Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuklara psikolojik şiddetin İHBARI

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2010, 15:27   #1
Konuk

Varsayılan çocuklara psikolojik şiddetin İHBARI

iyi günler,
ben size yaşadığım bir olayı anlatmak ve mümkünse yol gösterilmesini istiyorum.

oturduğum evin üst katımda oturan komşum sürekli çok şiddetli kavga eden ve bu kavgalarını gecenin 1 inden sonra yapan bir çift. bu çiftin 2 tane çocuğu var biri 10 biri 8 yaşında. bu çocuklar bu dayak ve şiddettin ortasında kalıyor. evet anne ve babanın çocuklarına ilişkin herhangi bir fiziksel şiddeti yok ama psikolojik şiddet dayanılmaz. anne ve baba kavga ettiğinde büyük çocuk komşulardan yardım istiyor suratı sapsarı bir şekilde.
bunu ben gidip kaymakamlığa bildirdim ve buranın sosyal hizmetler müdürü ve orada çalışan bir bey savcılığa çoçuğu alıp gitmemi ve şikayette bulunmamı söyledi. bu bana çok anlamsız geliyor böyle korkan bir çocuğu ben nasıl ailesinden habersiz alıp bir yere götürebilirim kaldıki çocuk o korkuyle gelirmi? sosyal hizmetlerdeki bey bana şikayetimle ilgilendiği için beni aradığını söylüyor.
bu söylenenler karşısında yapılabilecek tek şeyin kulaklarımızı tıkamak olduğu sonucu çıkıyor aslında.
devletin bu konuda yapması gerekenler yokmu? ilgili kurumları ancak benimle komşumu kavga ettirmeyi ilke edinmiş gözüküyor.

benim söylediklerim ihbar kabul edilip araştırma yapılamazmı?
Old 22-02-2010, 19:17   #2
BaharB

Sayın Konuk;
5395 sy. "Çocuk Koruma Kanunu" nun amacı korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların korunmasına, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınmasına ilişkin usûl ve esasları düzenlemektir.
Bu kanuna göre Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun ve Çocuk Mahkemesi Hakimi'nin konuyla ilgili görev ve yetkileri vardır.
Saygılarımla...
Old 22-02-2010, 20:04   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun aile içi şiddet konusunda ihbar alan tüm makamları işlem yapmaya zorunlu tutmaktadır.Bu durumda karakol böyle bir duyumu sizden aldığında derhal gerekli evrakları hazırlayıp savcılığa bildirmekle yükümlü olduğu gibi savcılık da bu ihbar nedeni gerekli soruşturmayı yapmak ve ayrıca koruma kararının verilmesi için aile mahkemesine başvuru yapmak zorundadır.

İhbar eden dilerse aile mahkemesi hakimine de doğrudan ihbarda bulunabilir.Bu ihbar üzerine şiddet mağduru çocukların yüksek menfaatlerinin korunması,şiddete tanık olmaya zorlanmaması ve böylece şiddet mağduru olmalarının engellenmesi için koruma kararı dahil her türlü tedbiri almakla yükümlüdürler.

Yine ihbarı alan SHÇEK de benzer biçimde harekete geçmek surumundadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi