Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tevhide yanaşmayan diğer parsel sahipleri aleyhine dava açılabilir mi?

Yanıt
Old 21-03-2007, 13:38   #1
Av. BNK

Varsayılan Tevhide yanaşmayan diğer parsel sahipleri aleyhine dava açılabilir mi?

Belediye Encümeni İmar Kanunu'na dayanarak üç parsel için tevhit kararı almış. Ancak tevhit işleminin yapılabilmesi için bütün parsel sahiplerinin onayı şart. Diğer parsel sahipleri tevhit işleminin yapılmasına izin vermiyorlar. Parseller tek başına imar uygulamasına uygun değil ancak birlikte değerlendirildiğinde imara uygun bir yapılaşma olabilecek ya da uygun fiyatla satışı mümkün olabilecek

Diğer parsel sahiplerinin tevhit işlemine katılmamaları bu işlemin yapılmasını isteyen kişinin zararına neden olacaksa tevhit işlemi dava yoluyla yapılamaz mı ?
Old 21-03-2007, 18:47   #2
NİLGÜN

Sayın meslektaşım, belediyenin tevhit şartı koyduğu parseller ile ilgili bir çok Yargıtay kararı inceledim ancak bu hali ile izale-i şuyu davası açıp açamayacağım konusunda henüz emin olamadım. Çünkü, Belediyeden imar durumu istedim. Komşu parselle tevhid şartı vardır diye cevap verdiler. Ancak tevhid şartı var denilen iki parsel birleşip tek bir parsel numarası almış değil.

Bunun için önce parsel maliklerinin bu iki parsel için imar durumu çıkartıp, özel bir harita bürosundan folyo hazırlatması, buna göre encümen kararı alınması daha sonra kadastro tarafından iki parsele tek parsel nosu verilmesi ve bunun tapuya yazı ile bildirilmesi gerekiyor. Ancak tarafların bir araya gelmesi mümkün olmadığı için bunu yapamıyoruz.

Ben imar durumunu ekleyip izale-i şuyu davası açsam mahkeme yukarıda söz ettiğim işlemleri tek başıma yapmam için yetki verir mi diye araştırıyorum. Bir Yargıtay kararında izale-i şuyu davasında şuyulandırma kararının kesinleştirilip tapuya gönderilmesi için ilgililere yetki ve önel verilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bir meslektaşımız tevhide icbar için dava açılabileceğinden söz etti, bununla ilgili yeterli bilgiye ulaşamadım.

Yeni bir bilgiye ulaşır isem onu da sizinle paylaşacağım. Hepimize kolay gelsin.
Old 23-03-2007, 10:41   #3
Av. BNK

Gönderdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Önümüzdeki hafta Yargıtay'a gideceğim. Bir bilgi edinirsem sizi de bilgilendireceğim.
Old 14-06-2010, 15:42   #4
Av.Günar

Benzer konu bugün banada geldi.Sitedeki cevapları inceledim.Çok net bişey yok.Çevremdeki hukukçulara sordum.Tevdit şartından dolayı tescil davası açabileceğimi söyledi ama bunu destekleyen bişeyde bulamadım.
Bu konu 2007 yılında tartışılmış bugüne kadar bi çözüm bulan var m ı?
Old 22-05-2014, 14:10   #5
av. canan0

sayın meslektaşlarım benim de elime aynı konuda bir dava geldi. mahkeme kararı ile tevhid sağlanabilir mi diye araştırıyorum. bu konuda yeni gelişmeler yaşayan var mı?
Old 30-05-2014, 10:14   #6
Av. Can DOĞANEL

Balıkesir İdare Mahkemesinin bu konuda olumlu bir kararı var halen Danıştay incelemesinde. Danıştay sorgusunda karar verildiği görülse de sonucu görünmüyor. Çok yakında gelmesi lazım.

Bu karar eğer onanırsa bu sorun büyük ölçüde aşılmış olur.

Kararın tümünü şu an aktaramıyorum. Karardan bir kısım şöyle;

"Bu durumda B.... Belediye Encümeni'nin ....../2012 tarih ve ... sayılı kararı ile söz konusu 5 ve 27 nolu parselle şuyulu bulunan 4 nolu parselin birleştirilerek oluşan yeni parselin ortaklığın giderilmesi davasına esas olmak üzere, parsellerin malikleri adına tapuda kayıtlı hisseleri oranında resen tescil yapılmasına karar verilmesi ve bu kararın tapuya işlenmesi için tapu birimine gönderilmesi üzerine, yukarıda yapılan açıklamalar kapsamında davalı idare tarafından belediye encümeni kararının hukuka uygun olup olmadığı yönünden değerlendirme yapılmaksızın doğrudan tescil işlemlerinin yapılması gerekirken aksi yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığ sonucuna varılmıştır." denilmektedir.
Old 24-03-2015, 12:14   #7
Av.Mürsel SARI

Üstadlarım çalışmalarınızda başarılar dilerim ve şimdiden teşekkür ederim.
bu konu ile ilgili gelişme oldu mu?
Old 26-03-2015, 11:36   #8
Av. Can DOĞANEL

Danıştay o kararı bozdu maalesef. Karar düzeltmeye gitmişlerdi. Ancak bildiğiniz gibi KD kabul kararı gelmesi çok düşük bir ihtimal. Yani eski hamam eski tas..

Ben bu konuda sağlam bir bireysel başvuru yapılarak sonuç alınabileceğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi