Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet Gördüğüm Nikahsız Eşimle Birlikte Yaşadığım Evden 2 Çocuğumu Alarak Ayrıldım.

Konuyu Kilitleyin
Old 17-07-2008, 13:21   #1
Konuk

Varsayılan Şiddet Gördüğüm Nikahsız Eşimle Birlikte Yaşadığım Evden 2 Çocuğumu Alarak Ayrıldım.

Merhaba,
Şiddet gorduğum 5 senelik nikahsız eşimden yaklaşık 2 ay once 2 çocuğumu yanıma alarak,beni dovdüğü bir kavga sonrasında ayrıldım.Şu an bir akrabamın yanında kalıyorum ve 2 aydır korkumdan dışarı çıkamıyorum.Çalışmam gerekiyor ancak dışarda karşılaşırsak bana bir şey yapar,zarar verir diye korkuyorum. Ne yapabilirim?Tedbir kararı alabilir miyim?haklarım nedir?Çok teşekkürler..
Old 17-07-2008, 15:11   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk; Ailenin Korunmasına yönelik kanunun özüne ve amacına uygun yorum yaparsak, sizin gibi resmi evlilik bağı haricinde birlikte yaşayan ve şiddete maruz kalan kişiler için de mutlaka korunma kararı verilmelidir.

Size tavsiyemiz mevcut durumunuzu açıklayıcı bir dilekçe ile Aile Mahkemesi Yargıcından bu talepte bulnmanızdır.

Böyle bir korunma kararını alabilirseniz yararınıza olur. Korunma kararı verilmez ise bu anlamda yapılacak bir şey yoktur.

Ama bunun haricinde; siz her zaman bu kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Tehdit, müessir fiil, hakaret ... gibi hukuka aykırı eylemleri her ne ise bunlarla ilgili bir şikayette bulunabilirsiniz.

Evlilik dışı çocukların velayeti size aittir. Ayrıca çocuklarınız için babasından nafaka da talep edebilirsiniz.

Profesyonel anlamda hukuki destek almanızda yarar vardır.
Eğer maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Baro'sundan kendinize avukat tayin edilmesini talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Old 17-07-2008, 16:28   #3
Av.Nilay TOPRAK

Sn meslektaşıma ek olarak,aile yargıcına yapacağınız başvuruda,tarafınızdan herhangi bir harç alınmayacağı gibi,kararların infazı aşamasında da (nafaka vs.) harç ödemeyeceksiniz.Saygılarımla...
Old 18-07-2008, 11:53   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Aralarında evlilik ilişkisi olmayan kişiler arasında da koruma kararının verilebilmesi gerektiğini düşünüyorum.Şiddetten korunmak temel bir insan hakkıdır ve kadınlar arasında medeni durumlarına göre ayrımcılık yapılmamalıdır.

Bu görüşü destekleyen cesaret verici yargı kararlarına tanık oluyoruz.İncelemenizi öneriyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27552
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi