Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kişilik bozukluğu raporu olan eşe boşanma davası açmak ve tebligat yapılamaması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2008, 20:16   #1
Konuk

Mahçup Kişilik bozukluğu raporu olan eşe boşanma davası açmak ve tebligat yapılamaması

mrb,6ay süren evliliğim sürecinde maddi ve manevi işkence gördüm ve tehdit edildim,fakat bunu ispatlayacak kanıtım yok.fakat eşimin anti sosyal kişilik bozukluğunu olduğunu gösteren bi belge var elimde artı eşim 7 sene çeşitli suçlardan cezaevinde yatmış,evliliğimiz sürecinde bildiğim tek şey var o da yatması gereken birkaç yılı varmış,buyüzden hep sahte kimlikle dolaştığına şahit oldum fakat korktuğumdan ve tehdit edildiğimden bişey yapamadım,nitekim onu terkettim ve boşanma davası açtım fakat davalı tarafa 15 aydır tebligat ulaşmadı.avukat ta tutamadım maddi imkansızlıktan ve öğrenciyim hayatım olumsuz yönde etkilendi ve eşimin sayesinde psikolojim bozuldu,adresi belirsiz,kişilik bozukluğu olan ve kanun kaçağı olan böyle bir şahsa karşı nasıl bi boşanma seyri izleyebilirim.teşekkürler
Old 02-07-2008, 20:59   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Boşanma davası açarken bir adres verdiniz muhakkak, mahkeme bu adresten yola çıkarak, davalıya dava dilekçesini duyurmaya çalışacaktır.

Yani gerekli tüm adres araştırmalarını kendiliğinden yapar,(muhtarlığa sorulur, zabıta araştırması yapılır...) artık bulamayacağını hukuken kanıtladıktan sonra ilanen tebligat dediğimiz ulusal bir gazetede davalıya hakkında açılmış bir boşanma davası olduğunu, son duruşma gününün şu olduğunu duyurur. İlanen tebligat aşamasına gelmemiş anlaşılan dosya, duruşmalara katılınız ve ilanen tebligat ara kararı çıkar ise, gerekli masrafı yatırınız.

Böylelikle davanızın esasına bakmaya başlayacaktır mahkeme, yani iddialarınızı kanıtlama aşamasına geleceksiniz.Bunun için de delilerinizi ve şahitlerinizi mahkemeye sunacaksınız. Elinizdeki belgeyi de sununuz mahkemeye.

Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu oluduğunu kanıtladığınızda boşanma kararı verilecektir.

Bu karar verilinceye kadar eşinizle ilgili bir adres bulamadığınız taktirde boşanma kararı bu defa ilanen tebliğ edilerek boşanma kararı kesinleştirilecektir. Boşanma kararınızı kesinleştirmezseniz boşanma kararı nüfusa işlenmez unutmayınız.

Maddi durumunuzun elverişli olmaması avukat desteğinden mahrum kalacağınız anlamına gelmiyor. Davanızın görülmekte olduğu İl Baro'sundan kendinize avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz. İlçede iseniz adliye binaları içindeki adli yardım büroları size yol gösterecektir.

Saygı ile.
Old 03-07-2008, 13:47   #3
amon

Adres araştırmasını mahkemeden isteyip gereken masrafları yatırdıktan sonra , hakim gereken yollara başvuracaktır. Eşinizin psikolojik sorunlarının neler olduğu , bunların akıl hastalığına yol açacak derecede ve iyileşme imkanı olmayacak ölçüde ciddi olup olmadığı boşanma davasını etkileyecektir.Bu anlamda elinizdeki belge önemli . Bu belgeyi Mahkemeye sunduğunuz takdirde eşinizin psikolojik durumuyla ilgili araştırmalarda yapılması gerekecektir. Ve Çıkan sonuç davanın gidişatını önemli ölçüde etkileyebilir . Sonuç olarak Profesyonel bir yardım almanız sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.
Old 03-07-2008, 19:49   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımıcı

Karşı tarafın kişilik bozukluğu/akıl hastalığına dayalı boşanma davası açıldığında bu iddia için davalı tarafın fiil ehliyeti araştırması ,muayene için bizzat bulunması ve sonuca göre gerekiyorsa eşinize yasal temsilci atanmasını gerektiren oldukça uzun ve yorucu bir süreçtir.

Bu nedenle bu özel boşanma sebebine dayanmak yerine evlilik birliğinin temelinden sarsılması genel sebebine dayanmanız daha uygun bir yol olarak görünüyor.Bu davada eşinizin yasa dışı tutumlarını ve sabıkalarını delil olarak sunabilir ve ortak yaşantının çekilmezliğine dayanabilirsiniz.

Tebligat konusunda daha önce de belirtildiği gibi ilanen tebligat kaçınılmaz görünüyor.

Mali durumunuz elverişli olmadığında baro adli yardım servisine başvurabilir ve davanız için bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.Sizden vekalet ücreti talep edilmeyecektir.

Yargılama sırasında,örneğin ilanen tebligat giderlerini karşılayamayacaksanız dosyanızda yargılama giderleri için adli yardım talep edebilirsiniz.

Bu durumda muhtarlıklardan ,muhtar ve iki aza imzası ile alacağınız fakirlik belgesi gerekecektir.Aynı belge belediyeden de temin edilebilmektedir.

Yargılama giderleri bakımından adli yardım kararı verildiğinde masraflar bu iş için ayrılmış ödenekten karşılanacaktır.

Bir avukattan yardım ve destek almanızı ısrarla öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi