Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim dolandirdi ve kaçti...ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 26-03-2012, 11:49   #1
Lora

Soru Eşim dolandirdi ve kaçti...ne yapabilirim?

Merhabalar!
Ben yabanci.Burasi 6 yil evli kaldim.2 yil once eşim ve onun ailesi beni dolandirdi ve kaçti.
Bu 2 yil içinde ben herşey gecirdim : aç kaldim,kiş zamaninda isitmasiz susuz elektriksiz kaldim.Sokakta yaşadim bile.Eşimin borclar odedim-onun kerditorlar sikiştiriyor.Dolandirma davasi açtim,2 yil devam ediyor,ama karar yok!Bu dolandirci yakalamaya karar yok.
Turk vatandaş almadim.Ve şimdi,eşimle ayrildim için,vermiyorlar.5 yil boşanmadan sonra uzun süreli oturma izni alabilirim,sonra vatandaş verebilir bana.Oturma izni bitiyor. Parasiz yeni oturma izni almaya imkan yok-uzun süreli ikamet alinmasini için bana 18.000 dolar hesapta göstermemiz lazim.Parasiz gitmek bir yer yok.Eşim benim ev parasi bitirdi.Çalişmak imkan yok-benim ikamet çalişma hakki vermiyor.bu durumdan hiç bir çikiş göremiyorum...Devlet bana yardim etmiyor. Her yere başvurdum,durum anlattim,rica ettim-bu parasiz ölmek kaldi bana.Eşim benim para versin-ben bir iş yapabilirim,şirket açabilirim,para kazanirim...YOK,YOK,YOK...Buralarda herşey kaybettim:saglik,gençlik,ev,para,aile...ve bu devlet beni daha soymak istiyor!!!Şimdi yeni kanunlara göre devlet benden 213 tl istiyor saglik sigortasi için...ben bazen bu kadar paraile 2 ay yaşiyorum...Nerede bu kadar para her ay bulabilirim ben?Adalet baknalikta yadim,biraz hizli dava devam etsin,parasi ölüyorum, bana cevap geldi:siz ne istiyorsunuz?Dava devam ediyor.O kadar.Ben umutsuz durumdaim , bana sadece intihar kaldi!Ben ne yapabilirim???
Old 26-03-2012, 21:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Mali sorunlarınız olduğu gayet açık.Fakat bu alanda sadece kadın olarak ve sadece hukuki sorunlara destek vermek olanaklı.

Bu bakımdan sorularınız olursa yanıtlamak mümkün olabilecek.

Sosyal güvenlik ve sağlık sigortası ve katkı payı ile ilgili sorunu yine ilgili kurumla çözmeniz gerekiyor.Sorununuzu ve mağduriyetinizi açıkça anlaşılır bir biçimde açıklamak gerekecek.

Fakat önemlisi yasal haklarınız için bir avukata doğrudan başvurmanız gerekiyor.Bulunduğunuz yerin baro adli yardım servisine başvurarak istediğiniz konularda danışma alabilir ve avukat atanması isteyebilirsiniz.
Old 26-03-2012, 23:17   #3
Lora

Cevap için çok tşk ediyorum.3 tane yerde gittim.Bir baro benim başvurum kabuletmedi.Sağlık sigortasi yabancilar için yeni kanunda yaziyor:yabancilar icin saglik sigorta aylik 213 tl,ve bu para mecbur odememiz laizim.Durum kimse sormiyor.Onlar için Yabani zengin demek.Ama ben zengin degilim,ve Devlet beni bu durumda zorla tutiyor.Mahkeme karar versin-ben parasi alabilirim,ve para kazanabilirim.Ne kadar rica ettim-karar yok.Bekle,öl...davasi devam ediyor.Ne yapmak???
Old 27-03-2012, 08:50   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

mevcut durum ve devam eden davanız konusu tarafımızca pek anlaşılamamaktadır.

Elinizdeki evraklarla berbaer bir baroya başvurmanızı yine önereceğiz. Dil sorunu yaşadığınız gayet açık.Barolarda konuştuğunuz dili bilen bir avukatla görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

Ya da ülkenizin konsolosluğu varsa dil desteği alabilirsiniz.

Bakanlığın sosyal yardım hattı için;
http://www.aile.gov.tr/tr/html/169/A...l+Yardim+Hatti

Kadın ve çocuk yardım hattı için:
http://www.aile.gov.tr/tr/html/87/ALO+183
Old 27-03-2012, 12:32   #5
Lora

Varsayılan Eşim dolandirdi ve kaçti...ne yapabilirim?

Hepsi evraklarla berbaer 3-4 tane baroya başvurdum istanbulda...kimse kabuletmedi.Son duruşmada rica ettim,durumu anlattim,en kisa zamani karar almak istedim,onlar beni çok iyi anladi,ben çok iyi turkçe konuşuyorum,onlar karşida çikti,yeni duruşma tari verdi-1 yil sonra!!!toptan 3 tane duruşma geçti.2 yil dava devam ediyor.183 aradim 8 ay önce.Yardim yok.144 ariyorum şimdi...bağlanamiyor.Burasi hirsiz ve dolandırıcı,ama turk vatandaşı bir adam bir dürüst yabanci kadindan daha önemli...Çikiş yok...umut yok...Öldürür beni Devlet...
Old 27-03-2012, 12:56   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Devam eden duruşmalarda karar ancak dosya tamamlandıktan ve gerekli tahkikat yapıldıktan sonra verilecektir.

Baroların yükümlülüğü kararın acele çıkmasını sağlamak değil,bu aşamlarda avukat desteğinizi sağlamakla sınırlıdır.Yani baroların duruşma tarihi konusunda yapacak bir eylemi bulunmamaktadır.

Eğer devam eden davanız ceza konulu ise dosyanıza bir dilekçe vererek tarafınıza bir avukat atanmasını mahkemeden isteyebilirsiniz.Mahkeme baroya yazı yazacak ve atama yapılacaktır.

Hukuk konulu ise barodan avukat ataması isteterek dava takibi yapabilirsiniz.

Çaresiz hissederek doğru hukuk olanaklarını gözden kaçırmamaniz için lütfen bir avukattan hukuki destek isteyin.

Sadece kadın olmaktan kaynaklı bir ayrımcılık yaşadığınızı düşünüyor iseniz Aile Sosyal politikalar bakanınının iletişim bilgilerini aşağıda belirtiyoruz.Dilerseniz bakana da yazabilirsiniz.

http://www.fatmasahin.net/iletisim.php#iletisim

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi