Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: MOBESE Kameraları bizi mi gözetlemektedir?
Evet bizi gözetlemektedir. Ancak sakıncası yok güvenlik için gerekli bir şey. 221 43,68%
Hayır, sadece suç işleyenleri veya işleyecekleri gözetlemektedir. 32 6,32%
Evet bizi de gözetlemektedir. Kendimi BBG evinde gibi hissediyorum. 34 6,72%
Gözetlese de, benim için sakıncası yok. Çünkü kaygı duyacak davranışlarda bulunmuyorum. 98 19,37%
Evet bizi gözetlemektedir. Birileri arşiv amaçlı ve kötüniyetle kullanabilir.Karşıyım 71 14,03%
Evet . Ayrıca bu kişi hak ve özgürlüklerine bir saldırı sayılmalıdır. Hukuka aykırıdır. 138 27,27%
Birden Fazla Seçenek İşaretlenebilen Anket. Oy Verenler: 506. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 94)

Biri Bizi Gözetliyor

Yanıt
Old 22-02-2012, 16:46   #271
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
Amerika'da suçun en çok işlendiği ve vatandaşların sokakta güvenli olmadıklarını hissettikleri bir bölgede bir araştırma yapılmış.

Sokaklarda üniformalı ve devriye gezen polis sayısı olabildiğince arttırılmış ve sonucunda hem suç araştırması hemde vatandaşlarla güven konusunda bir anket yapılmış.

Ne suç oranı azalmış nede vatandaşın kendisini güvende hissetmesi sağlanmış.

Beyoğlu'ndaki yankesicilik olaylarının azalmaması gibi.
Old 22-02-2012, 20:16   #272
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
...2006 yılında yazmış olduğunuz bir mesajda kızınıza o dersaneye gidenlerin hakim- savcı olamayacağını söylemişsiniz.

Dün hukuk fakültesi 1. sınıfta okuyan bir yakınımın kızıyla görüştüm. Kendisi aynı dershane grubunun yurdunda kalmış ilk bir kaç ay. Ve sonra ayrılmak istemiş, yurt yöneticileri de şu uyarıyı yapmışlar. "hakim savcı olmak istemiyorsun galiba".

Ne değişim ama

Değişim:

2802 S.K. m.9/A: "...Mülakat, ilgilinin;
a) Muhakeme gücünün,
b) Bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade yeteneğinin,
c) Genel ve fiziki görünümünün, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğunun ve liyakatinin,
d) Yetenek ve kültürünün,
e) Çağdaş bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığının,
puan vermek suretiyle değerlendirilmesi yöntemidir..."

Yukarıdaki düzenlemeye uygun değerlendirme yapmaktır. Yapılmıyor(sa) bence değişen birşey yok...

Saygılar...
Old 22-02-2012, 20:39   #273
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz

Değişim:

a) Muhakeme gücünün,
c) Genel ve fiziki görünümünün, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğunun ve liyakatinin,

Yukarıdaki düzenlemeye uygun değerlendirme yapmaktır. Yapılmıyor(sa) bence değişen birşey yok...

Saygılar...

Hangisi kaç puan etki ediyor?
Old 22-02-2012, 20:45   #274
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Hangisi kaç puan etki ediyor?

Kanuna göre :

2802 S.K. m.9/A: "...Mülakat, yukarıdaki bentlerde yazılı özellikler herbiri yirmişer puan üzerinden değerlendirilerek yapılır..."

Old 23-02-2012, 10:54   #275
av.sally

Yaşadığım kentte mobese kameralarının hiç değilse trafik suç ve cezalarını azalttığını, ülke genelinde ise bir zamanlar boşanma davalarını arttırdığını,mobese kameraları aracılığıyla çekilmiş ve amacı trafik cezasını ispatlamak olan masum kamera görüntülerinin fotoğraflamalarının tebligat içerisine konulup gönderildiğinden ve arabada tanınmayan şahsın varlığından hareketle elleri ispat yükü açısından kuvvetlenen davacı eşlerin soluğu mahkeme salonlarında aldığını medyadan öğrenmiştim.

Not: Dosya sayılarının artmış olması sebebiyle artık görüntüler gönderilmiyormuş
Old 24-02-2012, 12:37   #276
seyitsonmez

Çok haklısınız meslektaşım.

Değişen bozuk düzende iktidar klikleridir. Dolayısıyla aslında değişen hiçbirşey yok. Baktığınız nokta çok doğru.

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz

Değişim:

a) Muhakeme gücünün,

Saygılar...
Old 24-02-2012, 12:39   #277
seyitsonmez

Bende Bizim Suat Engin ise yeni gelen komşuya hoşgeldine gelir diye düşünmüştüm.

Not: Tabelada adınızı görünce THS'deki Seyit Sönmez ise mutlaka tanışmaya gelir diye düşünmüştüm.[/quote]
Old 24-02-2012, 12:46   #278
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
Bende Bizim Suat Engin ise yeni gelen komşuya hoşgeldine gelir diye düşünmüştüm.

Not: Tabelada adınızı görünce THS'deki Seyit Sönmez ise mutlaka tanışmaya gelir diye düşünmüştüm.
[/quote]

Ben Suat Ergin olduğum için, üzerime alınmıyorum.
Old 24-02-2012, 15:44   #279
seyitsonmez

Sehven yazmışım özür dilerim. Gerçi daha geçen seneye kadar sehven sözcüğünü ŞEHVEN sanırdım ben. Duruşmada hakimi bayağı güldürmüştüm bu yüzden.

Ben Suat Ergin olduğum için, üzerime alınmıyorum. [/quote]
Old 28-02-2013, 18:31   #280
Av.Suat Ergin

Varsayılan MİT, Facebook ve Twitter Üzerinden Bizi Gözetliyor

7 bin kişiye eğitim

MİT mensupları brifingde kurumlarının MİT’in devlete karşı işlenen suçlar ve casusluk faaliyetiyle ilgili çalıştığı, ‘Şahıslar’ üzerinde durulmadığının altı çizildi.

MİT’in kurumsal olarak kamunun stratejik güvenliğini sağladığını, kişilere ve kurumlara eğitim verildiği belirtilen sunumda şimdiye kadar 101 brifing yapılarak, 7 bin kişiye bu kapsamda yasadışı dinlemelerle ilgili eğitim verildiği ifade edildi.

Brifingde MİT’in tehdit unsurlarını araştırdığı belirtilirken, tüm istihbari alanların kendilerine kaynak teşkil ettiği bilgisi de verildi. Buna örnek olarak facebook ve twitter gösterilirken, MİT’in kanunun izin verdiği çerçevede bu tür çalışmalar yaptığı da ifade edildi.

http://haber.gazetevatan.com/dikkat-...18208/1/gundem
Old 01-03-2013, 10:32   #281
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
...MİT mensupları brifingde kurumlarının MİT’in devlete karşı işlenen suçlar ve casusluk faaliyetiyle ilgili çalıştığı, ‘Şahıslar’ üzerinde durulmadığının altı çizildi...

Birinci tekil şahıs olan ben, şimdi içi rahat biriyim işte.
Old 01-03-2013, 11:47   #282
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Birinci tekil şahıs olan ben, şimdi içi rahat biriyim işte.

Sıranı bekle, şimdilik altını çiziyorlar.
Old 01-03-2013, 11:59   #283
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sıranı bekle, şimdilik altını çiziyorlar.

Bir ileri aşamada kırmızı çarpı (X) atarlar o zaman.
Old 01-03-2013, 12:01   #284
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

Bir ileri aşamada kırmızı çarpı (X) atarlar o zaman.

O zaman da üstünü çizmiş olurlar.
Old 04-03-2013, 13:31   #285
Av. Engin EKİCİ

Dikkat

Alıntı:
...Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı projeye göre, araç plakaları çipli olanlarla değiştirilecek. Tescile kayıtlı tüm araçların iki plakasına "kriptolu" çip, ön camlarına ise "barkodlu" etiketler yapıştırılacak. "Elektronik Araç Kimliklendirme ve Araç Takip Sistemi" adlı projede sistem, radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi temelinde çalışacak. MOBESE ile Karayolları Genel Müdürlüğü'nün otoyollardaki güvenlik kameraları sisteme entegre edilecek. Böylece karayollarında seyreden tüm araçların hareketleri adım adım izlenecek...

bknz:http://ekonomi.milliyet.com.tr/17-mi...ShowPageSkin=1
Old 04-03-2013, 13:58   #287
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bir arabamız(!) kalmıştı.
Her şey emniyetimiz(!) için.
Old 05-04-2013, 23:17   #288
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Düşünsenize bir gece vakti bara gitmişsiniz yanınızda eşiniz var(bekarlar için sevgili diyelim) keyiflisiniz bar çıkışı alkolün de verdiği coşkuyla şımarıklık yapıyorsunuz. Örneğin sokak ortasında eşinizi öpmek istiyorsunuz, kamerayı farkediyorsunuz vazgeçiyorsunuz. Ya da diyelim ki çocuklar gibi havaya zıplıyorsunuz, oyun oynuyorsunuz, eşinizi veya sevgilinizi kucağınıza alıp turluyorsunuz. Eyvah kamera!

Kameraların konulma gerekçesi tabii ki güvenlik ...Artık bazı plajlara bile konulmaya başlanmış.

Geçenlerde İstanbuldaydım. İstanbula gelmeden önce bir arkadaş anlatmıştı, İstanbulun birçok yerindeki kameraların çektiği sahneleri internetten seyrettiğini. Münihe döndükten sonra kendisi ile konuşmak fırsatı çıkmadı daha; görürsem soracağım, kendisine Mısır Çarşısından el sallayıp selam gönderdiğimi gördü mü diye. Arkadaşım, ya da başka tanıdıklarım İstanbulda nerelere gittiğimi gördü mü bilemiyeceğim. Bildiğim tek şey İstanbulun sözün tam anlamı ile küreselleştiği olgusu. Binlerce internet kullanıcısı İstanbulda neler olduğunu anı anına seyrediyor. İnternet ve kameralarımız dünyayı küçültüp oturma odanıza veya öfisinize getiriyor. Bu en azından İstanbul için geçerli. Biraz uğraşırsanız başka ülkeleri veya şehirleri de internette bulacağınızdan eminim.

Bu kadar göz üzerinizdeyken halen 'kendimi emniyette hissetmiyorum' derseniz nankörlük olmaz mı?

Saygılarımla
Old 06-04-2013, 10:29   #289
Burak Ülker

peki ya kendimizi emniyet'e karşı emniyette hissetmiyorsak? yine nankörlük olur mu?
Old 06-04-2013, 11:09   #290
Gemici

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
peki ya kendimizi emniyet'e karşı emniyette hissetmiyorsak? yine nankörlük olur mu?

Sırf emniyetimizi düşünerek bizi milyonların 'koruyucu gözletlemesine' tabi tutan 'Emniyetimize' güvenmeyip emniyetsizlik hissine kapılmak ayıp olmaz mı?

'Emniyetimiz' bizi sadece kendi elemanlarına değil, emniyetimizi düşünen internet camiasının da korumasına alıyorsa bir bildiği vardır elbette!

Kamera görüntülerinin sadece güvenliğimizle değil, aynı zamanda memeleketimizin tanıtımı ile ilişkisi var. Ben 'emniyetimizin' yerinde olsam, memleketimizi dış dünyaya daha iyi tanıtmak amacı ile kameraların önüne, çaktırmadan bir de davul zurna ve mehter ekibi çıkarıdım arada sırada, seyredenler memlektimizi ve insanlarımızı seyrederken ve kendimizi emniyette hissetmemiz için çaba harcarken canları sıkılmasın diye.

Saygılarımla
Old 07-04-2013, 13:50   #291
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gemici
Geçenlerde İstanbuldaydım. İstanbula gelmeden önce bir arkadaş anlatmıştı, İstanbulun birçok yerindeki kameraların çektiği sahneleri internetten seyrettiğini. Münihe döndükten sonra kendisi ile konuşmak fırsatı çıkmadı daha; görürsem soracağım, kendisine Mısır Çarşısından el sallayıp selam gönderdiğimi gördü mü diye. Arkadaşım, ya da başka tanıdıklarım İstanbulda nerelere gittiğimi gördü mü bilemiyeceğim. Bildiğim tek şey İstanbulun sözün tam anlamı ile küreselleştiği olgusu. Binlerce internet kullanıcısı İstanbulda neler olduğunu anı anına seyrediyor. İnternet ve kameralarımız dünyayı küçültüp oturma odanıza veya öfisinize getiriyor. Bu en azından İstanbul için geçerli. Biraz uğraşırsanız başka ülkeleri veya şehirleri de internette bulacağınızdan eminim.

Bu kadar göz üzerinizdeyken halen 'kendimi emniyette hissetmiyorum' derseniz nankörlük olmaz mı?

Saygılarımla

Arkadaşınız, birlikte olduğumuz o geceyi de seyrederse çok kıskanacak bence.

Bundan sonra "dışarı" çıkarken, (televizyona çıkan sanatçılar gibi)yüzüme pudra süreyim de yüzüm parlak çıkmasın.
Old 05-01-2014, 16:14   #292
Gemici

Varsayılan Günümüzde Temel Haklar

Kişilerin bir özel hayatı olduğu ve bu özel hayatın üçüncü kişilere karşı korunduğu kuralı modern demokrasilerin yasal düzenlemelerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Özel hayatın korunması insan haklarının bir parçası olarak kabul edilmektedir. İnsan hakları, bu arada özel hayatın gizliliği, Aydınlanma Çağının bir ürünüdür ve veciz anlamını Farnsız İhtilalinin, hürriyet, eşitlik ve adalet kavramlarında bulmaktadır. İnsan hakları herşeyden önce devlet gücünün kaynağının hanedanların ve dine dayalı güçlerin elinden alınarak halkın eline verilmesinin yolunu açmıştır. Vatandaş kendisini hizmetçisi ve kulu olarak gören devlet gücüne karşı savaşarak kendisine ait olduğunu belirttiği insanlık hakklarını devlet gücünü ellerinde tutanlara kabul ettirmiştir. İnsanlık hakları devlete karşı kazanılmış olan bir zaferin sonucudurlar. Bu zaferin sonucu olarak; devlet insan haklarına saygılı olma ve bu hakları üçüncü kişilere karşı koruma yükümlülüğünü üstlenmiştir.

Günümüzde durum nedir peki?
İnsanlar insanlık haklarını gerektiği şekilde koruyor mu ve onlara sahip çıkıyor mu?
Devlet, yasaları ve anayasası ile garanti altına aldığı insanlık haklarını gerektiği şekilde koruyor mu?
Güvenliğimi için insanlık haklarımızı ve özel yaşamımızı feda ediyorm muyuz?
Büyük devletler ve küresel yada yöresel kuruluşlar özel yaşamımızı en gizli detaylarına kadar, internet bağlantımız ve emaillerimiz üzerinden, kontrol ediyor mu?

Benim gördüğüm manzara hem küresel hemde yöresel örgütlerin, devletlerin ve devletin çevremizi bir örümcek ağı gibi sardıkları ve suçlu suçsuz, yaşlı genç, kadın erkek, siyah beyaz ayırımı yapmadan herkesi kontrol altına aldıkları yönünde.

Durumdan, hakların ihlalinden, rahatsız olmayanlar da var elbette; bazıları medyada içini dışını dökerek kendi özel hayatını pazarlarken, diğerleri ‘benim korkacak bir şeyim, saklım gizlim yok, isteyen istediği gibi kontrol etsin, Çünkü bu kontrol benim faydam ve benim güvenliğim içindir’ diyor. Diğer başka bir grup: ‘kontrol ediyorlar ama, benim kontrol edenlere karşı koyacak gücüm yok’ savıyla oturup seyrediyor.

Türkiyeden Yaşar Kemal, Murathan Mungan, Orhan Pamuk ve Buket Uzuner’in de imzaladığı aralarında Nobel Ödülü almış Günter Grass ve Elfride Jelinek gibi yazarlarında bulunduğu bir dünya yazarları grubu 2013 yılının Aralık ayında yayınladığı bir bildiride şunları belirtiyor:

‘Son aylarda aydınlığa çıkanlar hepimizin korkunç bir ölçüde kontrol edildiğini ortaya çıkardı. Devletler bir kaç tıklama ile Cep telefonumuzu, emaillerimizi, sosyal paylaşım sitelerimizi ve hangi internet sayfasına girdiğimizi görebiliyor. Politik düşüncemizi ve eylemlerimizi görebiliyorlar ve tüketici internet sayfaları ile olan kontaklarımızı, sadece tüketim alışkanlıklarımızı değil, tüm davranışlarımızı önceden tahmin edebiliyorlar.

Demokrasinin taşıyıcı dayanaklarından birisi kişiliğin dokunulmazlığıdır. Ama İnsanlık onuru vücudunun sınırlarının ötesine uzanır. Bütün insanlar düşüncelerinin ve özel yaşamlarının, mektup ve konuşmalarının serbest ve kontrol edilmemesini isteme haklarına sahiptir.
Bu temel insanlık hakkı günümüzde içi boş bir durumdadır, çünkü devletler ve tekeller bu hakkı kontrol amacı ile kötüye kullanmaktadırlar.

Kontrol altındaki bir insan hiçbir zaman özgür değildir; ve devamlı kontrol altındaki bir toplum artık demokrasi değildir. Bu sebepten demokratik temel haklarımız gerçek dünyada olduğu gibi virtüel dünyada da korunmalıdır.

* Kontrol özel yaşamı ve düşünce ve görüş hürriyetini yaralar
* Toplu kontrol edilen tek tek kişileri süpheli durumuna düşürür. Tarihsel gelişimin ve suçu sabit oluncaya kadar kişinin suçsuz olduğu tezini çökertir.
* Devletlerin ve tekellerin gizli kontrolları sayesinde kişiler saydamlaştırılır/her gizlisi saklısı, sırrı ortaya çıkar.Gördüğümüz gibi bu güç sistemli şekilde köyüye kullanılmaktadır.
* Kontrol hırsızlıktır. Çünkü kişilerin özel verileri kamunun malı değildir. Bize aittirler. Bu veriler davranışlarımızı öngörmek, tahmin etmek amacı ile kullanılırlarsa, başka bir şeyimiz de çalınmış olur; Demokratik özgirlüğümüz için vaz geçilmez olan Özerk irademiz.
………

Saygılarımla
Old 13-06-2014, 09:44   #293
Burak Ülker

Alıntı:
Yazan Gemici
Sırf emniyetimizi düşünerek bizi milyonların 'koruyucu gözletlemesine' tabi tutan 'Emniyetimize' güvenmeyip emniyetsizlik hissine kapılmak ayıp olmaz mı?

'Emniyetimiz' bizi sadece kendi elemanlarına değil, emniyetimizi düşünen internet camiasının da korumasına alıyorsa bir bildiği vardır elbette!

Kamera görüntülerinin sadece güvenliğimizle değil, aynı zamanda memeleketimizin tanıtımı ile ilişkisi var. Ben 'emniyetimizin' yerinde olsam, memleketimizi dış dünyaya daha iyi tanıtmak amacı ile kameraların önüne, çaktırmadan bir de davul zurna ve mehter ekibi çıkarıdım arada sırada, seyredenler memlektimizi ve insanlarımızı seyrederken ve kendimizi emniyette hissetmemiz için çaba harcarken canları sıkılmasın diye.

Saygılarımla

Gezi olayları ve şu bir yıllık süreçten sonra sorumu yineliyorum, peki ya kendimizi emniyet'e karşı emniyette hissetmiyorsak?
Old 08-07-2014, 11:05   #294
Av.Suat Ergin

İZLENİYORSUNUZ FARKINDA MISINIZ?

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından takip edilen kişilerin yüzde 90'ının sıradan internet kullanıcıları olduğu ileri sürüldü: Ağa takılanların 10 kişiden 9'u aslında takip edilmesi planlanmayan hesap sahipleri. Elde edilen bilgilerin büyük kısmı ise özel konuşmalar içeriyor.

http://odatv.com/n.php?n=izleniyorsu...niz-0707141200
Old 08-07-2014, 14:14   #295
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İZLENİYORSUNUZ FARKINDA MISINIZ?

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından takip edilen kişilerin yüzde 90'ının sıradan internet kullanıcıları olduğu ileri sürüldü: Ağa takılanların 10 kişiden 9'u aslında takip edilmesi planlanmayan hesap sahipleri. Elde edilen bilgilerin büyük kısmı ise özel konuşmalar içeriyor.

http://odatv.com/n.php?n=izleniyorsu...niz-0707141200

Buradaki anketin 1.ci şıkkı:
Evet bizi gözetlemektedir. Ancak sakıncası yok güvenlik için gerekli bir şey.
Ankete katılanların yüzde 44 ü bu şıkkı işaretlemiş.
İsterseniz bu şıkkı şu şekilde de okuyabiliriz: İzlendiğimizi bilelim veya bilmeyelim, fark etmez! İzlesinler! Gizli saklı birşeyimiz yok, yaramız yok ki gocunalım!

Saygılarımla
Old 08-07-2014, 16:17   #296
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gemici
Buradaki anketin 1.ci şıkkı:
Evet bizi gözetlemektedir. Ancak sakıncası yok güvenlik için gerekli bir şey.
Ankete katılanların yüzde 44 ü bu şıkkı işaretlemiş.
İsterseniz bu şıkkı şu şekilde de okuyabiliriz: İzlendiğimizi bilelim veya bilmeyelim, fark etmez! İzlesinler! Gizli saklı birşeyimiz yok, yaramız yok ki gocunalım!

Saygılarımla

Ne garip değil mi, Üstadım. Muhtemelen Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk vb. davalarının sanıklarının çoğu daha önce
"İzlesinler! Gizli saklı bir şeyimiz yok, yaramız yok ki gocunalım" diye düşünenlerdendir.

Hayret ki, 17 ve 25 aralık soruşturmalarından sonra bazı bakanlar ve dahi Başbakan bile "dinlenme" ve "izlenme"den yakınır olmuştur. Ama onların "İzlesinler! Gizli saklı bir şeyimiz yok, yaramız yok ki gocunalım" diye düşündüğünü sanmıyoruz.
Old 07-11-2014, 22:12   #297
Burak Ülker

https://www.facebook.com/video.php?v=354953281329070
yukarıda linkini vermiş olduğum videoyu izlemenizi tavsiye ederim

Saygılarımla
Old 08-11-2014, 13:45   #298
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
https://www.facebook.com/video.php?v=354953281329070
yukarıda linkini vermiş olduğum videoyu izlemenizi tavsiye ederim

Saygılarımla

İzledim ve ben de herkesin izlemesini öneririm.
Old 24-07-2017, 16:56   #299
Av.Suat Ergin

Varsayılan Taksiye Kamera

Gözetlemenin sınırı yoktur. Başladınız mı, bitiremezsiniz. Son örneği, taksilere kamera konulması oldu.

http://www.hurriyet.com.tr/istanbul-...urusu-40525883
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi