Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçi maaşından icra kesintisi

Yanıt
Old 02-08-2013, 12:12   #1
limpid

Mahçup işçi maaşından icra kesintisi

merhabalar. sürekli kafama takılan şu sorunu sizinle paylaşmak istedim. malumunuz borçlunun sgk kaydında çalıştığı yere hepimiz hemen maaş haczi gönderiyoruz. gerek alacaklı olduğum gerekse işveren vekilliği yaptığım durumlarda aşağıdaki konuda hep muallakta kalıyorum.

örneklemek gerekirse;

işçi maaşları genelde ayın 5ine kadar veriliyor. diyelimki işçi 25 temmuzda çıkış yapıyor. 25 günlük alacağı var. normalde çıkışı yapıldığı gün tüm ödemeleri yapılması gerekiyor. ancak bu böyle olmuyor. 25inde çıkan işçi de maaş gününde yani 5 ağustosta parasını alıyor. diyelim ki 1 ağustosta maaş haczi müzekkeresi şirkete tebliğ olundu. şimdi yedimizde işçinin ücreti var. bu müzekkereyi 89/1 gibi düşünürsek maaş kesintisini yapmamız gerekiyor.

ancak işçi de ben 25inde çıktım o tarihte paramı vermediniz. kesinti yapamazsınız dese haksız mı?
Old 02-08-2013, 12:31   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan limpid
ancak işçi de ben 25inde çıktım o tarihte paramı vermediniz. kesinti yapamazsınız dese haksız mı?
Haksız.

İşçinin alacağı varsa kesinti yapılır. Alacağın ne zaman ödenmesi gerektiği işçi ile işveren arasında ayrı bir konudur. Alacaklıyı ilgilendirmez.

Saygılarımla
Old 02-08-2013, 12:39   #3
limpid

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Haksız.

İşçinin alacağı varsa kesinti yapılır. Alacağın ne zaman ödenmesi gerektiği işçi ile işveren arasında ayrı bir konudur. Alacaklıyı ilgilendirmez.

Saygılarımla

orası öyle de işçinin haksızlığı noktasında biraz takıldım. aşağıda altı çizili cümle beni bu çelişkiye ititor.

Ücret ve ücretin ödenmesi
MADDE 32. - Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.
Ücret, kural olarak, Türk parası ile işyerinde veya özel olarak açılan bir banka hesabına ödenir. Ücret yabancı para olarak kararlaştırılmış ise ödeme günündeki rayice göre Türk parası ile ödenebilir.
Emre muharrer senetle (bono ile), kuponla veya yurtta geçerli parayı temsil ettiği iddia olunan bir senetle veya diğer herhangi bir şekilde ücret ödemesi yapılamaz.
Ücret en geç ayda bir ödenir. İş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir.
İş sözleşmelerinin sona ermesinde, işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanundan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur.
Meyhane ve benzeri eğlence yerleri ve perakende mal satan dükkan ve mağazalarda, buralarda çalışanlar hariç, ücret ödemesi yapılamaz.
Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi beş yıldır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi