Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

meni müdahale

Yanıt
Old 16-10-2009, 19:43   #1
Hukuka Saygı

Varsayılan meni müdahale

Müvekkilime karşı meni müdahale davası açıldı, ancak dava konusu taşınmazda müvekkilim ile birlikte yetişkin 28 yaşındaki kızı da oturuyor. Davacı da bunu biliyor. Davanın hem müvekkilime hem de kızına karşı açılması gerekmezmiydi?
Müvekkilin el atmasının önlenmesine karar verilirse bile, kızı taşınmazdan çıkarılabilir mi?
Old 17-10-2009, 18:03   #2
Av.Kaan

Bu soru benim de kafamı kurcalamıştır. Tahliye ve fuzuli işgal/meni müdahale davalarında karar sadece kiracıya; belirli kişilere/kişiye karşı alınmakta... Bu durumda hakkında herhangi bir mahkeme kararı olmayanlar için bu karar icra edilebilir mi?

Bence kural olarak edilemez. Karar kimlere yükümlülük yüklüyorsa onlara karşı icra edilebilir kanaatindeyim. Ancak örneğin evdeki eşyalar evden alındığında kiracının aile efradı o vaziyette oturmaya devam edecek mi? Eğer ediyorlarsa bence onlara karşı ayrıca dava açmak gereklidir, sırf o mahkeme kararına dayanarak taşınmazdan zorla çıkarılmazlar diye düşünüyorum...
Old 18-10-2009, 12:06   #3
Av.Serkan DAĞDEVİREN

hakikaten ilginç ve bi o kadar da güzel bir soru.

benim konuyla ilgili düşüncem; meni müdahale kararı davalı taraf hakkında verileceğinden ve mahkeme kararı taraflar için hüküm ve sonuçlarını doğuracağından davada taraf olmayan diğer işgalci için kararın bir bağlayıcılığı olmaz.
Karar sadece dava kendisine tevcih edilen müvekkiliniz için bağlayıcı olacaktır.

davacı tarafın taşınmazda oturan diğer kişi için yani davalının kızı için ayrı bir dava daha açması geekir kanaatindeyim.................

dava aşamasında taşınmazda başka bir kişinin daha işgalci olduğunu öğrendiğinizi belirtseniz dahi bu kişiyi davaya dahil edemezsiniz diye düşünüyorum.
Old 18-10-2009, 15:15   #4
Hukuka Saygı

Aynı kanaatteyim. Ama şu sorun çıkıyor bu defa da;
Diyelim ki anneye dava açıp çıkarttılar, sonra kızına karşı dava açıp karar aldılar, icra esnasında başkası da çıkıp bende oğluyum, sonradan başkası çıkıp yeğeniyim, başkası çıkıp evlatlığıyım derse ilanihaye bu davalar sürer mi?
Old 18-10-2009, 18:59   #5
avbilgen

Hukuka Saygı'nın dediği gibi yargılama esnasında gayrımenkule başka biri yerleşirse nolur? Bu nedenle bence dava açıldığı tarihte evde işgalci olan bir kişiye dava açılması yeterli ayrıca ailesine açılmasına gerek yok diye düşünüyorum . Zira aksi halin düşünülmesi halinde gayrımenkulü boşaltmak hemen hemen imkansız hale gelir. Tahliye nedeni farklı olmasına rağmen İcra İflas Kanunu 276.madde de bu konu şu şekilde düzenlenmiştir: Tahliyesi istenen yerde kiracıdan başka bir şahıs bulunur ve işgalde haklı olduğuna dair resmi bir vesika gösteremezse derhal tahliye olunur. Bence aynı kural müdahelenin meni davası için de uygulanmalı. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 22-12-2010, 00:59   #6
CATWOMAN

Sayın Meslektaşlarım; vakit ayırırsanız size konuyla ilgili benzer bir sorum olacak. Davacı koca, açtığı boşanma kesinleşmeden önce açtığı müdahalenin meni davasını takip etmeyerek işlemden kaldırıyor. Bu arada boşanma davası kesinleşiyor ve dolayısıyla aile konutu da sona eriyor. Kocanın, karısını ve çocuklarını, adına kayıtlı aile konutu olan daireden müdahalenin meni davası açmak dışında, tahliye etme hakkı var mıdır? Kaymakamlığa başvurma imkanı olduğunu biliyorum ama duyumlarıma ve emsal kararlara göre kaymakamlık da aile ilişkileri olması sebebiyle tapu malikine ( kocaya ) " git müdahalenin meni davası aç" diyor. Tahliyeye engel olmak için başka ne yapabilirim? Elinizde emsal karar varsa, gönderirsenin yada yol gösterirseniz çok memnun olacağım. Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi