Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kocamın biz evlenmeden önceki borçlarından sorumlu olurmuyum?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-08-2010, 23:56   #1
Konuk

Varsayılan kocamın biz evlenmeden önceki borçlarından sorumlu olurmuyum?

2006 kasım ayında evlendik.Sonradan eve borç icra kağıtları gelmeye başladı ve farkettim ki bunlar(davalar)biz evlenmeden önce açılmış.Eşimin 4 yıllık evliliğimiz boyunca eve maddi katkısı olmadı.Önceden ticaretle uğraşıyormuş;evlendikten sonrada birkaç girişimi oldu ama dikiş tutturamadı...ne yaptığı ne alıp sattığı,alacak ve verecekleri hakkında hiç bilgi vermez.Ben devlet memuruyum.
Kısaca sormak istediğim şu:
Eşimin evlenmeden önce ve varsa evlendikten sonraki borçlarından dolayı sorumlu tutulabilirmiyim?
Evimize icra gelebilir mi?Gelirse ne yapmalıyım?
Cevabınıza şimdiden çok teşekkür ederim.
Not:Eşim borçtan ötürü birkaç ay cezaevine girdi bu durumu kendimi savunurken kullanabilirmiyim?
Old 26-08-2010, 11:45   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Konuk
2006 kasım ayında evlendik.Sonradan eve borç icra kağıtları gelmeye başladı ve farkettim ki bunlar(davalar)biz evlenmeden önce açılmış.Eşimin 4 yıllık evliliğimiz boyunca eve maddi katkısı olmadı.Önceden ticaretle uğraşıyormuş;evlendikten sonrada birkaç girişimi oldu ama dikiş tutturamadı...ne yaptığı ne alıp sattığı,alacak ve verecekleri hakkında hiç bilgi vermez.Ben devlet memuruyum.
Kısaca sormak istediğim şu:
Eşimin evlenmeden önce ve varsa evlendikten sonraki borçlarından dolayı sorumlu tutulabilirmiyim?
Evimize icra gelebilir mi?Gelirse ne yapmalıyım?
Cevabınıza şimdiden çok teşekkür ederim.
Not:Eşim borçtan ötürü birkaç ay cezaevine girdi bu durumu kendimi savunurken kullanabilirmiyim?

Sayın Konuk;

Eşinizin evelnmeden önce veya sonra doğmuş şahsi borçlarından dolayı sizin bir sorumluluğunuz doğmaz. Eşinizin borcuna kefil olmadığınız müddetçe tabi. Fakat mesajınızdan anlaşıldığı kadarıyla evliliğiniz devam etmekte. Birlikte yaşamaya devam ediyorsanız oturduğunuz eve haciz işlemi için gelinebilir. Bu durumda ise faturası adınıza olan malların haczedilmesini faturaları göstermek suretiyle engelleyebilirsiniz. Bunun dışında yapacak fazlaca bir şey olmadığını söylemeliyim.

Eşinizin borçlarından dolayı cezaevinde kalmış olması devam eden borçlar ve sizin durumunuz açısından önemli bir husus değildir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel yardım almanızı öneririm.

Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi