Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlenmeden Önce Universiteye Gitmediği Halde Gittiğini Söylemek Boşanma Nedeni Midir

Konuyu Kilitleyin
Old 04-03-2009, 13:21   #1
FATMA_06

Varsayılan Evlenmeden Önce Universiteye Gitmediği Halde Gittiğini Söylemek Boşanma Nedeni Midir

Mrb Bİz EŞİmle Nette TaniŞtik Ve Ben Ona Yalan SÖledİm Evlenelİ 6 Ay Oldu Ve EŞİm Bu Yalani Ortaya Çikardi Ve Dava AÇti Benİm AĞir Kusurlu OlduĞumu DÜŞÜnÜyor Ve Ben Davaya Gİtmesemde Gİtsemde Bu EvlİlİĞİn İptal OlacaĞini SÖylÜyor BÖyle Bİr Durum SÖz Konusu Olabİlİrmİ?ben Zaten DuruŞmaya Gİdemİcem Amelİyat OlduĞumdan Dolayi Raporluyum Yolculuk Yasak İlk DuruŞmayida BÖylece Ertelemek İstİyorum Yardim Edermİsİz??saĞlik Raporumuda Kalememİ Faxslamam Gerek?
Old 04-03-2009, 14:11   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan FATMA_06
Mrb Bİz EŞİmle Nette TaniŞtik Ve Ben Ona Yalan SÖledİm Evlenelİ 6 Ay Oldu Ve EŞİm Bu Yalani Ortaya Çikardi Ve Dava AÇti Benİm AĞir Kusurlu OlduĞumu DÜŞÜnÜyor Ve Ben Davaya Gİtmesemde Gİtsemde Bu EvlİlİĞİn İptal OlacaĞini SÖylÜyor BÖyle Bİr Durum SÖz Konusu Olabİlİrmİ?ben Zaten DuruŞmaya Gİdemİcem Amelİyat OlduĞumdan Dolayi Raporluyum Yolculuk Yasak İlk DuruŞmayida BÖylece Ertelemek İstİyorum Yardim Edermİsİz??saĞlik Raporumuda Kalememİ Faxslamam Gerek?

Sayın Konuk,

"Evlilik İptali" deyimini bilinçli olarak mı kullandınız bilemiyorum. Ama, evliliğin iptalinin istenebileceği durumların hüküm altına alındığı maddeleri aktarıyorum. Sebep yazmadığınız için buna göre karar vermelisiniz. Çünkü hangi konuda yalan söylediğinizi yazmamışsınız.

Alıntı:
A. Mutlak butlan

I. Sebepleri

MADDE 145.- Aşağıdaki hallerde evlenme mutlak butlanla batıldır:

1. Eşlerden birinin evlenme sırasında evli bulunması,

2. Eşlerden birinin evlenme sırasında sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması,

3. Eşlerden birinde evlenmeye engel olacak derecede akıl hastalığı bulunması,

4. Eşler arasında evlenmeye engel olacak derecede hısımlığın bulunması.

II. Dava açma görevi ve hakkı

MADDE 146.- Mutlak butlan davası, Cumhuriyet savcısı tarafından re'sen açılır.

Bu dava, ilgisi olan herkes tarafından da açılabilir.

III. Dava hakkının sınırlanması veya kalkması

MADDE 147.- Sona ermiş bir evliliğin mutlak butlanı Cumhuriyet savcısı tarafından re'sen dava edilemez; fakat her ilgili, mutlak butlanın karar altına alınmasını isteyebilir.

Ayırt etme gücünün sonradan kazanılması veya akıl hastalığının iyileşmiş olması durumlarında mutlak butlan davasını yalnız ayırt etme gücünü sonradan kazanan veya akıl hastalığı iyileşen eş açabilir.

Evliyken yeniden evlenen bir kimsenin önceki evliliği mutlak butlan kararı verilmeden önce sona ermişse ve ikinci evlenmede diğer eş iyiniyetli ise, bu evlenmenin butlanına karar verilemez.

B. Nisbi butlan

I. Eşlerin dava hakkı

1. Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk

MADDE 148.- Evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olan eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.

2. Yanılma

MADDE 149.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:

1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa,

2. Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse.

3. Aldatma

MADDE 150.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:

1. Eşinin namus ve onuru hakkında doğrudan doğruya onun tarafından veya onun bilgisi altında bir başkası tarafından aldatılarak evlenmeye razı olmuşsa,

2. Davacının veya altsoyunun sağlığı için ağır tehlike oluşturan bir hastalık kendisinden gizlenmişse.

4. Korkutma

MADDE 151.- Kendisinin veya yakınlarından birinin hayatı, sağlığı veya namus ve onuruna yönelik pek yakın ve ağır bir tehlike ile korkutularak evlenmeye razı edilmiş eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.

5. Hak düşürücü süre

MADDE 152.- İptal davası açma hakkı, iptal sebebinin öğrenildiği veya korkunun etkisinin ortadan kalktığı tarihten başlayarak altı ay ve her halde evlenmenin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.

Eğer eşiniz "Evlilik İptali" değil de boşanma davası açtıysa sizin geçimsizlikte kusurlu veya daha fazla kusurlu olduğunuzu ispatlaması gerekecektir.

Her iki dava da ilk duruşmada bitecek davalardan değildir. Bu nedenle ilk duruşmaya gitmezseniz, hemen evliliğin bitmesine karar verilmeyecektir. İlk duruşmada genellikle taraflara delillerini bildirmeleri konusunda süre tanınmaktadır.

Ancak dava dilekçesini tebellüğ ettikten itibaren 10 günlük cevap süresi içinde bildirilmesi gereken itirazlar olabilir(Yetki itirazı, karşılk dava gibi). Davaya cevap vermemek veya duruşmalara hiç gitmemek "davanın inkarı" anlamına gelmektedir.

Raporu, mahkeme kalemine fakslarsanız, dosyaya konulmayabilir. Bunun yerine, tanıdığınız vasıtasıyla elden götürülmesini sağlayın.

Ancak, burada verilen bilgilere göre yardımcı olabildiğimizi; bir avukata müracaat etmenizin hak kaybına uğramamanız bakımından önemli olduğunu anımsatmak isteriz. Maddi durumunuz elvermiyorsa(Bu durumu kanıtlayarak) bulunduğunuz ilin Barosunun Adli Yardım Bürosuna müracaat edebilirsiniz.
Old 04-03-2009, 19:13   #3
fatma_06

Varsayılan evlilik iptali söz konusu olurmu?

benim yalanım ünv okuyorum dememe rağmen okumuyor olmam eşim iptal davası değil boşanma davası açmışş...ama ben boşanmak istemiyourm...bunun için ne yapmalıyım sizce bir önerinz varmıı?
Old 04-03-2009, 20:17   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinizin hangi sebeple dava açtğını bilememekle birlikte, büyük ihtimalle, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayalı boşanma davası açmış olabileceğini düşünmekteyim.

Eşinize evlilik birliği kurulurken söylediğiniz yalan sonrası size karşı inanç ve güveninin kalmadığını, bu kusurlu davranşınız nedeni ile de evlilik hayatının çekilmez hale geldiğini, anlaşamadığınızı kanıtlaması gerekecektir.

Siz de buna karşılık olarak, evlilik birliğinin tarafınıza yüklediği sorumlulukları yerine getirdiğinizi kanıtlamalı ve eşinizi çok sevdiğinizi ve asla bu iddia dışında bir hatanızın olmadığını ispatlayabilirsiniz.

Eşler aile birliği içinde mutlaka birbirlerine dürüst davranmalıdırlar,sadık kalmalı ve yardımcı olmalıdırlar.

Üniversite okuduğunuzu söylemeniz sonrası aslında okumadığınızı anlaması ve ya başkasından duyması ya da sizin söyleminiz farklı değerlendirilebilir.

Yalanı söylediniz ve bunun üzerine pek çok yalan durum ve ortam da yaratmak zorunda kalıp kalmadığınız, yalanı sürdürmek uğruna daha başka şeyler konsunda da yalan söyleyip söylemediğniz de değerlendirilebilir.

Ama verdiğiniz örnek gibi bir boşanma davası sonuçlandığına ben şahit olmadım henüz. Yani üniversite bitirmediği halde bitirdiğini söyleyen eşin salt bu sebeple KUSURLU sayıldığına ve diğer eşin de sırf bu sebeple devamında güveninin temelinden sarsıldığına ilişkin bir karar görmedim.

Bir yandan da evlilik özel bir kurum, sevginin ve saygının esas olması gerektiği, tarafların mevkileri ve sosyal statüleri üzerine bir evlilik yapılması ne derece ahlaki bulunur o da tartışmalı.

Dediğim gibi, üniversite okuduğunuza ilişkin yalanı sürdürebilmek için çeşitli daha durumlar yarattı iseniz ve eşinizin bir şekilde zor durumda kalmasına bilerek izin verdi iseniz size kusur atfedilebilecektir.

Yine de belirttiğimiz gibi çok az rastlanılır bir durum.

YaPmanız gereken dosyanız için MUTLAKA DOĞRUDAN AVUKAT DESTEĞİ almak.

Bu kadar önem verdiğiniz bir hususta, profesyonel destek alınız.

Maddi durumunuz iyi değil ise, ve dava bulunduğunuz yerden başkA bir yerde görülmekte ise, davanın görüldüğü yer barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz. Bu konuda şu an bulunudğunuz yer barosundan da bilgi alabilirsiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi