Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

harici satım sözleşmesiyle satılan taşınmazın durumu

Yanıt
Old 01-03-2007, 11:21   #1
av.sinem

Varsayılan harici satım sözleşmesiyle satılan taşınmazın durumu

Merhabalar.Bir meslektaşımın şöyle bir sorunu var.Yardımcı olursanız sevinirim.Tapuda kayıtlı olan 4000 metrekarelik bir taşınmaz 1987 yılında malik tarafından ,harici satımla 3 ayrı kişiye ve farklı metrekareler halinde satılıyor.Konuya ilişkin düzenlenmiş bir sözleşmede mevcut değil.Malik ve taşınmazı satın alan bu üç kişinin tek parsel gözüken taşınmaz üzerinde evi var beraberce kullanıyorlar.Şimdi hepsi kendi adına tapu almak istiyor.Tabi harici satışı yapan ve hala tapuda malik olan kişininde bu duruma rızası var.Ne gibi bir yol izlemek gerekir.
Saygılar,
Old 01-03-2007, 11:28   #2
ISIL YILMAZ

Bildiğiniz gibi gayrimenkul satımının resmi şeklide yapılması geçerlilik şartıdır. Harici satışta taraflar sadece sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre verdiklerini geri isteyebilirler.

Saygılar.

Afedersiniz, yukarıdaki yazdıklarımı, herkesin tapuda işlem yapma rızası bulunduğunu atlayarak yazmışım. Aşağıdaki mesajdan sonra hatamın farkına vardım. Sn.Tuna'nın da belirttiği gibi, herkesin alım satım konusunda rızası varsa tapuda elbette birlikte işlem yapabilirler.
Old 01-03-2007, 13:37   #3
Defne Elif

Anladığım kadarı ile taraflar arasında bir anlaşmazlık yok.Bu durumda Tapu Dairesi hisseli satışı kabul ederse; tapuda malik gözüken kişi harici satış yaptığı üç kişiye hisse satışı yapabilir.
Eğer taşınmazın dörde (bir satan üç de alan olduğuna göre) bölünmesi mevzuata uygunsa;ifraz işlemleri yaptırılarak da (bunu tapu maliki yapacak) oluşturulacak parseller ilgilierine resmi satış ile satılabilir.
Eğer hisse satışı ya da ifraz mümkün değilse;taşınmaz üzerine ev yapanlar mülkiyetin tespiti davası açarak bu hususun tapu kütüğüne şerh olarak işlenmesini de isteyebilirler.
Taşınmaz üzerinde haricen satın alan üç kişi de ve yaptırdığına göre;sebepsiz zenginleşme nedeni ile tarafların verdiklerini geri isteme yolunun pratikte ve hukuken mümkün olmadığını düşünüyorum.Saygılarımla.Cavit Tuna
Old 01-03-2007, 17:10   #4
Av.Fatih KISA

Tarafların alım satım konusundaki iradeleri ortak ise ve Satıcı taşınmazı eşit parçalar halinde satmış ise üç kişi birlikte tapuya giderek satıcı tarafından 1/3 oranıdaki paylarını satın alacaklar. Eğer ki 4.000.-m2'nin ayrı ayrı üç parsele ifrazı -fiili kullanıma göre- mümkün ise o zaman ifraz edilerek alıcılara bağıımsız parsel olarak satılabilir.Birlikte başvurmak şufa davası hakkının doğmaması için gereklidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi