Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Vakıf(özel)üniversitelerinde Hukuk Eğitimi

Yanıt
Old 16-10-2006, 00:59   #1
kamaci

Karar Vakıf(özel)üniversitelerinde Hukuk Eğitimi

MERHABA BEN HUKUK ÖĞRENCİSİYİM VE BU İLK SENEM YANİ HUKUKTA YENİYİM BEN ANKARADA VAKIF UNİVERSİTESİ OLAN ÇANKAYA UNİVERSİTESİNDE ÖĞRETİM GÖRMEKTEYİM. İLERDE AVUKAT OLDUĞUMDA VE İŞE BAŞLADIĞIMDA BİR VAKIF UNİVERSİTESİNDEN MEZUN OLMAMIN BANA EKSİLERİ OLDURMU? YATAY GEÇİŞLE (kırıkkale universiTesini düşünüyorum) BİR DEVLET UNİVERSİTESİNE GEÇMELİMİYİM? BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ FİKİRLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKUR EDERİM.
Old 16-10-2006, 03:24   #2
Av.Duygu Keleş

Merhaba ;
Bende Çankaya üni meszunuyum ve fakültemde çok iyi eğitim aldığımı düşünüyorum.Okuldan mezun olduğunda tek eksikliğin pratik olacaktır.Onuda değil vakıf üniversitesi mezunları devlet üniversitesi mezunlarıda yaşamaktadır.O yüzden yatay geçişi aklından silebilirsin.Gerçekten çook iyi bir eğitim alacağını unutma.Bugün doğansoyaslandan ceza ,ali bozerden barçlar ,bilge öztandan miras hukuku okumakherkese nasip olmaz.
Old 16-10-2006, 09:31   #3
Av. M. Yasir Bağce

vakıf öğrencilerine sorarsan olmaz, devlet mezunlarına sorarsan olur. bu tartışma gerek bu forumda gerekse dışarda kısır döngü şeklinde devam ediyor... bence siz çalışmanıza bakın ve pek aldırmayın başkalarına
Old 16-10-2006, 09:50   #4
Av.Duygu Keleş

Varsayılan Sayın Muyasba

Bu sorunun yanıtını yalnızca vakıf üniversitesi mezunları verebilir.Neticede aldığımız eğitimin kaliteli ya da kalitesiz olduğuna bizler karar verbiliriz.Bilmediğiniz bi süreç hakkında yorum yapmanız yanlış olur.
Vakıf üniversiteleri hakkındaki diğer kişilerin yorumları da kendilerine kalmış saygı duyarım.Ama ben sözkonusu üniversiteden mezun oldum ve hiç de boş bir eğitim almadım.
Old 16-10-2006, 10:03   #5
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan delmar
Bu sorunun yanıtını yalnızca vakıf üniversitesi mezunları verebilir.Neticede aldığımız eğitimin kaliteli ya da kalitesiz olduğuna bizler karar verbiliriz.Bilmediğiniz bi süreç hakkında yorum yapmanız yanlış olur.
Vakıf üniversiteleri hakkındaki diğer kişilerin yorumları da kendilerine kalmış saygı duyarım.Ama ben sözkonusu üniversiteden mezun oldum ve hiç de boş bir eğitim almadım.

bu tepkiniz banaysa eğer ben tepki verilecek bir cevap vermedim. ayrıca ben de vakıf (İstanbul Kültür Üniversitesi) mezunuyum ve almış olduğum eğitimden de memnunum. ben sadece çok fazla tartışma konusu yapıldığı için o şekilde bir cevap vermiştim. yanlış anlaşılmasın.
saygılar...
Old 18-10-2006, 23:33   #6
dilek_65

neden eksi bir tarafı olsun ki???devlet üniv.leride vakıf üniv.leride HUKUK eğitimi alıyor.
Old 21-10-2006, 19:14   #7
Semira

unutmayın ki hukuk eğitimi sadece okulda alınacak bir eğitim değildir.. uygulama alanının genişliği olsun iş imkanları olsun cok farklı amaçlara hizmet edebilir bir bölümdür hukuk. bende vakıf üniversitesinde okuyorum fakat eminim ki eğer birşeyler eksikse bu sizden kaynaklanır. insanlardan alabilecekleriniz sonsuzdur, tıpkı istekleriniz gibi... bir hocamız bize hukuk fakültesinde derste "öğrenilmez" demişti ve devam etmişti: "sen öğrenirsin ben seni tamamlarım..." gerçekten öyle. mesleki yaşantınızda seçeceğiniz alan ise tamamen sizin eserinizdir. eğer bir avukat olmak istiyorsanız diğerlerinin arasından sıyrılmanız size bağlı... (yanlış mıyım sayın büyüklerim?)
Old 21-10-2006, 22:13   #8
kamaci

cevaplarınız benim için çok önemliydi gerçekten kafam karışmıştı çünkü bir kaç tane ankara hukuklu arkadaş ve ankara hukuktan mezun olan bir avukat yatay geçiş yapmamın benim için daha hayırlı olacağını söylemişti. Yatay geçiş düşünmüyorum artık çok teşekkur ederim. Değerli fikirleriniz için...
Old 22-10-2006, 09:32   #9
Brusk

Vatıf üniversitelerini oralarda okuyan öğrencilerden başkasının savunduğunu görmedim...sadece hakimlik ve savccılık sınavlarına giren adayların başarı durumuna bakarsanız vakıf üniversietelerinin süründüğünü ve buradan mezun olan öğrencilerin yazılı sınavı bile geçemediklerini çok rahat görürsünüz. Vakıf üniversietelerinin dershaneden bir farkı yok ki bana göre Hukuk Fakültesini kazanmak değil kaydolmak esastır. Uugulamaya gelince bu mezunların ne kadar ilgisiz ve eksik olduğunu ben gözlemliyorum. Bir hukuk öğrencisi araştırmacı ve okumayı çok seviyor olması gerekir. Devlet üniversietlerinde okuyan ve mezun olan Her hukuk öğrencisi günde en az 8 saat ders çalışma temposuna alışmıştır..peki aynı azmı çalışmayı vakıf üniversiteleri öğrencilerinde de görebiliyormuyuz? Bana göre hayır...
Old 22-10-2006, 19:09   #10
kamaci

Varsayılan sayın Bursk

yorumunuzu okudum ve siz nerden mezun oldunuz acaba? Söylediklerinize bakınca gerçekten çok merak ettim sizde dediğiniz gibi araştırmacı birimisiniz? gunde 8 saat ders çalışıyormuydunuz ?
Old 22-10-2006, 20:03   #11
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan Brusk
Vatıf üniversitelerini oralarda okuyan öğrencilerden başkasının savunduğunu görmedim...sadece hakimlik ve savccılık sınavlarına giren adayların başarı durumuna bakarsanız vakıf üniversietelerinin süründüğünü ve buradan mezun olan öğrencilerin yazılı sınavı bile geçemediklerini çok rahat görürsünüz. Vakıf üniversietelerinin dershaneden bir farkı yok ki bana göre Hukuk Fakültesini kazanmak değil kaydolmak esastır. Uugulamaya gelince bu mezunların ne kadar ilgisiz ve eksik olduğunu ben gözlemliyorum. Bir hukuk öğrencisi araştırmacı ve okumayı çok seviyor olması gerekir. Devlet üniversietlerinde okuyan ve mezun olan Her hukuk öğrencisi günde en az 8 saat ders çalışma temposuna alışmıştır..peki aynı azmı çalışmayı vakıf üniversiteleri öğrencilerinde de görebiliyormuyuz? Bana göre hayır...

kaç tane vakıf üniversitesi öğrencisini gözlemleyip de bu kanıya vardığınızı öğrenebilir miyim?
Old 22-10-2006, 22:46   #12
Av.Duygu Keleş

Sayın Brusk,
Çok merak ediyorum vakıf üniversitelerinde hiç ders gördünüz mü? ya da vakıf üniversitelerinde okuyan kaç arkadaşınız var ve izleme fırsatını buldunuz?Bence siz de sıradan her insan gibi vakıf üniversitelerini karalama yoluna gidiyorsunuz.Bunun yapmanızın tek nedeni ise o imkanlara sahip olamamanız.Demişsiniz ki sınavı kazanmak değil fakülteye kaydolmak esastır.O halde sizin devlet üniversitesini kazanmanızın hiç bir anlamı yok.Siz bizlerin okulda günde kaç saat ders çalıştığımızı nerden bilebilir ve sorgulayabilirsiniz ki.Bu haddiniz değil.Lütfen telaffuz ettiğiniz cümlelere biraz daha özen gösteriniz.
Old 22-10-2006, 23:04   #13
labrador

3 4 tane fazla matematik sorusu yapanların çekememezliğidir vakıf ünilerini yetersiz görmeleri...ben de vakıf ünisi öğrencisiyim istanbul ve marmara ünilerinde de arkadaşlarm var onlardan hiçbir eksiğimin olmadığını düşünüyorum...gün geldi ki onlara ders anlattığım olmuştur...bunun yanında vakıf ünilerinde öğrencilerin çok kolay geçirildiği söylenilir ki bu da külliyen sapıklıktır kesinlikle bir tölerans söz konusu değildir...eğer ekonomik açıdan sorun olmuyorsa boşuna kasma bence...sen yeter ki derslerini çalış kendini geliştir...zaten okuldaki hukuk eğitimi meslek anlamında bir şey vermiyor her şey okul sonrası...
Old 22-10-2006, 23:28   #14
Brusk

sadece Adalet bakanlığın Hakim ve savcılık sınav sonuçları hakkındaki istatistiklerine göz atmanız yeterli bence
Old 22-10-2006, 23:55   #15
kamaci

Varsayılan sayın Bursk

bu konuyu ben açtım sizin gibi düşünen bir kaç kişinin söylediklerini üzerine saçma sapan ikilem içinde kaldım. Saçma sapan dedim çünkü burdaki yorumları okuduğumda böyle bir düşüncenin ne kadar yersiz olduğunu anladım ilk yorumunuz gerçekten çok iddalı. Neden yazılanlara cevap vermiyorsunuz? İstatisklere bakarak yorumunuzdaki genellemye nasıl vardınız bilemiyorum. Benim kendi düşüncem siz fazlaca bir genelleme yapmışsınız. Hiç bir vakıf üniversitesinin akademik kadrosunu inceledinizmi? ben kendi fakültem için konuşuyorum bizim fakultenin kadrosuna bakıtğımda bir devlet universitesinden eksiğim olduğunu düşünmüyorum. Unutmadan hukuk fakultesi dersane seçer gibi öyle sağdan soldan duyarak seçilecek bir bölüm değil. Hukuk moda meslek olduğu içinde seçilmez. Hukuk istenerek seçilen bir bölümdür. Şuan burda bir anket yapılsa ki böyle bir anket yapılmış biraz incelerseniz bulursunuz sonucun istenilerek seçilen özveri gerektiren bir fakulte olduğunu görürsünüz. Sözü şuaraya getirmek istiyorum ; ben vakıf universitesinden bir hukuğu boşta kalmamak için seçmedim puanınla devlet üniversitelerinden de tercih yapabiliyordum fakat hukuk istediğim için bir vakıf universitesini seçtim. Ne moda olduğu için ne de değiniz gibi dersaneye kaydolur gibi değil..
Eğer yanıtımda bir hata yaptıysam bütün forumdan özür dilerim
saygılarımla....
Old 23-10-2006, 00:07   #16
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan Brusk
sadece Adalet bakanlığın Hakim ve savcılık sınav sonuçları hakkındaki istatistiklerine göz atmanız yeterli bence

o istatistiklere göz atarken her okuldan kaç öğrencinin o sınava girdiğini atlamışsınız. mesela galatasaray üniversitesi de hakimlik sınavında hiç başarılı değil hatta geçen sene veya ondan önceki sene hiç bir gs li öğrenci yazılı sınavı kazanamadı. peki gs kötü mü eğitim veriyor. aynı şekilde benim okulum da (İst. kültür) geçen sene sıfır çekti. peki sizce kaç öğrenci sınava girdi dersiniz? sadece dört. benim okuduğum dönem hiç bir sınıf arkadaşım hakim veya savcı olmak istemiyordu. sizin hayatınızı sınavlar yönlendirebilir ancak bizimkini değil. her şey 2-3 saatlik bir sınavla hallolmuyor maalesef.
Old 23-10-2006, 13:40   #17
Av.Duygu Keleş

Sayın kamaci;
Sayın Brusk un ve kendisi gibi düşünen diğer pek çok kişinin özel üniversiteleri yermesindeki tek amaç elde edilemeyen olanaklardır sadece.Üniversite sınavında heyecan ya da başka faktörlerle yapamadığımız bi kaç soru bizi yeteneksiz ya da aptal yapmaz.Tam tersi özel üniversiteye kaudolmamaıza neden oluo hayatımıza farklı bir yön kazandırır.Devlete üniversitelerindeki pek çok arkadaşımızda hocalarına yüksek ücretler verdiğimiz ve derslerimize soktuğumuz için onların asistanlarından ders almak ve bu nedenle ekstra çalışma ve araştırma yapmak ihtiycı duyarlar.
Old 23-10-2006, 15:26   #18
Brusk

önemli olan hangi hocanın ders anlatğı değildir. Öğrencinin o hocadan yada dersten ne anladığı neler kazandığıdır. Ayrıca devlet üniversitelerindeki öğrecilerin %90'ı derse hiç devam etmez. Aslında sizler doğuştan şanslı kişilersiniz. Avukat olmak hayatınızda hiçbirşey değiştirmeyecektir. Zaten varlıklı ailelerin çocuklarının Avukatlık yapması için bilgiye de ihtiyaç yoktur. Hele hele Ceza davalarında Avukatlık yapmak için ekstra bir bilgiye de ihtiyaç yoktur...Bunu yaında sizler yılda tam olarak bilmiyorum ama çok yüksek bedeller ödeyerek bu diplomayı alırken İzmir' de Avukatların 500 YTL aylıkla çalıştırıldığını biliyormusunuz. BU ülkede isteyen herkes artık Hukuk fakültesinde okuyabiliyor ve isteyen herkes Avukat olabiliyor. Sonra da Avukatlık sınavını kaldırmak için vakıf üniversietleri ögrencileri gecegündüz TBMM koridorlarında bu engele çözüm arayışına düşmüşlerdir. Madem iyi yetiştirildiğinize inanıyorsanız o halde Avukatlık sınavından korkmanızı gerektiren nedir onu anlayamadım. Heralde bu sınavda hukuk temel bilgisi dışında adaylara başkaca bir konudan soru gelmeyecektir.
Old 23-10-2006, 15:28   #19
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Meslektaşlarım ve sevgili öğrenci arkadaşlarım,
Bu tartışma konusu daha önce de pek çok defa çeşitli başlıklar altında gündeme gelmişti.Bunca zaman tek bir söz etmemiştim ancak bir vakıf üniversitesi mezunu olarak kendimde de söz hakkı görüyorum artık.

Bu konuda ortak bir kanı yaratmak hayata ve insana dair pek çok alanda olduğu gibi imkansız görünüyor. Sanırım bazı arkadaşlarımızın kafalarındaki bir takım önyargı ve yanılgıları yıkmak için bizlerin, onlardan biraz daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor. Bunun sebebi ise aldığımız eğitimin eksikliği değil (kaldı ki çok değerli öğretim görevlilerden dersler almış bir vakıf üniversitesi mezunuyum; ben de aldığım eğitimden oldukça memnunum); klişeleşmiş önyargılardır. Bu görüşler sayesinde biz zaten mesleğe 1-0 yenik başlıyoruz. Ancak önemle belirtmek isterim ki bu önyargıya sahip insanların gözünde "yenik" başlıyoruz, esasen herhangi bir yenikliğimiz mevcut değildir. Şimdiye kadar 2 ayrı yerde çalıştım ve ilginçtir ki çalıştığım 2 yerde de bana şöyle bir söz söylendi; "özel üniversiteler konusundaki önyargılarımı yıktın!" Bu benim yeteneğimle ilgili bir şey değildi kanımca...Belki ben yetenekli bile değildim, sadece birlikte çalıştığım meslektaşlarım, bizim hiçbir şey bilmediğimizi ve kendimizi geliştirmek adına hiçbir çaba sarfetmediğimizi düşünüyorlardı; bu nedenle de yanlarında çalıştığımızda, çabamızı, hukuka olan sevgimizi, özverimizi, yazıp çizdiğimizi, sosyal yaşantımızda da çok farklı ilgi alanlarımızın olabileceğini, bizlerin sadece "baba parası yiyen" "akılsız"lar olmadığımızı ve dahi pek çok şeyi farkettiler. Ne yazık...

Ben vakıf üniversitesinden mezun olmuş bir hukukçu olarak, bir devlet üniversitesi mezununu ya da öğrencisini bu şekilde aşağıladığımı hiç hatırlamıyorum, çünkü en başta bu "AYIP"tır, insancıl bir yaklaşım değildir, hele ki bir hukukçunun sadece 3-5 kişiyi gözlemleyerek edinebileceği bir bilgi hiç değildir. Hukukçu, temeli sağlam iddialar ortaya atmalıdır. Daha önce de başka bir başlık altında bir arkadaşımız, vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin ellerini kollarını sallayarak vize ve finalleri geçtiğinden söz etmişti. Acaba bu arkadaşım bizimle birlikte vize ya da finallere mi girdi? Kaldı ki girdi ise bu hangi üniversitede oldu? Ben eğitim öğrenim hayatım boyunca hiçbir dersin sınavından "elimi kolumu sallayarak" geçtiğimi hatırlayamıyorum. Ben ve tüm arkadaşlarım aldığımız eğitimi kişisel beceri ve çalışmalarımızla harmanlayarak bu sınavları atlattık, ter döktük, emek verdik. Böyle tek kalemde üzeri karalanıp atılacak bir emek de değildi bu!Uzun geceler, uykusuzluklar sonrası sinir bozukluklarıyla dökülmüş gözyaşları da süslerdi kimi zaman kitapların, notların üstünü, çünkü "hepimizin" bildiği gibi hukuk eğitimi almak öyle kolay bir süreç değildi.
Yoksa ben geçici hafıza kaybı mı yaşıyorum? Sizler ne dersiniz?Elimizi kolumuzu sallayarak mı mezun olduk bizler?

Sevgili Brusk arkadaşımızın yaklaşımı beni gerçekten rahatsız ediyor; kendisinin bu tür mesajlarına daha önce de rastlamıştım yazık ki... Bu kininin sebebini de anlayabilmiş değilim?!?Ancak ben, bir meslektaşımdan bunları duymamayı ve duymamış olmayı yeğlerdim.

Burada tartışılması gereken kanımca özel üniversite- devlet üniversitesi ayrımı değil, bu ülkenin birer vatandaşı olarak ülkemizin çok değerli devlet üniversitelerinin de en az vakıf üniversiteleri kadar iyi koşulları gerek öğretim üyeleri gerekse öğrencileri için sağlaması gerekliliğidir. Keşke devletin eğitime ve öğretime ilişkin ayırdığı bütçe artırılsa da bu tartışmaların hiçbirine gerek kalmadan,T.C. Anayasası ile güvence altına alınmış bulunan haklarımızdan olan eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi gereği gibi vücut bulabilse... Sonuç olarak diyeceğim odur ki, küçük hesapları, karalamaları bırakalım, bir ülkenin gelişiminin en temel taşlarından birini oluşturan eğitim ayağının esaslı sorunlarını tespit ve kabul edip bu noktada elimizden geldiğince çözüm üretmeye çalışalım.
Sevgi saygılarımla.
Old 23-10-2006, 15:43   #20
Av.Duygu Işık Behrem

Değerli Meslektaşım Brusk,
Ben varlıklı bir ailenin çocuğu değildim; ailem şehir dışında okumamı istemediği için ailemin yanında bir vakıf üniversitesinde okudum. Çünkü şehir dışında okusa idim ailem bensiz kalacaktı. Onlar o dönemde buna hazırlıklı değildiler. İnanın bu şekilde, "orta direk" tabir edilen aileler de "bunca yıl sizler için çalıştık helali hoş olsun" diyerek onca yıllık emeklerini ve birikimlerini çocuklarını vakıf üniversitelerinde okutabilmek için kullanabiliyor. Ben bu nedenle, zaten sonsuz bir sevgi,saygı ile bağlı olduğum aileme bir kez daha hayranlık duyuyorum. Eminim bu şekilde de pek çok arkadaşım vardır... Kaldı ki zengin olmaları da bir şeyi değiştirmez bu meselede! Kişisel olarak dilerim ki aileme olan vefa borcumu bir gün layığı ile yerine getirebileyim.
Şunu da belirteyim, bir vakıf üniversitesi mezunu olmama rağmen, ben de İzmir'de oldukça düşük bir maaş ile çalışıyorum. Yani her şey sandığınız gibi olmuyor sevgili brusk... Lütfen bu kadar tek taraflı bakmayın olaya! Bizler de ev geçindirmek zorunda olabiliyoruz ve kaba tabiri ile "sürünebiliyoruz"!Ancak ben şunu anlıyorum ki oldukça tutucu görüşlere sahipsiniz, önyargılarınızı yıkabilmek oldukça zor görünüyor.Dilerim bir gün siz de bazı şeylerin sandığınız gibi olmadığının farkına varırsınız! Gerçi varmasanız da bizler bir şey kaybetmeyiz...
Sevgi ve saygılarımla.
Old 23-10-2006, 23:30   #21
Brusk

Bir gerçek var ortada artık Hukuk mezunu olmanın hiçbir esprisi yok. Piyasada herkese yetecek kadar iş yok. Avukat, bu kelimenin 10 yıl önceki saygınlığı ile şimdiki saygınlığı arasında çok büyük fark var. Biliyormusunuz artık Yeni mezunlar bırakınız büro açmayı çalışabilecek bir ortam büro yani iş bulamıyorlar. Bütün samimiyetimle şunu yazmak istiyorum. Mezun olduğum fakülteden arkadaşımın biri, 4 yılda finallerde okulu bitiren bir arkadaşım aylarca Ankara'da Avukat olarak çalışabileceği bir iş bulamadı ve evli oluğu için geçimini temin etmekle tahmin edemeyeceğiniz kadar çok zorlandı.
Old 24-10-2006, 00:18   #22
SİNEM

ben devlet üniversitesinde okuyorum.Vakıf üniversitelerine karşı ciddi bir önyargının olduğu gerçek.Özellikle hakimlik ve savcılık sınavlarında çıkan sonuçlar bu önyargıları haklı kılıyor fakat ben hukukta bireysel başarının yerinin büyük olduğunu düşünüyorum.Başarılı hukukçuların hepsinin devlet üniversitelerinden mezun olduklarına inanmıyorum.Bu kadar acımasız olmak yanlış.İyi bi markaya sahip olmak iyi bir hukukçu olmak demek değil.Yine de bu yıl tercih yapacak arkadaşların devlet üni.yazmalarını şiddetle tavsiye ederim en azında etrafınızda ki insanlar sizin gibi olsun...
Old 24-10-2006, 00:51   #23
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Kamacı,

Okulunuzda okuyacağınız gelecek seneleri değişik kaygılarla geçirecekseniz ve yatay geçiş yapma konusunda ağırlıklı bir istek duyuyorsanız neden düşünmeyesiniz.

Ama bu seçimi yaparken hangisinin eğitimi daha iyidir şeklinde bir kaygınız varsa, bu sorunuzun yanıtını da bu forumda bulamazsınız. Seçiminiz tamamen sizin yaşamınızı etkileyeceğinden, objektif kriterleri (hakim,savcılık düşünüyorsanız sınav sonuç başarılarını, okuduğunuz ve geçmeyi tasarladığınız devlet üniversitesinde eğitim veren öğretim görevlilerini, anılan devlet üniversitesinin spesifik olarak sınav başarılarını, maddi olanaklarınızı, barınma seçeneklerini ve diğer tüm özel detaylarınızı) gözeterek, bu kararı en doğru verebilecek yegane kişi sadece sizsiniz.

Vakıf veya devlet üniversitesi mezunlarının, "sınavda alınan puan/ okula ödenen bedel" konularında birbirlerine yüklenmelerini doğru bulmuyorum. Böyle bir tartışmanın anlamsız olmaktan öte, kişiler arası gereksiz soğukluğa yol açacağı/açtığı da gözden kaçırılmamalı.

Saygılarımla.
Old 24-10-2006, 00:53   #24
SHODAN

Bence 2 şey önemli birincisi üniversitenizin öğretim elemanı kadrosu ikinciside kendinizi geliştirip geliştiremediğiniz..
Old 24-10-2006, 10:31   #25
gençhukukçu

sayın brusk vakıf üniversitelerini elştirmeden önce zihninizdeki önyargıları atsanız çok daha iyi olacak.çünkü bu konu öyle öznel düşüncelerle yaklaşılacak kadar basit bir konu değil.
Old 24-10-2006, 12:00   #26
kamaci

şuan yorumları okudum bir kaç ön yargılı yorumun dışında diğer butun yorumlar gerçekten aydınlatıcı ve son derece objektif yorumlar. Değerli yorumnlarınız için hepinize çok teşekkur ederim. Karşılaştırma içindeyim maddi olarak pek bi fark olmadığını hesapladım gecen cuma geçmek istedğim universiteye gittim ve geçmek universitenin yerleşkesi durumu sosyal durumu öğrenci kitlesinin ağırlığı bakımınından kendi universitemi daha uygun buldum. Şuanda akademik kadrosunu araştırıyorum. Bizim kadromuzu ve oranın kadorusunu karşılaştıracağım. Dediğim gibi maddi durumda pek bir fark olmayacak sosyal ortamı öğrenci ortamı gibi şeyler bakımından daha iyi bir durumdayım akademik kadrodada pek bir fark olmazsa kendi universitemde kalıcağım ve gerçekten yıkıcı değil yapıcı olacağım. Sayın Bursk; yorumlara dikkat ederseniz sizinle aynı fikirde olan bir kaç yorum daha var ama o yorumlara dikkat ederseniz önyargılı ve kırıcı değil, sizinle aynı fikirde olan yorumlara bakarsanız onlar son derece önyargısız yıkıcı değil yapıcı teşvik edici yorumlar. Sayın Bursk takdir sizin.. saygılarımla
Old 24-10-2006, 18:38   #27
mertt_onn

merhabalar,
bende vakıf üniversitesinde okuyorum(ydü-kıbrıs).hele kıbrısta okuyan öğrenciler hakkında önyargılar daha da keskin.afedersiniz ama bi baltaya sap olamazlar düşünceleri mevcut!böyle düşünceler içinde olan kişilerin ne amaçla veya neye göre bu gibi önyargılar içersine girdiklerini anlamıyorum.eğer hakimlik savcılık sınavındaki başarıya göre değerlendiriyorlarsa helal olsun derim!!!(-)çünkü bir arkadaşımızın da dediği gibi herkes hakim-savcı olmak istemez...bu alanda önemli olan bana göre kendini geliştirmektir ama öğretim üyelerininde önemi yadsınamaz!zaten bize gelen hocaların çoğu devlet üniversitelerinden geliyorlar ve bir ayrımcılıkta söz konusu değil.teşekkürler...
Old 27-10-2006, 14:35   #28
YAHYA ÜNALDI

arkadaşlar ben devlet üniversitesinde okuyorum.. bi gün bi öğretim elemanın nikahına gittik..pek çok hukukçu vardı..ankara,gazi,anadolu,bilkent ,çağ hukuktan arkadaşlar vardı..laf lafı açtı.. hukuku yorumlama konusunda en iyileri çağ hukuktaki arkadaştı.. demek istedğim "NASIL EĞİTİM ALDIĞIN DEĞİL,KENDİNİ NASIL GELİŞTİRİDİĞİN" vakıf veya devlet üniversitesi arasında fark yok açıkçası
Old 03-11-2006, 14:39   #29
liberak

ARKADAŞLAR ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİN DEN SELÇUL ÜNİVERSİTESİNE YATAY GEÇİŞ YAPMIŞ BİRİ OLARAK FİKRİMİ AÇIKLIYORUM : 1:çankaya yı bildiğimden diğer (özel) üniversitelerinde aynı durumdaa olduğunu tahmin ederek şunu söyleyeyim beğenilmeyip dalga geçilen özel üniversitede okuyan öğrenciler en iyi hocalardan ders alıyorlar ( çankaya üni.si hocaları ya ank üni .sinde çalışan veya emekli olmuş veya anayasa mahkemesinde türkiyenin geleceğinde söz sahibi ' DOÇ .DR OSMAN CAN ' HOCALARDIR.
2: devlet üniversitesdin de kendi kendi ni geliştirmek zorundasın (özel)de üniversite seni zaten geliştirir.
3:büyük şehir de hukuk okumakla diğer şehir lerde hukuk okumak arasın da olnaklar yönünden londrayla kahire fark var.
4:250 kişilik sınıf mı iyidir kağt üzerinde 60 gözüken bunlardan en fazla 30 kişi gelen sınıfmı iyidir.
5kul sonra sı sınavlar yönünde ankara üniversitesi hariç diğer üniversiteler eşit durumdadır.
6: bu forumu başlatan arkadaşa tavsiyem okuldan kaçmayı düşüneceğine zevk almaya çalış sın.
6+1:kırıkkale hukuk yatay geçişle öğrenci almıyor.
Old 03-11-2006, 15:55   #30
av.husniye guldal

Varsayılan merhaba

merhaba sevgili meslektaşım.Ben de vakıf üniversitesinden bu yıl mezun oldum.avukatlık stajımada 1 hafta önce başladım.Vakıf üniversitesinden mezun olmanın mesleki olarak bir eksikliği olmaz.Sadece maddi külfeti fazla olur ve de kendini geliştirmen ve gündemde olan olayları takip ederseniz herhangibir bir sorun olmaz.Ama geçiş yapabilirseniz maddi anlamda rahatlarsınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi