 21:43   #10
hivpozitif

Sizinle bu konuyu forum dışında tartışmak isterim.

Saygılarımla
Old 27-11-2009, 21:45   #11
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hivpozitif
Sizinle bu konuyu forum dışında tartışmak isterim.

Saygılarımla

O niye? Bu forumu zaten bu konuyu tartışmak için açmadınız mı?
Old 27-11-2009, 21:53   #12
hivpozitif

O zaman memnuniyetle,

Öncelikle ayrımcılık kavramını algılamamız gerekir.

İnsanların dil,din ırk,mezhep,cinsel tercih (Ben normal bir cinsel yaşam tercihinde olan ve öyle yaşayan biriyim,,özellikle belirtirim),hastalık,renk vs.konusunda haksızlığa uğraması muhtemelen ayrımcılıktır....

Bu konuda İnsan Hakları Başkanlığı heyetinin hastalığımdan dolayı adıma tanzim ettiği rapor bende mevcuttur.(Sn.Av.Habibe KAYAR konunun şahididir ve söz konusu rapor kendisindede mevcuttur)..

Tüm vurguladığım konu şu;

Söz konusu kişi,aradığınız tüm özelliklere sahip olsa,yanınızda çalıştırırmısınız?

Çalıştırmazsanız gerekçeniz ne olacaktır?

Hastalık hakkındaki bilgisizlikmi,yoksa toplumdaki önyargılar çerçevesinde oluşan korkularmı!

Sadece bunu öğrenmek istemiştim.

Saygılarımla
Old 27-11-2009, 22:11   #13
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hivpozitif
O zaman memnuniyetle,

Öncelikle ayrımcılık kavramını algılamamız gerekir.

İnsanların dil,din ırk,mezhep,cinsel tercih (Ben normal bir cinsel yaşam tercihinde olan ve öyle yaşayan biriyim,,özellikle belirtirim),hastalık,renk vs.konusunda haksızlığa uğraması muhtemelen ayrımcılıktır....

Bu konuda İnsan Hakları Başkanlığı heyetinin hastalığımdan dolayı adıma tanzim ettiği rapor bende mevcuttur.(Sn.Av.Habibe KAYAR konunun şahididir ve söz konusu rapor kendisindede mevcuttur)..

Tüm vurguladığım konu şu;

Söz konusu kişi,aradığınız tüm özelliklere sahip olsa,yanınızda çalıştırırmısınız?

Çalıştırmazsanız gerekçeniz ne olacaktır?

Hastalık hakkındaki bilgisizlikmi,yoksa toplumdaki önyargılar çerçevesinde oluşan korkularmı!

Sadece bunu öğrenmek istemiştim.

Saygılarımla

Toplumda yaygın önyargıları kırmak amacı ile bu konuyu açtınız ve soruyu soruyorsanız, "gerçekleri" dile getirebilir, kanıtlarını gösterebilir, düşüncelerinizi ve "olması gereken"i yazabilirsiniz; benim bu tür önyargılarım yok, sizi desteklerim.

Ancak bu gerçekten bir soru ise:
Hiv virüsünün nasıl bulaştığını bilirim. Herhangi bir berberde bile bulaşabileceğini, yıllarca aynı evi paylaşmakla bulaşmayabileceğini de... Bu nedenle iş arkadaşım olmaya aday kişinin hiv pozitif olmasından çok, diğer özelliklerine önem veririm. Örneğin bir transseksülse yanımda çalıştıramam, hiv negatif olsa bile. Çünkü yaşanması olası sorunları düşünürüm. Bu, benim tercihlerimin bir sonucu değildir. Bu kişi benim arkadaşım olabilir ama birlikte çalışmak farklıdır. Bunda mesleğimizin etkisi yadsınamaz.
Yanıtıma gelirsek; kişinin hiv pozitif olmasının bence bir önemi yoktur, diğer özellikleri işe girişte dikkate alınır.
Old 27-11-2009, 22:19   #14
hivpozitif

Yanıtıma gelirsek; kişinin hiv pozitif olmasının bence bir önemi yoktur, diğer özellikleri işe girişte dikkate alınır.

Benim sorum sadece hiv pozitif tanısı alan birisini içeriyordu..

Yanıtınız için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi