Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Özel hukuk tüzel kişilerinin işledikleri suçlar

Old 02-01-2007, 00:18   #1
PINAR YILMAZ

Varsayılan Özel hukuk tüzel kişilerinin işledikleri suçlar

Değerli hukukçular,özel hukuk tüzel kişilerinin veya tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşların işleri gereği yapmaları gereken bir görevi ihmalkarlık sebebiyle yerine getirmemeleri halinde hangi yola başvurulabilir?Kamu tüzel kişileri olsa İYUK gereği hizmet kusuruna başvurabiliriz ama özel hukuk tüzel kişilerinde hangi yola başvurabileceğimizi bulamadım.Yardımlarınızı rica ediyorum.Saygılar..
Old 02-01-2007, 16:58   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
özel hukuk tüzel kişilerinin veya tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşların işleri gereği yapmaları gereken bir görevi ihmalkarlık sebebiyle yerine getirmemeleri halinde hangi yola başvurulabilir?

Genel hükümlere göre genel mahkemelere başvurabilirsiniz.
Old 02-01-2007, 18:36   #3
ragıp

Sayın Yılmaz
sorunuz biraz boşlukta kalmış bana göre. Özel hukuka ilişkin sorumluluk mu, yoksa cezai sorumluluktan mı söz ediyorsunuz.
Cezai sorumluluk açısından: Tüzel kişilerin yetkili organları ve/veya imza koyanlar sorumludur. Eğer kurumun tüzel kişiliği yoksa imza koyan sorumludur
Hukuksal sorumluluk, yapılan işlemin tüğrüne göre değişir. Olayı açıkça anlatırsanız daha net bilgi verebilirim sanıyorum
Old 03-01-2007, 00:57   #4
PINAR YILMAZ

Bir özel hukuk şirketi var.Bu şirket küçük esnaflarla alım satım işi yapıyor.Fakat mal sattığı dükkanların bu malı orada kullanmaya elverişli tesisatları olup olmadığına hiç bakmadan her esnafa o malı satıyor.Esnaflarda yeterli tesisatları olmamalarına rağmen o malı dükkanlarında kullanıyorlar.Oluşan zarar sonucu zaten esnaflara dava açabiliyoruz.Ama bu şirketin sorumluluğu ne olacak?Üzerine düşen araştırma yükümlüğünü yerine getirmeme yani ihmal suretiyle bir zarara sebep oluyor.Sanırım Beyefendinin de dediği gibi genel mahkemelerde dava açmamız gerekiyor.Tazminat isteme hakkımız var.Zamanaşımı süresi haksız fiil zamanaşımı olur sanırım..
Old 04-01-2007, 18:38   #5
ragıp

Sayın Yılmaz
özür dilerim ama hala sorunuz boşlukta. Ne kadar boşlukta olduğunu şöylr anlatayım.
Bu şekilde bir dava açarsanız hakim ne şekilde karar verir?
Satılan mal ne, esnaf ne şekilde kullanıyor? Tüketim malı mı yoksa pazarlamaya tabi bir mal mı?
Genel sağlığı ilgilendiren bir konu mu? Ruhsata tabi mi?
Bunun gibi sorular boşlukta

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi