Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Milli Eğitim'de imrendiren uygulama

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-01-2007, 13:04   #1
Y£LİZ

Varsayılan Milli Eğitim'de imrendiren uygulama

Maaşların toplu yatırılmasına karşılık bankaların verdiği özel primleri bazı bürokratlar kendine yontuyordu. Makam aracı aldıranlar, ofis tefriş ettirenler eleştirildi. Ve Milli Eğitim Bakanı Çelik, alkışlanacak kararla iyi örneği gösterdi.

ÖĞRETMENLER BAYRAM ETTİ
Sendikanın teklifi kabul edildi. Bankalardan gelen primlerin öğretmenlere dağıtılması kararlaştırıldı. Merkezdeki 3 bin, yurtta görevli 600 bin öğretmen ile 200 bin yardımcı personel bayram etti. Maaşlara ek 300-400'er liralar hesaplara yatmaya başladı.

Eleştirilen örnekler
* Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, bonuslarla 130 bin euroluk Mercedes oto ve 71 bin YTL'lik minibüs aldırdı.

* Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, 180 bin euroluk Mercedes otomobil aldırdı.

* Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl, 189 bin euroluk Mercedes aldırdı.

* Amasya Valisi Celalettin Lekesiz, Mercedes S 350 otomobil satın aldırdı.

Bravo Milli Eğitim'e

Çoğu kamu kuruluşunda maaşların yattığı bankalarca verilen primler 'yöneticiye kıyak'a dönüştürülürken, Milli Eğitim Bakanlığı biriken parayı çalışanlara dağıttı.

Milli Eğitim Bakanlığı, utandıran "bonus skandalı" nı, örnek uygulamaya dönüştürdü. Skandal, kamuda personel maaşlarını değerlendiren bankaların verdiği hediyelerin "yöneticilerce" paylaşılmasıyla ortaya çıktı. Sonunda "lüks makam aracı saltanatına" dönen uygulama, sendikaların devreye girmesiyle farklı boyuta taşındı. Sendikalar Bakanlığa başvurarak, biriken paranın paylaştırılması önerisini iletti.

800 BİN KİŞİYE, 300'ER YTL İKRAMİYE!
Öneriye sıcak bakan Bakanlık da bonusun yüzde 30'unun eğitim kurumlarına verilmesin yüzde 70'inin de "eşit şekilde tüm personele dağıtılmasını" kararlaştırdı. Bunun üzerine her birim, kendi banka şubesiyle anlaşmaya gitti ve bayramdan 2 gün önce tüm personele fazladan 291 YTL yatırıldı. Fazla parayı gören personel hem banka şubesi, hem de kurumlarıyla temasa geçti. Yanıt şaşırtıcı ama gerçekti: "Bu paralar, maaşınızın bonusu. Yılda bir verilecek." Böylece 600 bin öğretmen, 200 bin de yardımcı personel olmak üzere 800 bin gibi dev bir kadroya sahip olan eğitim ordusu "yılbaşı ikramiyesi kazanmış" gibi oldu.

http://www.f5haber.com/haber.aspx?id=65939&cat_id=13
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi