Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Medikal estetik uygulaması sonrası komplikasyon

Yanıt
Old 02-09-2017, 13:43   #1
Konuk

Varsayılan Medikal estetik uygulaması sonrası komplikasyon

2011 yılında yanak bolgemde ki hacim kaybı nedeniyle bir Medikal Estetik uzmanina basvurup, her iki yanak bölgeme geçici dolgu islemi yaptirdim. Uygulamayı yapan doktor 1,2 yıl icinde dolgunun eriyecegini ve herhangi bir yan etkisi olmadigini soyledi.Uygulamadan sonra akut dönemde bir komplikasyonla karsilasmadim ama derialtinda sert noduller elime geliyordu. Doktoruma bu durumdan bahsettigimde masaj yapmami onerdi. bir sure masaj yaptim ama nodullerde bir yumusama yada azalma olmayinca biraktim. Dolgu isleminden 3 yil sonra bir kbb uzmanina rhinoplasti operasyonu yaptirdim. Operasyondan 1 hafta sonra dolgu yapilan bolgelerden burnuma ve gözaltima yakin olan sertlik buyumeye ve deri altinda enfeksiyon olusturmaya basladi.Cok ciddi bir tedavi donemi sonrasinda apse olustu ve bu apse bosaltilarak Kbb doktorum tarafindan tedavi edildi. Bu donemde kullanilan dolgunun adini ogrenmemiz gerektigi icin ulasmaya calistigim medikal estetik doktorundan "ne kullandigimi hatirlamiyorum, o zaman calistigim yerle baglantim kalmadi"gibi cevaplar aldim. cok ciddi bir tedavi surecinden gectigim icin sonrasinda bende cok ustune dusemedim. Dokundukca elime gelen sertlik ve ici bos bir olusum, sag ve sol taraf arasinda hafif bir asimetri kaldi. 2017 nin 5.ayında bu sefer diger gözaltimda dolgudan kalan sert nodul buyumeye basladi ve tüm sag yanagimda ödem olusturdu. burun ameliyatimı yapan ve sonrasinda ki komplikasyonla da ilgilenen doktorum acil bir mudahele ile daha buyumesini engelledi ama hem gözaltimda hemde yanaklarimda ki o sert noduller halâ var ve anlasilan o ki yuzumde bir saatli bombayla yasiyorum. Her bagisiklik sistemim zayifladiginda yuzumde ciddi enfeksiyonlara neden olacak kitleler var. Bu olay sonrasi medikal estetik uzmanina tekrar ulasarak bana yardimci olmasini istedim. Tekrar; kullandigi malzemeyi hatirlamadigini soyledi. Kendisinden uygulama yaptigi klinige ulasip kayitlarin incelenmesini rica ettim. birkac hafta sonra devamli arayip sonucu ogrenmek istedigimde; sekreterine aratarak uygulama yaptigi merkezin adini ve bir dolgu malzemesinin ismini soyledi. Merkezi arayip teyit etmek istedim ama guzellik merkezinde calisan hanimefendi bana eski hasta kayitlarini tutmadiklarini soyledi. dolayisiyla kendisinin verdigi dolgu malzemesi ismininde dogru olup olmadigini teyit edemiyorum. Ayni zamanda o klinikte dolgu uygulamasi yapildigini bile ispatlayamiyorum. bu durumda haklarim nelerdir? dava acabilir miyim? davayı doktora mi yoksa uygulama yapilan merkeze mi acmaliyim?
Old 30-09-2017, 13:24   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Öncelikle geçmiş olsun. Olayda pek çok hasta hakları ihlali olduğu anlaşılıyor.

Öncelikle medikal estetik uzmanı tarafından gerekli şekilde aydınlatılmamış olduğunuz anlaşılıyor. Aydınlatılmadan hastadan alınan onam geçersiz ve buna dayanarak yapılan tıbbi müdahale hukuka aykırıdır. Bunun yanında işlemden sonra gelişen komplikasyon yönetiminin de iyi yapılmadığı, hekimin gerekli özeni göstermediği anlaşılıyor.

Diğer yandan yapılan tüm işlemlerle ve kullanılan malzemelerle ilgili olarak hekimin kayıt tutma yükümlülüğü bulunmaktadır ve bu kayıtların saklanması gerekmektedir. Hekim bağımsız değil sizinle sözleşme ilişkisi içinde olduğunuz kliniğe bağlı çalıştığından tutulan kayıtları saklama yükümlülüğü kliniğe aittir.

Dolayısıyla hem aydınlatma, özen ve kayıt tutma yükümlülüklerini ihlal eden hekim hem de hekimin eylemlerinden sorumlu olan ve ayrıca kayıtları saklamayan klinik sorumludur. Kayıtların tutulmaması nedeniyle sorumlyluktan kurtulmaları neredeyse olanaksızdır.

Davanızı her ikisine de açabilirsiniz, o tarihte hekimin sorumluluk sigortası varsa doğrudan sigorta şirketinden tazminat istemek de mümkündür.

Asliye hukuk mahkemesinde dava açabilirsiniz, kayıtlar olmasa da tanıkla vs. her tür delille kanıtlayabilirsiniz.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı öneririm.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi